Repliik: Padar patuoinaks?

Repliik: Padar patuoinaks?

 

Kummaliseks kipub. Rünnakuobjektiks on saanud Äripäev, keda valitsuse liikmed on süüdistanud pessimismi külvamises ja Eesti riigireitingu võimalikus alanemises. Samas oli just Äripäev see, kes kümmekond aastat tagasi ennustas 10% majanduskasvu ja keda siis peatoimetaja Meelis Mandeli sõnul ullikeseks peeti. Analüütikutel oli siis õigus ja tundub, et on kahjuks ka praegu.

Sest selle aasta lisaeelarvesse on kirjutatud sadade miljonite eest kulutusi, mis tegelikkuses jäävad tuleva aasta eelarve kanda. Hinnanguliselt oleks sel aastal võimalik teha vaid 10–20% lisaeelarvesse planeeritud kulutustest, ülejäänud kulutused, mis tulevasse aastasse lükkuvad, võtaksid eelarve ülejäägist ära üle 2 miljardi krooni. See võimaldaks säästa ca 0,5 miljardit krooni ja eelarve oleks n-ö päästetud. Peaminister peab aga kulude lükkamist järgmisse eelarveaastasse tavapäraseks ning ei näe selles mingit ohtu.

Analüütikud ent väidavad, et tänavune lisaeelarve sööb ära tuleva aasta riigieelarve säästud (2,7 miljardit krooni) ja koos majanduskasvu pidurdumisega läheb järgmise aasta eelarve 6 miljardi krooniga miinusesse.

Eesti Panga asepresident Märten Ross on seisukohal, et praegusele majandustsüklile piisav puhver oleks järgmisel aastal 10 miljardi kroonine eelarve ülejääk, mis oleks ka reaalselt saavutatav, kui kulusid vähendada.
Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Jürgen Ligi ei usu aga, et riigikogu otsustab eelarve tulud ümber hinnata. See olevat rahandusminister Padari vastutus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 14 korda, sh täna 1)