DVD Alberta eestlaste ajaloost jõuab Saaremaa muuseumi

Kanadas Alberta provintsis elavad eestlased läkitasid Saaremaa muuseumile DVD, millel on talletatud eestlaste asunduste tekke- ja arengulugu selles kodumaast kauges maanurgas.

Ajalooline dokumentaal-film valmis Alberta eestlasi ühendava organisatsiooni Alberta’s Estonian Heritage (tõlkes: Alberta Eestlaste Pärand) initsiatiivil. Selle üheks autoriks on Saaremaalt Lümanda vallast Teise maailmasõja ajal välja rännanud, hiljem Kanadas tuntuks saanud metsandusspetsialist ja praegu Albertas pensionipõlve pidav Ain (Dave) Kiil.
Ain Kiil ütles Oma Saarele, et umbes 30 minutit kestev ingliskeelne dokumentaalfilm räägib peamiselt Alberta provintsi eesti päritolu esmaasukatest, kuid samas leiab lühidalt käsitlemist ka nende eesti soost immigrantide saatus, kes saabusid Kanadasse pärast Teist maailmasõda.

Praegu teadaolevail andmeil saabus esimene eesti perekond – Lõuna-Eestist väljarännanud Kingsepad –Alberta provintsi, kus oli rohkesti vaba ja odavat maad, 1899. aastal.

Ain Kiili sõnul saabusid aga teine, kolmas, neljas ja arvatavasti ka viies eesti perekond Albertasse Saaremaalt. Nende perede nimed olid Kask (saabusid Albertasse aastal 1900), Piht, Herman ja Wall (viimatimainitud nimi on tõenäoliselt võõrsil inglisepäraseks muudetud). Kaskede ja Pihtide perekonna saatuselugu on asjahuvilistel võimalus lugeda 8. juuni Oma Saarest.

Alberta eestlaste ajalugu käsitleva dokumentaalfilmi valmimist aitas rahastada Kanada Rahvuslik Eesti Fond (The National Estonian Foundation of Canada). Varem on filmi esitletud augustis Los Angelesis toimunud Ameerika lääneranniku Eesti kultuuripäevadel ja oktoobris aset leidnud Eesti dokumentaalfilmide festivalil.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 32 korda, sh täna 1)