Saaremaa Kaubamaja vajumine on kuulujutt (16)

Saaremaa Kaubamaja vajumine on kuulujutt

 

Kuuldused uue kaubamaja ohtlikust vajumisest on ennatlikud ega pea paika, leiavad nii hoone omanikud kui ka ehituseksperdid.

Kuressaare linna vanemarhitekt Tuuli Org on ka kuulnud, et selliseid jutte räägitakse, kuid palus pöörduda siiski ehitusfirma või -järelevalve poole, kuna tema ei ole asjaga päris kursis.

Saaremaa Tarbijate Ühistu juhataja Peeter Kilumets peab räägitut täielikuks kuulujutuks ja palub kinnituse saamiseks pöörduda ehitaja või ehitusjärelevalvet teinud firma poole.

EBC ehituse juhataja Ago Arge sõnul on Saaremaa Kaubamajal keeruline konstruktsioon ja põrand pidigi natuke vajuma. Kogu vajumine on jäänud ettenähtud arvestuste piiresse ja hetkel ei ole enam mingit vajumist. Seda kinnitab ka see, et praegu ei ole Arge väitel ehitises tekkinud pragusid, pealegi kontrollisid ehitist veel lisaeksperdid ning mingi ehituspraagi või ohtliku olukorraga seal kindlasti tegemist ei ole. Arge ütles, et inimestel on kohvikus käimine täiesti ohutu.

Kaubamaja ümberehitamisel ehitusjärelevalvet teinud firma Ösel Consulting juhataja Ainar Viires kinnitas, et kaubamaja kohvikuosa on tõepoolest vajunud. Kuid ka tema sõnul on tehnoloogilised vajumised ehitusel täiesti normaalsed.

Viires ei osanud öelda, kas see vajumine kujutab endast tulevikus ohtu või mitte. Oluline on tema sõnul hetkel see, et praegu vajumist jälgitakse ja kuni see on normaalne, ei ole mingit ohtu. Edaspidi peavad asja jälgima hoone omanik ja ehitaja, sest Ösel Consultingul on Viirese kinnitusel ehitusjärelevalve alane leping lõppenud.

Järelevalvet teinud Ösel Consultingu projektijuht Kaarel Kasemets ütles, et antud ehitises kasutati eelpingestatud raudbetooni paneeli, mis on alguses kumer ja müürile paigutamise järel vajub paika. “Vajumine on selle juures normaalne ja seni ei ole midagi halba, kuna kontrollarvutused näitasid, et asi on korras,” kinnitas Kasemets, kelle sõnul on ehitaja ehitusjärelevalve soovitusel tellinud arvutused ka sõltumatult firmalt. Kasemetsa teatel tulevad peagi arvutused ka selle kohta, kui palju kaubamaja katus lumekoormust kannatab.

“Kõik siiani tehtud arvutused on teostatud ja kontrollitud ning heaks kiidetud. Kõik on tehtud projekti järgi ja praegu küll mingit ohtu ei ole,” kinnitas Kasemets, avaldades lootust, et ehitisel on pikk iga.

Hoone projekteerinud EA Reng AS-i projektijuhi Kristo Tihvani sõnul on firma tulemusega väga rahul. “Kõik on igati ootuspärane,” ütles Tihvan hoone kohta, mille arhitekt on Pia Tasa ja ehitas EBC Ehitus. “Iga konstruktsioon, kui ta paika pannakse, vajub natuke ja saavutab siis oma normaalse asendi, ning insener on kõik üle kontrollinud ja vajumine on normi piires,” kinnitas ka Tihvani, kelle sõnul eelnevad igale projektile arvutused, mida ehitamise käigus kontrollitakse. Eriti vajalikud on arvutused siis, kui ehitaja on teinud ehitusmaterjalide osas vahetusi.

Tihvani lisas, et Kuressaare vanalinna ehitamine on üsnagi keeruline tegevus, kuna tegu on muinsuskaitse terava pilgu all oleva piirkonnaga.
Saaremaa Kaubamaja avas uksed 1. detsembril. Saja miljoni kroonise uuenduskuuri tulemusena suurenes müügipind ligi kolm korda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 67 korda, sh täna 1)