Oma Saar sai aastaseks

Oma Saar sai aastaseks

 

Pole see ju teab mis suur juubel, aga kuna meie endigi kõrvu on kostunud erinevaid kuulujutte alates sellest, et meie leht on suurtes raskustes, et muutub nädalaleheks kuni selleni, et kohe-kohe paneb toimetus pillid kotti ja leht lõpetab ilmumise. See, mis siis õigupoolest toimuma hakkab, huvitab nii lehe lugejaid kui ka tegijaid endid. Vastust peaksid teadma senine Kadi raadio tegevdirektor Kaie Rõõm-Laanet, juhatuse liikmed Aarne Mägi, Reimo Nook ja loomulikult ärimees Vjatšeslav Leedo, ajalehe omanik.

“Laps” hakkas käima 6-kuuselt

Ajalehe omanik Vjatšeslav Leedo, kas Oma Saar on sinu ootused täitnud? Muidugi on. Kui ma ei oleks sellega rahul, oleks toimetusemajas koosolekuid ja arupidamisi olnud ilmselt kümme korda rohkem. Ja mitte selleks, et sündinud leht kohe kinni panna, vaid püüda seda paremaks muuta ja aidata.

Minu arvates on Oma Saar isegi ületanud need ootused, mida me algselt planeerisime. Toimetuses töötavad väga tublid inimesed ja leht on kasvanud normaalselt. Minu arvates ei olegi vaja tõmmelda, teeme tööd rahulikult oma nišis edasi ja siis ongi kõik hästi.

Juhatuse liikmete väitel olete kinnitanud ajalehe arengu- ja finantsplaani esimeseks viieks aastaks. Nii et muretseda, et raha äkki otsa saab või et teil entusiasm lõpeb, ei ole põhjust?
Kui me lehe asutasime, panime paberile selle arenguetapid viieks aastaks. Nii nagu sündinud lapse kohta teab ema ette, et aastaselt hakkab ta käima, viieselt hakkab lugema, seitsmeselt läheb kooli jne.

Samal ajal teeb ta ju plaane, palju iga taoline eluetapp ka maksma võiks minna. Niisamuti on lehega. Kui me algselt uskusime, et ei see laps nimega Oma Saar enne aastat käima hakka, siis siin me oleme eksinud.

Lehe käivitamine, selle kasvamine igati arvestatavaks ajaleheks on toimunud üllatavalt kiiresti. Vastsündinu hakkas käima juba 6–7-kuuselt. Arenguplaanis nägime ette, et nädala kuues leht lisandub ülejärgmisel aastal. Jälle eksisime.

Nüüd lisandub kuues leht juba uue aasta veebruarikuus. Vajadus selleks on olemas ja toimetus on selleks valmis. Peale selle on plaanis veel mitmeid uusi projekte. Siinkohal tahangi selgituseks öelda, et Kaie Rõõm-Laanet ei ole firmast mitte kuhugi kadunud. Tema sai lihtsalt ametikõrgendust ja hakkabki edaspidi vedama seda meediafirmat kõrgemal tasemel.

Mida ise lehest loed? Mida sealt lugeda tahaksid?
Mina loen lehe hommikul otsast lõpuni läbi. Mõni artikkel huvitab vähem, teine rohkem. Põhilise info saan Oma Saarest kätte. Mulle ei meeldi sellised ülipikad targutavad heietused. Siin on uudised, on kultuuri ja sporti parasjagu… Ja reklaamiga ei ole liiale mindud.

Oma Saar tuli, et jääda
Kaie Rõõm-Laanet, mis siis eelpool mainitud kuulujuttudest tõsi on?

Tõtt ei olegi ehk kuuldused meie surmast on alusetud. Ajaleht on selle ühe aastaga kenasti toime tulnud. Tunnistagem, algus oli raske.

Leida nii väikeses kohas mitukümmend inimest, kes moodustavad täiesti uue kollektiivi ja kes on pealegi võimelised ka loominguks, oli mõne arvates utoopiline ettevõtmine. Kui arvestada seda, et mõned neist olid eelneva kirjutamiskogemuseta, siis on olnud kobamist ja katsetamist, kuid leht on läinud päev-päevalt paremaks.

Tänaseks julgen väita, et meil on õnnestunud luua ka tore ja teotahteline toimetus.

Niisiis ei ole sinu lahkumine ajalehe vastutava väljaandja ametikohalt mitte lahkumine uppuvalt laevalt.
Ei, mina ei lähe ju ära. Meie firma on kasvanud, raadiole on juurde tulnud ajaleht. Kui eelmise aasta oktoobris oli firmas tööl 12 inimest, siis praegu on üle 40. Juhatus arvas, et samade jõududega ei ole võimalik juhtida pea kolm korda suuremat organisatsiooni ja et juhtimine tuleb muuta mitmetasemelisemaks.

Minu roll on muutunud. Tegelen edaspidi arengukavadega, uute projektidega, rahastamisega… Ma ei kao firma juurest mitte kusagile. Kuna minu edaspidine töö juhatuse nõuniku rollis eeldab väga palju kaugtööd, planeerimist, projektide kirjutamist, siis ei pea ma istuma päev läbi siinses kontoris.

See ettepanek sobis suurepäraselt ka minu isikliku eluga, sest mu pere elab ja tegutseb alates sellest sügisest tervenisti Tallinnas ja ma saan rohkem olla koos nendega. Aga teatud päevadel hakkan ma olema siin kohapeal. Tegevjuhina on juba ohjad üle võtnud Tiiu Tammoja.

Kas otsus lehte välja andma hakata on ennast õigustanud?
Kindlasti. Esiteks on sellest võitnud Saaremaa lehelugejad. Peab tunnistama, et pärast Oma Saare turule tulekut on muutunud palju sisukamaks ka Meie Maa. Konkurents on alati edasiviiv ning hoiab meid ennast ka erksana.

