Kuressaare linn plaanib abiprogrammi leinavatele lastele

Kuressaare linn plaanib abiprogrammi leinavatele lastele

 

Kuressaare linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonnal on plaanis käivitada kriisi olukorras toimetuleku toetamise süsteem, et abistada lapsi, kes on jäänud vanemata.

Programmi kavatsetakse kaasata mitmesuguste organisatsioonide vabatahtlikud, kes on saanud kriisiabi koolitust ning on valmis leinavaid peresid aitama.

Linnavolikogu sotsiaal- ja tervishoiukomisjonis tutvustas ideed lastekaitsespetsialist Helle Kahm, kelle sõnul korraldati aprillis linna lasteasutuste kontaktisikutele koolitus “Lapsed leinas” ning selle koolituse käigus kerkis üles vajadus moodustada toimiv tugiprogramm, mis tagaks lapsele (perele) vanema või hooldaja surma järgselt taastumise ja toimetuleku.

Kahm märkis, et eelmisel aastal suri Saare maakonnas 45 inimest vanuses 20–49, kellel võis olla lapsi. Tihti juhtub aga, et täiskasvanud, kes nende lastega kokku puutuvad, ei oska või ei julge neid toetada.

Lastekaitsespetsialist tõi ka kurioosse näite, kus koolis ei teatud kaks kuud ühe teismelise poisi isa kaotusest. Poiss ise ei rääkinud ja kusagilt mujalt see kurb fakt ka välja ei tulnud.

Ometigi on teada, et leinavas perekonnas on lapse kindlustunne kadunud ning lapsed muutuvad tundlikuks. Sageli jäävad lapsed omapäi, sest täiskasvanutel on raske iseendagagi toime tulla. Kui aga lastega vähe räägitakse ning toimuvat neile ei selgitata, täidavad nad tühimikud oma fantaasiatega.

Kahm, kes on uurinud olukorda leinatöös, nentis, et praegu ei ole sellega rahul leinajad ega leinatöö tegijad. Sestap on tema arvates oluline üldise süsteemi väljatöötamine ning selle juurutamine kogudustes, haiglates, hooldekodudes, koolides jm. “See on üks oluline osa sotsiaal- ja lastekaitsetööst,” kinnitas Kahm, kelle sõnul tuleb kõigepealt kriisiabiga tegelevad erinevad organisatsioonid üles leida ning need siis ümarlauda kokku kutsuda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)