Raili Nõgu pälvis kodanikupäeva aumärgi

Raili Nõgu pälvis kodanikupäeva aumärgi

 

Läinud reedel andsid peaminister Andrus Ansip ning kodakondsus- ja migratsiooniameti peadirektor Mari Pedak Stenbocki majas 17-le Eesti silmapaistvale kodanikule üle kodanikupäeva aumärgi. Üks märgi pälvinuist oli kodutütarde Saaremaa ringkonna vanem, Tornimäe põhikooli direktor Raili Nõgu.

“Minu jaoks oli see suur üllatus, sest ega ma aumärkide pärast pole iialgi ühtegi asja teinud,” tunnistas Oma Saarele Raili Nõgu, kes siiani ei tea, kes teda tunnustuse saamiseks esitas.

Nõgu sattus Kaitseliidu tegemiste juurde kümme aastat tagasi, mil osales „kaitseliitlase abikaasana”, nagu ta ise ütleb, Kaitseliidu Saaremaa maleva suvepäevadel. Seal saigi ta esimest korda näha, mida teevad noorkotkad ning kuna talle olid juba oma kooliajast meeldinud kõiksugu maastikumängud ja metsatarkused, otsustas ta noorteorganisatsiooni luua ka Kahtla koolis, kus ta õpetajaametit pidas.

Noorte tegemised olid noorele pedagoogile südamelähedased ka seetõttu, et Nõgude oma peres oli kasvamas kolm poega – Kaarel, Kaspar, Kaupo – ning tütar Kadri.

Et aga noortejuhendajaid napib, tuli olude sunnil Kahtlas peatselt juhendama hakata nii noorkotkaid kui ka kodutütreid. Viie aasta eest võttis ta juba kodutütarde Saaremaa ringkonna vanema kohused kanda ning kui kokku lugeda, on tema oma rühmas tegutsenud selle aja jooksul 44 tüdrukut ja 35 poissi, mis on ühe pisikese maakooli jaoks märkimisväärne arv. „See on nii tore, kui tulevad vastu juba täiskasvanud neiud ja meenutavad oma kodutütre-aegu,” rõõmustab Nõgu. Praegu on Saaremaal kodutütreid kokku üle 200.

“Kindlasti ei oleks ma suutnud nii palju teha pere toetuseta,” ütleb Raili Nõgu, tänades abi ja toetuse eest nii abikaasa Jaani kui ka lapsi. Pole ju harvad olnud juhused, kus Kahtla kodutütred ja noorkotkad on oma laagri üles pannud lausa Nõgude koduõuele.

Nüüd, Tornimäe põhikooli direktorina mõlgutab Raili Nõgu mõtteid alustada noorkotkaste-kodutütarde tegevusega ka selles koolis, kuid enne lubab ta lõpetada magistriõpingud. “Praegu jõuan ma kord nädalas poistega laskmas käia,” avaldab ta, lisades, et tahaks ikka palju enam jõuda.

“Isamaaline kasvatus, mida pakuvad Kaitseliidu noorteorganisatsioonid, annab kasvavale noorele kindlasti kõrgema moraalitunnetuse ning aitab kaasa õigete väärtushinnangute kujunemisele,” usub kodanikupäeva aumärgi saaja. “Vahel öeldakse küll, et meil on ju huviringid, kus samu asju tehakse, kuid sellist kompleksset õpetust siiski mujal ei ole,” sõnab Nõgu, lisades, et ka linnakoolides võiks palju enam mõelda noorte kotkaste-kodutütarde organisatsioonide peale.

Tänast kodanikupäeva tähistatakse Eestis kümnendat korda. Seekord kannab päev juhtmõtet “Eesti riik on minu üle uhke”.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 129 korda, sh täna 1)