Saaremaa Kunstistuudio on tegutsenud viisteist aastat

Saaremaa Kunstistuudio on tegutsenud viisteist aastat

 

Saaremaa Kunstistuudio sai 15-aastaseks juba sel suvel, juunikuus. Põhjus, miks sünnipäeva tähistatakse oma pool aastat hiljem, on stuudio juhataja Anne Tootmaa sõnul selles, et enne taheti kõik käsilolevad suuremat sorti projektid ära lõpetada.

1992. aasta suvel loodi professionaalsete kunstnike mittetulundusühing Saaremaa Kunstistuudio eesmärgiga pakkuda kunstnikele ruume, kus neil on võimalik töötada ja oma taieseid eksponeerida. Seega oli seltsi loomine seotud Tallinna 15 hoone Saaremaa kunstiinimeste valdusesse taotlemisega.

“Sest kunsti tegemiseks peab olema oma koht. Aga selleks, et kohta taotleda, on vaja selle taha organisatsiooni,” selgitas Anne Tootmaa. Idee algatajad olid Endla Tuutma, Anne Tootmaa, Külliki Järvila, Lilian Hansar, Ene Trei, Piret Lepiksaar/Männa, Terje Truumaa, Rein Tootmaa ja Urve Pulk. Hoone renditi Saaremaa Kunstistuudiole 50 aastaks, aga Kuressaare linnavalitsus ilmselt leidis, et kunstnikel pole vaja ruume sellises magusas kohas kesklinnas.

“Seda hoonet sai kohendatud niipalju, et seal sees olla. Tehti koristustöid ja majja pandi töötav veesüsteem. Linn ei kompenseerinud midagi. Meid ei kutsutud isegi hoone avamisele hiljem,” meenutas Anne Tootmaa.
Praeguseid Kunstistuudio Lossi 3 ruume sai kunstistuudio üürida seepärast, et tollal käis maja üle kohtuvaidlus. Vaidlus kestis kaheksa aastat, pärast seda otsustas linn maja müüki panna. Kunstistuudio tegi oma pakkumise ja linnavolikogu langetas otsuse maja kunstnikele müüa. Hiljem osteti stuudiole ka maatükk maja juures.

See tegevus, need projektid, mis olid plaanitud Tallinna 15 hoonesse, on Anne Tootmaa sõnul Lossi 3 majas teoks saanud, kõik töötab. Küll mitte nii suures mahus, aga siiski. On olemas ruumid, õpilased, vahendid…
Saaremaa Kunstistuudio esimene suur projekt oli 1993. ja 1994. aastal toimunud Öseli kunstipäevad, mis liitsid loomeinimesi mitmest valdkonnast.

Üheks tänuväärsemaks ettevõtmiseks võib kindlasti pidada puuetega inimestele suunatud projekti, mis sai alguse 1996. aastal. 1997. aastal eksponeeriti Pärnus Chaplini kunstikeskuses Sõmera hooldekodu hoolealuste töid

“UFO-ga paradiisi” nime all.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 116 korda, sh täna 1)