Arutuse all olev Orissaare aleviku ja sisemaa üldplaneering annab Orissaare aleviku keskusele miljööväärtusliku ala staatuse ning näeb ette säilitada alevikus Nõukogude Liidu aegsed esinduslikud ehitised.
Teisipäeval Orissaare vallavolikogus arutusel olnud üldplaneeringu kohaselt tuleb tagada stalinistlikus laadis internaatkooli ja kultuurimaja silueti nähtavus ja vaadeldavus ning vältida sellesse piirkonda uusehituste püstitamist. Ühtlasi annab planeering stalinistlikule arhitektuuriansamblile vaatamisväärsuse staatuse.
Orissaare vallavanem Raimu Aardam ütles Oma Saarele, et lisaks hoonetele ja alleedele on omal ajal väga hästi välja ehitatud lipuplatsiga keskväljak, mis võimaldab läbi viia nii tseremooniaid kui ka üritusi koolilastele. “Oleks väga hea, kui me saaksime selle arhitektuuri ilusasse korda, püüame sinna poole iga päev,” lausus vallavanem.
Aardami sõnul keegi hoonete mahalammutamist enam ei nõua. “Oleme kultuurimaja fassaadile alles jätnud isegi omaaegse vapi, kus on viisnurk peal. Ma ei teagi, mis sellega tegema peab – kas värvima roheliseks, kollaseks, punaseks või kuldseks,” rääkis vallavanem. Tema sõnul on stalinistlikku ehituskompleksi selle stiilsuse tõttu imetlenud ka väliskülalised, kes on samas pärinud, kuidas õnnestub nii kulukaid hooneid üleval pidada.
Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa ütles Oma Saarele, et Orissaare stalinistlik arhitektuuripärand on osa meie minevikust ja ilmselgelt säilitamist ja kaitset väärt. Võimalik, et kaugemas tulevikus on see üks arhitektuuriväärtuslikult huvitavamaid kohti, sest need objektid räägivad ise enda eest, lausus ta.
Lisaks miljööväärtuslikule Orissaare aleviku keskusele määrab üldplaneering ka miljööväärtuslikud külad, nagu Suur-Rahula, Väike-Rahula, Ööriku küla, Vana-Jaagu talukompleks Ööriku külas, Imavere ja Järveküla küla.
Neis külades on keelatud kiviaedade hävitamine ning rekonstrueerimisel ja uute hoonete kavandamisel tuleb järgida küla hoonete algupärast arhitektuuri. Hoonete ehitamisel tuleb kasutada naturaalseid materjale ning säilitada põlispuud ja traditsiooniline haljastus.
Selle plati servas on üks maja juba enne sõda ehitatud. OIK-i maja on algselt tüüpprojekti järgne rajoonikeskuse haldushoone, millelt 1990. aastatel võeti maha ENSV vapp. Nüüdseks on akende ja uste väljavahetamisega selle maja väisilmet tugevati moonutatud. Kultuurimaja on ümberehitustest rohkem puutumata jäänud, ometi on selleltki maha võetud torn, mis polnud sugugi mingi iluasi, vaid oli toonase strateegia kohaselt ette nähtud sõja puhul õhuvaatluspunktiks.
Tegelikult ongi need täitsa ilusad majad.Kui praegusel internaatkooli hoonel veel torn peal oli, siis oli veel vahvam.Abja-Paluojas on samasugune kultuurimaja ja Vastseliinas koolihoone, kuid meie omad koos moodustavad toreda terviku, millele silm pidama jääb.Nii hea ja soe tunne on kusagilt kaugelt koju tagasi tulla ja silm lausa paitab seda vaadet.