Kaitseliit tänavatele ei tule

Kaitseliit tänavatele ei tule

 

Viimasel Kuressaare linnavolikogu linnakodaniku komisjoni koosolekul avaldas linna heakorra spetsialist Lembit Rätsep arvamust, et Kuressaare linnas heakorra tagamiseks tuleb kaasata kaitseliitlased.

Kodanikukomisjoni esimees Laine Tarvis tegi ettepaneku munitsipaalpolitsei loomiseks. Et kuidagi lahendada probleemid linnas avaliku korra tagamisega.

Rätsepa hinnangul ei jätku praegu piisava avaliku kontrolli tegemiseks tööjõudu, samuti rahalisi ja materiaalseid ressursse. “Vaja oleks kaasata kaitseliitlasi, mida seni ei ole tehtud,” märkis linnaametnik, kelle sõnul tuleks kaitseliitlased vormistada abipolitseinikeks.

Kaitseliidu peastaabi välis- ja avalike suhete osakonna ülem kapten Neeme Brus ei olnud eile Rätsepa pakutud ideega päri, kuna vastavalt Eesti riigis kehtivatele seadustele võib kaitseliitlasi avaliku korra tagamiseks ja kaitseks kasutada vaid eriolukorras või erakorralise seisukorra puhul, ent kumbagi ei ole iseseisvuse taastanud Eestis seni välja kuulutatud.

Mis puutub aga kaitseliitlaste vormistamisse abipolitseinikeks, siis ehkki praeguseks on osa kaitseliitlasi abipolitseinikena tegevad, teevad nad seda tööd vabast tahtest ning mitte kaitseliitlastena.

Brus lausus, et abipolitseiniku seadus sätestab, et abipolitseinikuks soovijal tuleb esitada avaldus politseiasutuse juhile ning kui ta vastab kehtestatud normidele, läbib ta ka vastava väljaõppe. “Seega on abipolitseinikuks saamine iga kaitseliitlase isiklik soov, mida Kaitseliit organisatsioonina võib küll soosida (näiteks võimaldades abipolitseinikest kaitseliitlastele lisaväljaõpet), aga mitte kedagi sundida.”

Kuressaare politseijaoskonna komissari Aare Alliku sõnul on ka Saaremaal olemas kaitseliitlastest abipolitseinikke, kes on teinud oma tööd politsei abistajatena juba mitmed aastad. “Reaalsus on aga see, et kümnest mehest, kes abipolitseinikuks on soovinud tulla, on asja saanud ühest,” nentis politseijuht.

Mis puutub aga munitsipaalpolitsei loomise ideesse, siis sellise institutsiooni tekke võtaks Allik rõõmuga vastu. “Iga abikäsi on meile teretulnud,” kiitis ta kodanikukomisjonis välja käidud ideed. Abilinnapea Kalle Koov lükkas aga juba komisjoni koosolekul Tarvise mõtte ümber väitega: “Oleme väike ühiskond siin linnas, kõik tunnevad kõiki.” Koovi arvates ei leitaks lihtsalt selliseid inimesi, kes oleksid nõus munitsipaalpolitseis töötama. Miinusena tõi Koov välja ka selle, et munitsipaalpolitseil ei ole politseiga võrdseid õigusi ning ikka tuleb politsei kutsuda, kui midagi on juhtunud.

Allik ei mõistnud aga Koovi arvamust võimaliku munitsipaalpolitsei kaadripuuduse kohta. “Ka politseinikud on ju kohalikud inimesed, kel oma sõbrad-tuttavad, peaksime siis hakkama inimesi mujalt sisse tooma, kuid kujutan ette, et poole aasta pärast hakkaks kõik otsast pihta, sest neilgi tekiksid tuttavad,” imestas Allik.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 60 korda, sh täna 1)