Juhtkiri: Väikese väina tulevik (3)

Juhtkiri: Väikese väina tulevik

 

Väike väin ja selle kinnikasvamine on taas päevakajaline teema. Nüüd selgub, et veekogu kohta on tellitud lausa kaks uuringut, sisuliselt üks ja seesama.

Väikese väina tammi avadest ja veekogu kindlast hukust päästmisest on olnud juttu aastaid, teemat on kasutatud korduvalt ka valimisvõitluses, ometi pole siiamaani midagi ette võetud. Aasta-aastalt on aga väinas järjest vähem vett ja rohkem lokkavat rohelust.

Kui Väikese väina tamm 1896. aastal avati, ei osatud ilmselt arvata, kuidas see veekogu elu mõjutama hakkab. Paraku on iga inimese tegevusel looduses tagajärg, antud juhul pandi kinni kalade tee kudemiskohtadesse ning vee loomuliku läbijooksu sulgemine mõjutas ka Väikese väina puhtust.

Olukorra päästmiseks saaks küll tammi sisse augud puurida, see aga ei välista, et väin ikkagi kinni ei kasva. Lisaks on sel juhul oht teistkordselt kalasid häirida, kes vahepeal on juba uute kudemiskohtadega harjunud.

Seega on üsna tõenäoline, et tulevikus kasvab Väike väin kinni ning Saaremaast ja Muhumaast moodustub üks suur saar. See aga oleks kahjulik mitte ainult väikeses väinas elutsevatele kaladele, vaid ka muhulaste ja saarlaste identiteeditundele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)