Saarlased Aasias naistearstide kongressil

Saarlased Aasias naistearstide kongressil

 

Eksootilise Hiinamaa Shanghai linnas toimus novembris esinduslik naistearstide kongress, millest võttis osa oma ala tippspetsialiste üle kogu maailma.

Sellistel kongressidel osalemine on kasulik, sest sealt saad lühikese ajaga juurde palju uusi teadmisi ja praktilisi kogemusi, mida hiljem on võimalik kasutada oma patsientide ravimisel.

Kongressil võis kuulata nii loenguid kui osaleda ka video-praktilistel treeningutel, mida juhendasid maailma tippeksperdid.

Rasedusvastaste vahendite kasutamine

Kongressi üheks põhiteemaks oli rasedusvastaste vahendite kasutamine ning selle tarvitamisel tekkivate riskifaktorite analüüs. Rasedusvastaste vahendite kasutamine on Hiinas tänapäeval väga aktuaalne, sest alates 1981. aastast on kogu Hiinas kehtestatud peredes ühe lapse seadus.

Hiina riigi elanike arvu (praegu 1 miljard) piiramiseks ei ole hiina naisel soovitatav sünnitada perekonda üle ühe lapse (teise lapse sünd toob kaasa suured rahalised kohustused). Selline tingimus seab delikaatsed nõudmised rasedusvastastele vahenditele ning Hiina naistearstidel on selles valdkonnas suured kogemused.

Hiina naised tarvitavad raseduse vältimiseks enim beebipille, siis hormoonspiraali Mirena ning kolmandaks T-Nova vaskspiraali. Kondoomid ning naiste-meeste steriliseerimisprotseduurid on praegu vähem kasutatavad.

Tuperõngast ning rasedusvastastest plaastritest hiina ja üldse aasia naised eriti lugu ei pea, selle taga on religioossed põhjused. Seoses beebipillide suure kasutamisega räägiti naiste vähikartusest. Ei ole harvad juhused, kus beebipillide võtmine võib teatud tingimustel soodustada vähktõve teket.

Seetõttu ei soovitata rasedusvastaste vahenditena beebipille kasutada naistel, kelle emal-õdedel-tädidel on esinenud pahaloomulisi kasvajaid. Samuti ei soovitata samalaadseid beebipille kasutada järjepidevalt üle 8–10 aasta ning arvestama peab ka kaasnevate krooniliste haigustega tekkivaid ja omakorda vastunäidustusi tingivaid muutusi naise organismis.

Menopaus

Suur osa maailma naistest kannatab vähesel või suuremal määral menopausi probleemide all. Kui naiste elukvaliteet selles eas kuumahoogude-unehäirete-ebamäärase halva enesetunde tõttu langeb, vajab naine temale määratud isikupärast hormoonasendusravi.

Ei ole saladus, et tänapäeval on loendamatul arvul erinevaid hormoonasendusravi preparaate ning tähtis on, et naistearst leiaks naisele individuaalselt sobiva hormonaalset tasakaalu taastava ravimi. Üllatav on hiina naiste juures see, et nendel on menopausi probleeme statistiliselt tunduvalt vähem kui mujal maailmas.

Arvatavasti on üheks põhjuseks hiina naiste väike kasv ja sale kehaehitus. Hiina naine toitub tervislikult, süües palju sojauba ning naturaalseid toite, kus ei liialdata lihaga. Ülemaailmsed uuringud näitavad, et hormoonasendusravi ei tohi järjepidevalt teostada üle 8–10 aasta, sest siis tõuseb onkoloogiline risk.

Menopausi vaevuste leevendamiseks või vältimiseks on tähtsal kohal mõõdukas liikumine värskes õhus, tervislik toitumine, alkoholi tarvitamise vähendamine, töö- ja puhkuse teadlik korraldamine.

HPV-viirus

Tänapäeval on kogu maailmas üheks eluliselt tähtsaks probleemiks HPV (Human Papilloma Virus). Sellel kavalal viirusel on üle saja erineva tüübi ja õnneks on suurem osa nendest haigustekitajatest healoomulised.

Rahvas tunneb neid keha erinevates piirkondades soolatüügaste või nahanäsade tekitajana. Osa nendest viirustest on aga pahaloomulised, ja eriti on seda HPV-16 ja HPV-18, mis on põhilised emakavähi tekke põhjustajad. Maailmas diagnoositakse igal aastal 500 000 esmast emakakaelavähi haigusjuhtu (Eestis 200) ning igal aastal sureb maailmas sellesse haigusesse 200 000 naist.

Eeltoodud arvud on kohutavad ja see sunnib aktiivselt vastumeetmeid võtma. Tänu molekulaarbioloogia ja geenitehnoloogia arengule on välja selgitatud kindel emakavähi tekke põhjustaja, milleks on HPV-16 ja HPV-18. See on võimaldanud välja töötada eelmainitud viiruste vastase efektiivse vaktsiini.

Vaktsineerimisega tuleb algust teha neidudel enne suguelu algust – tavaliselt 12 aasta vanuselt. HPV vaktsiini tõhusus lahendaks suure probleemi elujõuliste naiste tervise kaitsel. Ettevaatlikkusele kutsuvad selle vaktsiini kasutamisel aga vähesed kogemused ja võimalikud negatiivsed tagajärjed ning asjaolu, et vaktsiin on alles hiljuti läbinud katsetuste staadiumi.

Veel on huvitav fakt, et aasia naistel on HPV-16 ja HPV-18 genotüüp veidi erinev euroopa naistest. Teema on põnev ja perspektiivne.

Laparoskoopilised naistehaiguste operatsioonid

Kongressil käsitleti laialdaselt operatiivset ravi erinevate naistehaiguste korral. Tänapäeva ravi deviis on säästlikkus ja veel kord naise organismi säästlikkus. Tänu tehnika edusammudele ei ole enam vajalik naisterahvast ravi teostamiseks ulatuslikult lahti lõigata.

Haiguslikke protsesse opereeritakse täiuslike videooptiliste endoskoopiliste seadmete ning mikroinstrumentidega, millega inimese kehasse sisenetakse vaid väikeste lõigete-torgete abil. Neid nimetatakse üldnimetusega laparoskoopilisteks lõikusteks.

Sellega säästetakse tunduvalt naise organismi kudesid ning ka operatsioonijärgne taastumine ja paranemine on palju kiirem. Suurte haavadega avatud lõikuste aeg on minevik ning seda tehakse vaid erandjuhtudel ja eriti raskete haiguste korral.

Laparoskoopilised emaka eemaldamised ja suured günekoloogilised operatsioonid väikeses vaagnas on Hiinas, Pekingi ja Shanghai kliinikutes igapäevane tegevus. Mainimata ei saa jätta, et ka meil Eestis ja Saaremaal tehakse samuti edukalt laparoskoopilisi operatsioone ja suund on võetud just säästlike operatsioonide teostamisele.

Kokkuvõtlikult käsitlesin kongressi paljudest teemadest vaid üksikuid, mille sõnumit pidasin kõige tähtsamaks meie Saaremaa naistele edasi anda. Järjekordselt tõdesin, et meil Eestis on tervishoid heal tasemel, kus tegutsevad omal alal kogenud spetsialistid ning ka meditsiini instrumentaarium on meil kaasaegne – nii et arstiabi saamiseks ei pea sõitma seitsme maa ja mere taha.

Soovitan aga kõigile võimalusel külastada Hiinamaad, kus tajud mitme meelega eksootikat – iidset kultuuri koos ultramodernse majandusega ning kohtad alati naeratavaid ja viisakaid hiinlasi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 58 korda, sh täna 1)