Omavalitsused koolilõunaks lisaraha veel ei saa

Eesti maaomavalitsuste liit (EMOL) on nördinud lubatud koolilõuna toetuse suurendamise edasilükkamisest 2008. aastal.

EMOL-i esimehe Kurmet Müürsepa sõnul esitati käesoleva aasta läbirääkimistel vabariigi valitsuse komisjonile taotlus suurendada 2008. aasta riigieelarvest kõigi põhikooli õpilaste toitlustamise rahastamise toetust. “Tahtsime, et koolilõuna maksumuseks ühes päevas oleks 20 krooni õpilase kohta,” selgitas Müürsepp, kelle sõnul pakkus riik omalt poolt 12 krooni senise 10 krooni ja 42 sendi asemel.

Müürsepa sõnul tekitab aga nördimust viimastel päevadel väljatulnud tõsiasi, et kohalikele omavalitsustele planeeritakse toetus põhikoolide õpilaste toitlustamiseks kuni 2008. aasta 1. septembrini eelmise aasta mahus ehk 10,42 krooni õpilase kohta ja alles sealt edasi aasta lõpuni arvestusega 12 krooni õpilase kohta.

Müürsepa ütlusil ei tagane nad oma taotlusest, sest kui riik on öelnud, et koolilõuna on tasuta, siis tahavad omavalitsused, et toidukorra tegelik maksumus korvatakski just riigieelarvest. “Viisime aasta alguses läbi uuringu, millest tuli välja, et möödunud aastal oli koolilõuna tegelik maksumus ühe õpilase kohta vähemalt 16–17 krooni,” märkis Müürsepp.

Saaremaa omavalitsuste liidu esimehe Raimu Aardami andmetel on riigipoolse toetuse eest võimalik vaevu osta õpilaste toitlustamiseks vajaminevad toiduained. “Ülejäänu, töötajate palgad ja muu on omavalitsuste õlul,” ütles Aardam, kelle hinnangul peaks riik endale võetud kohustusi suutma ka täita.

Samas ei nõustu Aardam Eesti maaomavalitsuste liidu väljakäidud väitega, nagu paneks toetuse vähendamine kohalikud omavalitsused raskustesse oma eelarve kavandamisel.

Novembri lõpus otsustas valitsus suurendada kutsekoolide õpilaste koolilõuna toetust.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 11 korda, sh täna 1)