Saaremaa bussijuhid tegid streigiga ajalugu

Saaremaa bussijuhid tegid streigiga ajalugu

 

GoBusi Saaremaa osakonna bussijuhid tegid eile hommikul ajalugu, kui viisid ellu oma ammuse ähvarduse korraldada palganõudmiste saavutamiseks hoiatusstreik.

Kümmekond kella 6–7 vahel liinile minema pidanud bussijuhti koos kolleegidega kogunesid eile hommikul GoBusi territooriumile, et ühineda mitmes Eesti maakonnas väljakuulutatud hoiatusstreigiga. Ettevõtte poolesajast bussijuhist osalesid varahommikusel miitingul umbes pooled.

“Mehed, müts maha teie ees,” ütles streikijaid toetama tulnud Eesti ametühingute keskliidu Saaremaa osakonna juhataja Piret Seegel. “See on harukordne juhus, kus mehed on jõudnud streigini, mis on tegelikult viimane ja äärmuslik vahend,” nentis Seegel.

Eesti transpordi- ja teetöötajate ametiühingu (ETTA)
GoBusi Saaremaa osakonna usaldusisik Tõnis Saar ütles, et töötajate üksmeel on viimaste aastatega tõusnud ja eriti aitab töötajate ühtsust kasvatada tööandja oma palgareformidega.

“Käesoleval aastal ju meie palk mingil määral langes ja eks see toobki mehed kokku. Mida rohkem tööandja selliseid trikke teeb, seda suuremaks meeste ühtsus läheb,” märkis Saar.

Tõnis Saar ütles eile õhtupoolikul Oma Saarele, et hoiatusstreigile vaatamata ükski reis eile ära ei jäänud, bussid sõitsid liinile isegi tunniajalise hilinemisega. Reisijatega suuremaid arusaamatusi ette ei tulnud, inimesed olid üldiselt streigist teadlikud, lisas ta. Suuremaid tüsistusi aitas ära hoida ka asjaolu, et praegu on koolivaheaeg ning bussidel õnnestus liinid kiiremini läbida.

Tõnis Saare sõnul oli Saaremaa bussijuhtide hulgas ka paar streigist keeldujat ning üks altvedaja, kes varem oli teatanud oma valmisolekust streigiga ühineda. “Ta oli ka veel viimasel minutil seda nägu, aga siis sõna otseses mõttes põgenes oma bussiga õue pealt kell 6.10 väljuvale liinile. See oli täielik altvedamine,” ütles Saar, kelle sõnul ei ole mees oma teo kohta mingeid selgitusi andnud ega üldse kolleegidega suhelnud.

Hoiatusstreigile vaatamata tulid liinile ka Sõrvest ja Lümandast väljuvad bussid. Tõnis Saar märkis, et ühistele nõudmistele seljakeeramine võib edaspidi meeste hulgas hõõrumist tekitada.

Saaremaa bussijuhtidega solidaarsust üles näitama tulnud transpordi ametiühingu esimees Peep Peterson ütles Oma Saarel, et 6. novembril kutsutakse Tallinnasse kokku bussijuhid üle Eesti ja on üsna tõenäoline, et pannakse paika tähtajatu streigi kuupäev. “Anname valitsusele ja tööandjatele aega 1–1,5 kuud, et bussijuhtide palgaküsimus ära lahendada, muidu võib tulla üle-Eestiline tähtajatu streik,” rääkis Peterson, kelle sõnul pakkusid tähtajatu streigi idee välja bussijuhid ise.

Peterson ütles, et Tallinn–Tartu liinibussis esmaspäeva pärastlõunal Tartusse sissesõidul terviserikke tõttu surnud 46-aastase roolikeeraja mälestuseks korraldavad tema kolleegid üle-eestilise Musta Lindi päeva. Ka Saaremaal on sel aastal läinud südamehädade tõttu manalateed kaks parimates aastates bussijuhti, tõsi küll, seda mitte ametikohustuste täitmisel.

Transporditöötajate ametiühing kuulutas reedel välja hoiatusstreigi viies bussiettevõtte GoBus regioonis, et nõuda viivitamatuid palgaläbirääkimisi ning vähemalt 10-kroonist tunnitasu tõusu. Ametiühingusse kuuluvad bussijuhid soovivad palgatõusunõudega garanteerida igale bussijuhile vähemalt 10 000-kroonise brutopalga.

Bussifirma GoBus bussijuhid korraldasid eile hoiatusstreigid Tartus, Pärnus, Saaremaal, Valgamaal ning ATKO bussijuhid Järvamaal. Kokku osales hoiatusstreigis umbes 400 bussijuhti.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)