Eesti õpetajad on streigiks valmis

Eile Tallinnas koos olnud Eesti haridustöötajate liidu (EHL) volikogu langetas põhimõttelise otsuse, et juhul kui valitsus ei rahulda pedagoogide nõudmist tõsta järgmisel aastal nende palka vähemalt 30% võrra, siis ollakse valmis streikima.

EHL-i volikogu töös osalenud Saaremaa haridustöötajate liidu (SHL) esimees Signe Ratas ütles Oma Saarele, et enam kui pooled riigi õpetajatest pooldavad streiki, kui vabariigi valitsus õpetajate nõudeid palgatõusu osas ei rahulda. “Volikogu otsustas, et kui valitsus meie nõudmistele vastu ei tule ja 30-protsendilist palgalisa pedagoogidele ei võimalda, siis esialgu ollakse valmis 24- või 48-tunniseks streigiks,” rääkis Ratas.

Tänase päeva jooksul toimuvad veel TALO (s.o teenistujate ametiliitude keskorganisatsiooni) ja valitsuse esindajate vahel õpetajate järgmise aasta palgaküsimuses läbirääkimised.

Signe Ratas märkis, et täna pärastlõunaks peaks olema selge, kas jõutakse mingile kompromissile või mitte. Kui kompromissi ei saavutata, läheb probleemi lahendamine vastavalt seadusele riikliku lepitaja pädevusse. “Kui ka riiklikul lepitajal ei õnnestu pooli koostööle viia, siis ei jää Eesti õpetajatel muud üle kui alustada streiki,” selgitas SHL esimees, kelle sõnul võib kogu protsess aega võtta kuni ühe kuu.

“Õpetajad on igatahes valmis oma huvide eest seisma,” kinnitas Ratas. “Ja me loodame, et kui asi tõepoolest streigini jõuab, siis toetavad meid ka TALO teised liikmesorganisatsioonid. Pedagoogid on ikkagi kõrgharidusega inimesed ja meie seisukoht on, et vähemalt vabariigi keskmise töötasu on nad igati ära teeninud.”

Signe Ratas lisas, et kui õpetajate streik tuleb, siis korraldab SHL enne seda veel ühe töökoosoleku, kuhu on oodatud Saare maakonna kõikide õpetajate – ka nende, kes SHL-i ei kuulu – esindajad. “Tuleb arvesse võtta, et mida rohkem meid on, seda kuulduvam on meie hääl, sest ühenduses peitub ju jõud,” lausus Saaremaa haridustöötajate liidu esimees.

Saare maakonna 643 õpetajast kuulub SHL-i umbes 360.
Vabariigi valitsus on varem andnud lubaduse, et järgmisel aastal tõuseb pedagoogide palk 20% võrra. Selline palgatõus õpetajaskonda aga ei rahulda, kuna suurendaks kääre õpetajate palga ja riigi keskmise palga vahel veelgi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)