Kaarma vald ei poolda Kuressaare linna laienemist Upa ja Nasva suunal (2)

Kaarma vald ei poolda Kuressaare linna laienemist Upa ja Nasva suunal

 

Kaarma vald üritab vältida seni linnast eraldi seisvate Upa ja Nasva küla kokkukasvamist Kuressaare linnaga.

Nasva arendamine Kuressaare poole lahustaks paratamatult küla identiteeti, samuti pole küla arendamiseks Kuressaare suunal loodulikke eeldusi, sätestab eile avalikustatud Kaarma valla üldplaneeringu strateegiline keskkonnamõju hindamise aruanne.

Aruanne seisab vastu ka ettevõtjate huvile pikendada Kuressaare linna Kuivastu maantee äärde erinevate äripindade ja elamute püstitamiseks (palju möödasõitjaid, palju peatujaid, palju ostjaid). Kuivastu maantee äärde ehitamise vastu räägib liiklusohutus, olemasolev kergliiklustee, linna väljavenimisega kaasnev kunstlik liikumistarve ning rasked ehitusgeoloogilised tingimused.

Kuressaare võimalik väljavenimine pärsib väiksemate kohalike keskuste arengut, samuti ei tunne Kaarma valla piirides, ent samas Suur-Kuressaares elavad inimesed sidet vallaga. Valla areng ümber linna kahandab iseseisva valla identiteeti.

Liikluse hajutamiseks kõnealuses piirkonnas pakub aruanne välja rekonstrueerida Upa–Sikassaare tee või võtta kasutusele Upa–Lilbi–Kudjape endine raudteetamm.

Aruanne soovitab vallal liikuda arendusaladega Pihtla, Kihelkonna ja Mustjala suunas, kus on väiksem transiidikoormus ja suvine rannaliiklus. Samuti soovitab dokument toetada sisemaiseid, Kuressaarest eemal asuvaid keskusi, eelkõige Astet ja Kirikuküla.

Arvestades näiteks aastas 200 lisanduda võiva leibkonnaga, oleks Kaarma vallas kõige keskkonnasõbralikum reserveerida maa üksnes korter-elamute püstitamiseks näiteks Mustjala või Kihelkonna tee äärde linna serva. Samas tõdeb aruanne, et paraku selline keskkonnasõbralik projekt ei realiseeruks ja potentsiaalsed elanikud asuksid maju ehitama kas Kuressaarde või naabervaldadesse.

Aruandest selgub, et Mändjala–Nasva piirkond on juba täna piisavalt suur, et kindlustada selles piirkonnas nõudlus mõnedele lihtsamatele teenustele (lasteaed, internetipunkt). Kaarma vallavalitsuse arhitekt Inna Ligi ütles Oma Saarele, et vallal on Nasva–Mändjala piiril spordiväljakute maa-ala, kus on piisavalt ruumi tulevikus lasteaia ja algkooli ehitamiseks. Alates 1991. aastast vallas valminud elamutest paikneb Mändjalas 11 protsenti.

Liikluse hajutamiseks Tehumardi maanteel näeb valla üldplaneering ette ka uue teekoridori reserveerimise Nasvalt Keskranna teeni – see tee hakkaks teenindama Mändjala–Keskranda kerkivate elamute asukaid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 25 korda, sh täna 1)