Eesti majandus on keerulises situatsioonis

Hinnatõus lõi järjekordse rekordi, majanduskasv aeglustus kolmandas kvartalis, töötute arv on aastaga tõusnud ligi 14 protsenti, üleüldine bussidotatsioonide juurdemääramine ei tule kõne alla, alata võib üleriigiline tähtajatu bussijuhtide streik, statistikaameti teatel jahtub Eesti majandus vaikselt, kuid kindlalt, rekordilise hinnatõusu ajal tehnika odavnes.

Need on vaid üksikud nopped üleriigilistest ajalehtedest Eesti majanduselu iseloomustamiseks. Vahest kõige rohkem on viimasel ajal kirjutatud ja räägitud hinnatõusust, kirjutatud ja kõneldud murega, juhitud tähelepanu vajadusele kokku hoidma hakata.

Tõsi, on ka neid, keda hinnatõus ei häiri. Kanal2 saates “Eesti elu TOP 50” hinnatõusu kommenteerides oli Kadi raadio kuulajailegi tuttav Liis Lass ainus rõõmsameelne, öeldes, et palgadki on tõusnud ja tõusevad. Võib-olla ongi, aga tean töötajaid, kelle palk on aastaid olnud stabiilselt madal.

Kauplustes on hinnad juba taevani kerkinud, kallinenud on sõidu- ja kultuuriürituste piletid ja muudki teenused.

Tööandjad palkasid tõstma aga ei kipu. See on igipõline teema ja vahest pole mõtetki selle üle arutada. Nii oli, on ja jääb. Paljudes firmades kärbitakse ka jõulutoetusi, on neidki, kes oma töötajaid jõulude ajal üldse meeles ei pea. Mõni firmajuht põhjendab seda raske majandusaastaga, mõni mitte millegagi.

Halva asja juures ka midagi positiivset

Eilse Postimehe online annab teada, et kuigi hinnad tõusid novembris mullusega võrreldes rekordiliselt 9,1 protsenti, leidus ka valdkondi, kus hinnad hoopis langesid – vabaajakaubad, side ja korteriüür. Äripäeva andmeil on vabaajakaubad aastaga odavnenud enam kui 15 protsenti. Sinna alla kuuluvad näiteks telerid, raadiod, mobiiltelefonid, plaadid, filmid jne.

Statistikaameti andmeil on mullusega võrreldes enim tõusnud, koguni 15,1 protsenti, toit ja mittealkohoolsed joogid.

Ajalehe majandustoimetaja Aivar Reinap on toidukaupu tähelepanelikult vaadanud-hinnanud. “Armastatud leib on aegamisi üha kokku tõmbunud ja kaalu kaotanud, kuid hind on järjepidevalt tõusnud. Sama teevad salamisi ka teiste toiduainete ja erinevate teenuste hinnad.

Hiiliv hinnatõus on muutumas juba agressiivseks ja ründavaks, muutes elu üha kallimaks. Raskelt tulevad lisakroonid kahmatakse nii kiiresti ära, et võimatu on paranevat elujärge hetkeliseltki nautida,” kirjutab kolleeg Postimehest.

Tunnistagem, ajakirjanikul on õigus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 22 korda, sh täna 1)