Lääne piirkonna piirivalvurid juubeldasid Kuressaares (5)

Lääne piirkonna piirivalvurid juubeldasid Kuressaares

 

Ehkki Eesti piirivalve ametlik sünnipäev on 1. novembril, tähistati Lääne piirivalvepiirkonnas suurt juubelit eile. Tänati tublimaid tehtu eest ning kogu Kuressaare linnarahval oli võimalus osa saada kultuurikeskuses toimunud piirivalveorkestri kontserdist.

Lääne piirivalvepiirkonna staabiülem piirkonna ülema ülesannetes, piirivalveleitnant Jaak Haamer ütles Oma Saarele, et sünnipäevalaps piirivalve elab muutuste rütmis, sest seoses Schengeni viisaruumiga liitumisega ning piirivalveteenistuse seaduse vastuvõtmisega on juba tulnud või uuest aastast tulemas rida muutusi.

Nii näiteks ei ole uuest aastast piirivalves enam kaitseväelasi ning uus viisaruum kaotab uuest aastast Ikla piiripunkti. “Selle kõigega seoses on meie inimesed saanud uusi koolitusi,” lisas ta.

Haamer sõnas, et ehkki Ikla piiripunkt kaob, võib uuest aastast piirivalvureid kindlasti kohata dokumente kontrollimas teede ääres, olgu siis Ikla–Pärnu trassi ääres, aga miks mitte ka kusagil Lümandas või Valjalas. “Selle üle ei maksa ehmatada,” kinnitas Haamer ning soovitas inimestel lihtsalt alati isikuttõendavat dokumenti kaasas kanda. H

aamer nentis, et uuest aastast muutub töö piirivalves palju liikuvamaks ning kuna piirivalvuritel on dokumentide kontrollimisel samad õigused mis politseil ja tollil, tuuaksegi rohkem kontrolli sisemaale. Samuti hakatakse enam korraldama piirivalve, politsei ja tolli ühisoperatsioone.

Rõõmu teeb piirivalvuritele seegi, et viimane küsitlus näitas, et ametlikest institutsioonidest usaldab rahvas kõige enam just piirivalvet. “Eks me peame seda usaldust säilitama,” arvas Haamer.

Muret teeb 85-aastasele piirivalvele aga isikkoosseisu küsimus, sest paljud inimesed on seoses uue piirivalveteenistuse seadusega töölt lahkunud ning jätkanud tegevteenistust kaitseväes. “Eks aasta lõpus selgub, milline see tegelik pilt on,” nentis Haamer, kelle sõnul vajaks piirivalve ka enam kaasaegset tehnikat, olgu siis näiteks merepääste või ka reostustõrje tegemiseks.

Aastapäeva puhul anti Lääne piirivalvepiirkonna ametnikele ja tegevteenistujatele üle 20 teenistusristi. Piirivalve teeneteplaadid said Kärdla kordonist kapral Jaan Tamm ning vanemveebel Indrek Roosna. II klassi teeneteristi pälvis kapten Arvo Veski (samuti Kärdla kordonist). Piirivalve tänas eile Kuressaares ka oma häid koostööpartnereid ning toetajaid nii Saare- kui Hiiumaalt, Pärnust ja Läänemaalt.

Lääne piirivalvepiirkonda, mille keskus asub Kuressaares, kuulub praegu kuus kordonit: Ikla, Pärnu, Ruhnu, Kuressaare, Kärdla ja Haapsalu. Saaremaal loodi piirivalve 20. märtsil 1923 ning selle esimeseks ülemaks oli Vabadussõjas võidelnud mereväeleitnant Jaan Leppik.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)