Sügisvärvide aegu Saaremaal

Sügisvärvide aegu Saaremaal

 

Eelmisel aastal umbes samal ajal värvitasin sügisest, seega on nüüd siis teine kord sügise hinge tabada. Mis on vahepeal muutunud? Head on nii palju, et jumala päike läheks enne looja, kui selle registriga ühele poole jõuaks. Mõtiskleks asjadest, mis päikesel looja laseks minna.

Ikka jälle see prügiprobleem – jalutan oma elukohas Ida-Niidus ja pisut kaugemalgi. Mida pole, on prügikastid. Pole ju vaja midagi sügiseselt kirgast ja värvilist, kui jutt tavalistest prügikastidest. Kõrvaltänavad on päris kehvas seisus – selge see, et igale poole ei jõua, aga vahest on prioriteedid ehk nn põhjus-tagajärg suhe sassi läinud?

Viimasel ajal ei ole enam märganud, et purskkaeve pesta püütaks – hea ju seegi. Samas loed Oma Saarest kangimärulist kassidega… prrrrr… Kas need on meie inimesed? Kulla sõbrad, kuhu me niimoodi välja jõuame? Kas ristil rippuva, risti löödud, risti enda järel lohistava inimeseni?

Elujärg just nagu kasvaks, palgad kerkivad, lossid valmivad, limusiinid sahistavad auklikel külateedel kumme. Haridus järjest paraneb, võimalused laienevad, spetsialiste nn kontorirottide hulgas tekib kui seeni pärast vihma. Kuhu, mida tegema? Kes leiva küpsetab, metsa hooldab, põllu äestab, kala merest välja toob, lehmad lüpsab, poes kaupleb? Tööjõudu ei jätkuvat! Muidugi ei jätku, välismaal on ju palju paremad võimalused.

Samas plaanitakse pensionile jäämise aega piltlikult öeldes viis aastat pärast surma. Kõik käivad (mõni siiski mitte) nagu kassid kõrbema kippuva ninaesise ümber. Mis toimub – täielikud trikimehe vigurid, hullemad veel. Nende puhul ei saa juba algusest aru, mis toimub. Laulis Justament juba aastat kümme või rohkemgi veel tagasi: “Maa tuleb täita lastega ja lastelastelastega.” Vist Runneli tekst.

Seega – noored pered, veel kord noored pered ja kolmaski kord noored pered. Jätkem laristaval viisil kõige mahaparseldamine: kaubanduskeskus vs koolid, kasiino vs puuetega lapsed, hiigelsissetulekud üldise kehvuse taustal.

Miks väänatakse ja pööritatakse keskmist palka mediaanpalga asemel? Kas on tõesti vaja kuulsaks saada kollaka vahtralehe toonil?
Elu on praegu uuel puhastusringil – ärgem siis loopigem talle kaikaid kodaratesse, vaid õhkame pigem taganttuult.
Aga sügisene värvimäng iseenesest on ju ilus…

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)