Juhtkiri: Ajakirjanik kohtusaalist välja! (7)

Juhtkiri: Ajakirjanik kohtusaalist välja!

 

Kui kohtuistungit ei ole eelnevalt kinniseks kuulutatud, on seda õigus kuulama minna igal Eesti vabariigi kodanikul – selle teadmisega sisenes ka Oma Saare ajakirjanik eile Kuressaare kohtumajja. Suur oli aga üllatus, kui nõuti näha tema töötõendit ja selle puudumisel saadeti ta minema.

Kriminaalmenetluse seadustiku paragrahvi 11 punkt 2 ütleb, et avalikkuse põhimõte toimib kohtulahendi kuulutamisel piiranguta, välja arvatud juhul, kui selle kuulutamist kinnisel kohtuistungil nõuavad alaealise, abielupoole või kannatanu huvid. Neid huve antud juhul ei olnud.

Hiljuti läbitud kohtute teemalisel ajakirjanduskoolitusel märkis ka Harju maakohtu esimees Helve Särgava, et kui kohtuistung on avalik, siis võib igaüks kohtusaali sisse astuda, istungit kuulata, märkmiku välja võtta ja üleskirjutusi teha.

Lubatud on teha helisalvestusi, kui see ei sega istungite käiku. Vaid pildistamiseks ja filmimiseks on vaja eelnevalt taotleda kohtuniku luba. Kohtunik Kristel Pedassaar, kes on ka Kuressaare kohtumaja juht, kinnitas Oma Saarele, et viib end juhtunuga kurssi ning vestleb kolleegiga.

Kohtusaalis kuulutatakse kohtuotsus välja Eesti Vabariigi nimel ning meil kõigil on õigus seda vabariigi kodanikena kuulata. Ka ajakirjanikel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 33 korda, sh täna 1)