Saaremaa kaubamaja sära ilmestab vanalinna (10)

Saaremaa kaubamaja sära ilmestab vanalinna

 

Laupäeva ennelõunal näitasid kellaosutid 11.54 kui esimesed ostjad sisenesid orkestrihelide saatel taasavatud Saaremaa kaubamajja. Enne seda peeti Kuressaare uhkeimaks ja esinduslikumaks kaubanduskeskuseks saanud hoone paraadnas kõnesid, kõlasid päevakohased laulud poisteansamblilt Hundinuiad, pillilood Kuressaare linnaorkestrilt ja pärast lindi läbilõikamist tehti uksed ostjaile-uudistajaile valla. Sajad saarlased sisenesid avaratesse ja valgusküllastesse saalidesse, mis dekoraatoreilt saanud kauni jõulumiljöö.

“No on ikka kena küll! Nii nagu välismaal või Tallinna esinduslikemais kaubanduskeskustes!” võis kuulda uudistajate esimesi hinnanguid.
Need laused ei olnud niisama suusoojaks öeldud. Sama meelt olid ka kaubandusjuhid, maavanem Toomas Kasemaa, linnapea Urve Tiidus, ehitajad, ehitusjärelevalve spetsialistid, majas kaubanduspinda rentivad ärimehed- ja naised ning ka kaubamaja töötajad.

Aastaid Saaremaa kaubamaja direktorina töötanud Palmi Teras: “Mina olen küll väga rõõmus. Niivõrd ilus tuli see maja. Võrdleksin seda Stockmanniga. Kõik on siin tasemel: ruumid, sisustus, kaubad ja nende väljapanek.”

Palmi Terase sõnul pakkus 30 aastat tagasi kaubamaja direktoriks saanud Peeter Kilumets maja laiendamise idee juba siis välja. Tol ajal Nõukogude Liidu “viljastavates tingimustes” ei saanud ideest asja.

“Peeter Kilumetsal tarbijate ühistu juhina jätkus sihikindlust, jõudu ja julgust oma idee ellu viia, võtta vastutus ja nüüd on tulemus meie kõigi silme ees. Unistused on täitunud,” võttis teenekas kaubandustöötaja Palmi Teras oma hinnangu tehtule kokku.

“Julge muutuda! Tarbijate ühistu juhtkond on seda tõestanud. Üks vahva maja Kuressaare linnas on korda tehtud. See on ilus ehitis, mis meie linna ilmestab,” väitis linnapea Urve Tiidus.

Hansapanga Kuressaare kontori juhi Ave Reimaa sõnul on Saaremaa kaubamaja ligi neljakümne aasta jooksul kujunenud Kuressaare sümboliks. “Aegade jooksul on Saaremaa kaubamajast saanud inimeste kohtumispaik. Mul on heameel, et see paik on nüüd jälle olemas. Võime oma sõbrale taas öelda – kohtume Saaremaa kaubamajas!”

Ehitusfirmale EBC Ehitus oli äsja valmissaanud objekt ettevõtte 15-aastases ajaloos suurim ja keerukaim ehitis. Vaatamata sellele, et suvel tekkis graafikus teatud mahajäämus, tuli peaettevõtja koos arvukate alltöövõtjatega sellest auga välja. Oma osa selles on kindlasti ka ehitusjärelevalvega tegeleval firmal Ösel Consulting OÜ-l.

Ehituse järelevalve spetsialistil projektijuhil Kaarel Kasemetsal oli selle üle hea meel: “Meie koostöö sujus. Firmajuhi Ago Argega leidsime lahenduse. EBC forsseeris oma võimsused ja nii saigi kaubamaja tähtajaks uksed avada. Nüüd võivad saarlased oma jõuluostud uuest kaubamajast teha.”
EBC Ehitus juhataja Ago Arge lubas STÜ juhataja Peeter Kilumetsale majale 50 aastast garantiid.

Vähemalt 100 miljonit krooni maksma läinud uuenduskuuri tulemusena suurenes müügipind keskelt läbi kolm korda. Kui vanas majas oli see 1100 ruutmeetrit, siis nüüd ulatub see üle 3000. Maja projekteeris EA Reng AS. Töötajaid on kaubamajas 41.

Kas STÜ esimees Peeter Kilumets ka ise uue majaga rahule jäi? “Turumajandus nõuab radikaalseid otsuseid ja tegusid. Püüdsime kaubamaja igati kaasajastada. Loodan, et see õnnestus. Ilu on aga igaühe silmades. Igal külastajal on kindlasti oma arvamus,” arutles viiekümneaastase kaubandusstaažiga Peeter Kilumets.

Järgmisel aastal saab kaubamaja 40 aastaseks. Kunagise STÜ esimehe Valdek Krausi sõnul alustati vana maja projekteerimist juba 1959. aastal. Ehitamisega tehti algust 1963. aastal. Tollasel Maardu Ehitustrustil kulus ehitamiseks viis aastat. EBC Ehitus sai palju mahukama tööga hakkama aastaga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 245 korda, sh täna 1)