Tänaseks on tekkinud tore toimetuse kollektiiv, lehe nägu ja sisu on muutunud stabiilsemaks ja sisukamaks. Ka oma finantsplaanid on ajaleht esimese aasta kohta täitnud veidi paremini, kui julgesime arvata.

Mida toob ajalehele uus aasta?
Uue aasta veebruarikuust hakkab ajaleht ilmuma juba 6 korda nädalas. Nädalalõpuleht endiselt kopsakamana ja laupäevaste lugemistega. Jätkame olemasolevate lisalehtedega ja neid tuleb ka juurde. Mõte on, et õige varsti saavad meie lehe tellijad lisaks ajalehele kaasa ka ajakirja, mis teadaolevalt on Saaremaa ajaloos esimene ajakiri.

Mida ütled meie lehe tellijatele?
Eelkõige oleme tänulikud neile, kes julgesid meid tellida siis, kui me ennast veel õieti ei näidanudki. Täname usalduse ja toetuse eest. Paigas on ajalehe esimese viie aasta finantskava, mis on piisav aeg, et oma koht turul kinnistada. Aga üks soov on küll – et meie suhe konkurendiga oleks veidi intelligentsem. Et me mõlemad teeksime oma tööd nii hästi, kui oskame.

Teeme oma Hyde Parki
Aarne Mägi, kas Oma Saar tundub ülepolitiseeritud lehena?
Aasta tagasi, kui lehe omanik otsustas ajalehte välja andma hakata, oli see tõepoolest teema. Räägiti, et sellest saab üks Keskerakonna hääletoru.

Võiks öelda, et võib-olla keegi seda väga lootiski, aga kahjuks on ta pidanud pettuma. Mina ise olen ennast taandanud kõikidest erakondadest. Kui keegi tahab statistikat teha, siis võib-olla ta leiabki, et mõni erakond on saanud selles lehes rohkem sõna. Aga siis mitte seetõttu, et talle rohkem ruumi antud oleks. Asi on selles, et mõni lihtsalt tahab rohkem sõna võtta.

Sul oli hea mõte teha turuplatsist meie oma Kuressaare Hyde Park. Kuidas seda mõista?
Hommikuti loen ajalehti internetist, sest minuni varahommikul lehed kahjuks ei jõua. Aga see on juba Eesti Posti probleem.

Loen kommentaare, ja mõtlen, et kust tuleb see õelus. Võtaks need kommenteerijad siia turuplatsile kokku ja mitte selleks, et vaadake nüüd üksteisele otsa ja tundke teineteist ära, vaid selleks, et tekitada siin oma väike Hyde Parki mudel.

Võtame leheteema üles ja räägime suud puhtaks. Siit teise korruse aknast on hää teemad välja hõigata ja laseme tulla! Võib-olla see jahutaks nii mõnegi viha maha.

Oled juhatuse liige ja tead asjast kindlasti lähemalt. Kas lugejad ei pea muretsema, kui tellivad meie lehe?
Minu arvates mitte. Kaks päevalehte Saaremaal – seda pole sugugi liiast. Mäletatavasti olid ajad, kus Kuressaares tehti lausa kolme lehte. Ja kes saab keelata lehe väljaandmist. Seda saab otsustada eelkõige lugeja ja väljaandja. Kui on omavahel kooskõlas kulutused ja tulubaas, siis laskem käia. Oma Saare omaniku poolt on baasfinantseerimine olemas viieks aastaks ja sellest esialgu piisab.

Hetkeseisuga on tekkinud oma lugejaskond, oma tellijad. Aasta on tööd tehtud, seda tuleb kinnistama hakata. Teatavasti ei lähe ühe ajalehe sissetöötamine nii kiiresti. Üht aga tahan südamele panna kõigile, nii tegijatele kui lugejatele: nii väikeses kohas, kus toimub vaba konkurents, jäägu igasugused ärapanemised ära. See toimemehhanism oleks tunduvalt parem, kui kaks kohalikku päevalehte omavahel koostööd teeks. Aga see on puhtalt minu isiklik arvamus.

Pigem roheliste leht
Reimo Nook, kuidas jääd lugejana rahule Oma Saarega?

Leht ei ole selline asi, mida teed uisa-päisa, üks päev ühtemoodi, teine päev teisiti. Siin on tähtis stabiilsus. Minu arvates on OS hästi arenenud.

Mõnikord on tunne, et uudist võiks rohkem olla. Aga selge on ka see, et koht on väike ja iga päev siin ei juhtu midagi niisugust, millest pommuudist välja imeda.

Ja kui üks joodik kuskil midagi toimetab, siis sellest ei ole ju ka mõtet lehe kaudu teda anda. Hakkab ennast veel kangelasena tundma. Minu arvates on leht kogu aeg paremaks läinud.

Nii et sinu arvates oli õige tegu teha Saaremaal veel üks ajaleht.
Loomulikult. Võib-olla mõni maainimene ei teadnudki, et Saaremaal on võimalik viis korda nädalas välja anda ka värvilist lehte. Ja alates OS ilmumisest on ka teine leht ennast tublisti kokku võtnud.

On sul lugejana näiteks ettepanekuid lehe sisu osas?
Kuna tegemist on maakonnalehega, siis on arusaadav, et ühel päeval on seda huvitav lugeda linnainimesel, teisel päeval näiteks Torgu inimestel.

Kuna aga Kuressaare on maakonna keskus, siis on arusaadav, et siinsed teemad on ka ülekaalus.

Mis mulle selle lehe juures meeldib on see, et reklaamiga ei ole liiale mindud – reklaami ja muu materjali suhe on hästi paigas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 52 korda, sh täna 1)