Kuressaare bussijaamas möllavad noortekambad

Kuressaare bussijaamas möllavad noortekambad

 

Kuressaare bussijaama ootesaalis on karjuvad ja üle pinkide jooksvad teismelised muutumas igapäevaseks nähtuseks. Värvikust olukorrale lisavad avalikult vägijooke tarbivad kodanikud.

Bussijaama rentnikud arvavad, et jaama ootesaalis korrapidamine pole neile rendilepingusse sisse kirjutatud, see peaks olema maja haldava osaühingu, mis 75% ulatuses kuulub Kuressaare linnale ja 25 % ulatuses Saaremaa omavalitsuste liidule, asi.

“Ei möödu ühtegi laupäeva hommikut, kui keegi ootesaali viimase pingi peal ei magaks,” kinnitab bussijaamas juba pea 15 aastat kontorit omava Arensburgi Reiside töötaja Mai Reinmets. Lisaks võib viimastel aegadel bussijaamas sageli kohata noortekampasid, kes siin aega parajaks teevad ja vahel terve koolipäeva mööda saadavad. Üsna tihti kutsutakse välja politsei. Rentnikud ei näe lahendust pidevas politsei väljakutsumises, vaid turvamehe palkamises, mida peaks tegema OÜ Kuressaare Bussijaam.

Jooksevad üle pinkide

Rentnikud kinnitavad kui ühest suust, et probleem ootesaalis kogunevate noortega hakkab üle pea kasvama. “Nad karjuvad, jooksevad üle pinkide. Kõik, mis vähegi maha kukub, sinna ka jääb,” seletab bussijaama kassapidaja Reeda Rand.

Tema sõnul on olnud aegu, kus politseid tuleb välja kutsuda pea korra päevas. “Inimesed käivad meile kaebamas, aga kui palju meie siis suudame käia neid noori korrale kutsumas,” räägib Rand.

Arensburgi Reiside töötaja Mai Reinmets kinnitab, et pidevalt korduvad bussijaamas aegaviitvate noorte seas ühed ja samad näod. “Kas nad koolis ei pea käima siis?” imestab Reinmets. Arvatavasti maapiirkondadest saabuvad ja kuhugi mujale kooli sõitvad teismelised jätavad pahatihti koolisõidu bussijaamas pooleli ning istuvad seal hommikust saati, kuni buss nad “õigel ajal” jälle koju viib.

Ütlevad, mis maailma asjadest arvavad

Alatihti on probleeme alkoholi tarbivate inimestega, kes ootesaali viimase pingi peal suuremaid kogunemisi korraldavad ja vägijookide tarbimise järel sinnasamasse unele vajuvad. “Joovad, suitsetavad, räuskavad,” kirjeldab R-Kioski müüja Malle. R-Kioskisse on igaks juhuks paigaldatud ka turvanupp.

Reinmetsa sõnul tuleb vahel nii mõnigi julgust kogunud mees talle ukse vahelt ütlema, mida ta maailma asjadest arvab. Suvisel ajal toimuvad suuremad kogunemised bussijaama perroonil. Siis ei saavat isegi akent lahti teha, sest avatud aknast kostavad mahlakate väljenditega vürtsitatud pehmekeelsed mõtteavaldused.

Kokkuhoid viis korra

Rentnike sõnul läks asi hullemaks pärast seda, kui bussijaamast kaotati jaamakorraldaja ametikoht ja tööülesanded jaotati kassapidajate vahel. Jaamakorraldajad käisid perroonil bussijuhtidele sõidulehti viimas ning seega hoidsid ka ootesaalil pilgu peal. Praegu teevad seda tööd kassapidajad, kel paratamatult pole aega kogu aeg noori korrale kutsuda.

Paar korda päevas külastab bussijaama turvafirma patrull, kes ainult fikseerib oma kohalkäimise ehk teisisõnu jalutab vaikselt ootesaalist läbi. Lisaks on bussijaam märgitud ka politseipatrulli kohustusliku sihtpunkti hulka. Kuid ei politsei ega turvafirma saa kedagi karistada, kui nende sealoleku hetkel faktiliselt ühtegi pahategu korda ei saadeta.

Bussijaama rentnike ja töötajate sõnul päästaks olukorra statsionaarse turvamehe palkamine, nagu see oli näiteks tänavuse Saaremaa ralli toimumise ajal. Nende päevade jooksul olevat olukord bussijaamas olnud harjumatult vaikne.

Turvameest ei tule

Kuressaare bussijaama juhataja Tiit Kaasiku sõnul on rentnikele juba seletatud, et turvamehe palkamine läheb liiga kalliks.

Kaasiku kinnitusel on olukord sel sügisel tõesti hullemaks läinud. “Inimesed ei oska ennast ülal pidada. Kes sunnib noortekampu seal rumalusi tegema, sihvkasid ja suitsukonisid maha viskama, tikukarpe jalgade ette tühjendama,” ei mõista Kaasik noorte käitumist, nentides, et tema märkuse peale kehitatakse ainult õlgu. “Inimesed on, ma ei tea, sel aastal puhta imelikuks läinud,” räägib Kaasik.

Võimaliku pääseteena näeb juhataja päevase koristaja tööle võtmist järgmisest aastast. “Et vähemalt ruum ise oleks puhtam. Ehk see kutsub inimesi ka rohkem korrast lugu pidama, kui keegi kogu aeg koristab,” arvab juhataja.

Noored: “Siin on hea soe olla.”

Kaks teismelist tüdrukut, kes soovisid oma nime enda teada jätta, ütlesid Oma Saarele, et nad veedavad palju aega bussijaamas, kuna seal on hea soe olla. “Kui midagi targemat teha pole, siis istume siin. Vahest oleme raamatukogus ka. Käime arvutis,” rääkis neiu punases.

Nende sõnul on bussijaama töötajate jutt natuke liialdatud, kuna päevad otsa nad küll ootesaalis ei istu, ei karju ega jookse üle pinkide. “No vahest poisid kiusavad, siis oleme kiljunud küll,” rääkis eelmise sõbranna.

Küsimusele, kas kella 12 paiku poleks vaja koolis olla, vastati, et tegelikult käis üks neist arsti juures ja teisel pidi hoopistükkis palavik olema. Koolist popitamist ei tulevat küll tihti ette, kuid vahest siiski. “Minul on seda vist kaks korda juhtunud,” ütles tüdruk punases, kes pealtnägijate sõnul veedab siiski bussijaamas enamiku päevast.

Tüdrukud selgitasid veel nii palju, et kuna nad ei ela linnas ja peavad siin bussi vahetama, siis lihtsalt pole alati aega kuhugi mujale minna.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 66 korda, sh täna 1)