Politsei hoiatab nimeliselt saadetud miljonipärandust lubavate kirjade eest (2)

Elektroonilisel teel saadetavad kelmikirjad ei ole tihtipeale enam anonüümsed, vaid on adresseeritud nimeliselt konkreetsele inimesele. Politsei hoiatab sellistele kirjadele reageerimise eest ning palub pöörduda jaoskonda.

Möödunud nädalal leidis Oma Saare lugeja oma elektroonilisest postkastist kirja, milles pöörduti tema poole nimeliselt ning teatati sama perekonnanime kandva kauge sugulase surmast. Väidetav advokaat lubab naisele päranduseks 10,5 miljonit dollarit.

Politsei palub kodanikel hoiduda posti või e-posti teel laekuvatest tehingutest ning kontaktidest tundmatute isikutega, kes pakuvad sääraseid võimalusi, teavitab Lääne politseiprefektuuri Kuressaare politseijaoskonna infojuht Kristi Mägi.

“Kui kirjad muutuvad liiga isiklikuks, palume kindlasti politsei poole pöörduda,” ütleb Mägi, lisades, et igasugused näiliselt soodsad pakkumised ja võidud, millest antakse teada meilitsi, peaksid inimesi ettevaatlikuks tegema.

“Seda eeskätt sellistel puhkudel, kus asjaajamise kulude katteks soovitakse mingit summat ettemaksuna. Tavapäraselt on sellistel juhtudel tegemist pettusega ning loodetakse näiliselt ahvatleva pakkumise abil leida heauskseid inimesi, kes üritavad kirja saatjaga ühendust võtta või osutatud kontole raha kannavad,” selgitas infojuht.

Kui kirjasaaja helistas kümnemiljonilist pärandust lubanud nn advokaadile, vastas talle nigelat inglise keelt kõnelev meesterahvas, kes palus naisel saata talle e-mail täisnime ja aadressiga.

Seda teinud, sai saatja vastuseks ankeedi, milles küsiti mitmesuguseid isikuandmeid (nimi, aadress, töökohaandmed jne), ja paluti see täidetult edastada nimetatud panga e-maili aadressile. Seda naine enam ei teinud.

Internetist võib leida märkeid selle kohta, et taoline petuskeem on laialt levinud ning ühel hetkel hakatakse lisaks isiklikele andmetele küsima ka raha.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)