Lugeja Mure

Lugeja Mure

 

Kas sissesõitu keelavad liiklusmärgid eramaal (nn telliskivimärgid, vaata fotot) või sildid, millele on kirjutatud sõna “eratee” või “eramaa”, on seaduslikud ja kehtivad autojuhile samamoodi nagu tavamärgid? Siltide järgi võiks arvata, et Eesti levinuim kohanimi on Eramaa – märgil võiks kirjas olla ka maid valdava talu nimi ja miks mitte ka kontaktandmed, kui territooriumil midagi juhtuma peaks.

Saarte teedevalitsusest saime teada, et liiklusmärkide paigaldamiseks, juhul kui liiklusmärk jääb riigile kuuluva tee teekaitsevööndisse, on vaja eelnevalt esitada vastavasisuline avaldus Saarte teedevalitsuse juhataja nimele. Kui tegemist on valla teedega, peab vastava avalduse esitama kohalikule omavalitsusele.

Liiklusmärke tohib paigaldada vastava litsentsiga ettevõte. Riigimaanteede kaitsevööndi laius mõlemal pool sõiduraja telge ja mitme sõiduraja korral mõlemal pool äärmise sõiduraja telge on 50 meetrit, kohalikul maanteel 20–50 meetrit. Samuti peaksid keelumärgid vastama kehtestatud nõuetele – need on toodud ära Eesti Standardikeskuse väljaandes “Liiklusmärgid ja nende kasutamine”. Silmas peaks pidama ka dokumenti “Tee ja tee kaitsevööndi kasutamise ja kaitsmise nõuded”.

Kui omanik on paigaldanud oma maale keelumärgi 331 (sissesõidu keeld), on Saarte teedevalitsuse liiklusohutuse juhataja Aivo Tasase sõnul tegemist liialdusega – märgi järgi ei tohiks ka omanik ise teed kasutada. Kui kasutada liikluse keelamiseks märki 311a, peaks lisama tahvli infoga, et tegemist on erateega. Ka märgid 311b ja c on erateel liiklemise keelamiseks teatud tingimustel, mille kehtestab eramaa omanik. Standard on olemas ka eramaa märkimiseks – 643, mille puhul on kirjas valduste omaniku talu nimi.

Liiklusohutuse juhataja lisas, et sõidukijuhil tasub liiklusmärkidest siiski alati kinni pidada – põhjuseta ei ole neid ju üles pandud. Kas need vastavad ka standarditele, selle peale autoroolis olles ei jõua mõeldagi, enne pead juba otsustama. Küll aga võiksid eramaa omanikud siiski enne märgi püstitamist vastavatele nõuetele mõelda ja kooskõlastada plaanid kas siis kohaliku omavalitsuse või Saarte teedevalitsusega, olenevalt sellest, kellele tee kaitsevöönd kuulub.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 142 korda, sh täna 1)