Saare maavanem: meie prioriteedid on regionaal- ja merenduspoliitika

Järgmisel aastal on Läänemere suuremaid saari ühendava liikumise B-7 eesistujaks ja koordinaatoriks Saaremaa. Saare maavanema sõnul jätkab Saaremaa oma eesistumise ajal kindlasti juba alustatud projektide elluviimist, kuid samas on kavas tähelepanu keskendada regionaal- ja merenduspoliitikale.

Saare maavanem Toomas Kasemaa ütles Oma Saarele, et üheks olulisemaks teemaks, millele B-7 Saaremaa eesistumise ajal kavatseb tähelepanu pöörata, on regionaalpoliitika Euroopa Liidus, eriti saarte staatus euroliidu kontekstis. „Kuna praegu tegeleme ka Saare maakonna regionaalarengu strateegia koostamisega, siis huvitab meid, milline on see strateegia Läänemere erinevatel saartel,“ rääkis Kasemaa.

„Sellele lisaks on ju olemas ka B-7 arengustrateegia, mille koostamine algas ülemöödunud aastal Ölandi saare eestvedamisel ja mille allakirjutamiseni me selle aasta juunis jõudsime,“ jätkas maavanem. „Seega peaksime nüüd seda üldstrateegiat järgima ja samas ka jälgima, millised on arengusuunad B-7 liikumisse kuuluvatel saartel, et leida siin ühiseid kokkupuutepunkte.“

Kuna aga kõik B-7 organisatsiooni kuuluvad saared asuvad Euroopa Liidu liikmesmaades, siis kavatseb maavalitsus Läänemere saartega seonduvate küsimustega hoida kursis ka euroliidu juhtkonda. „Meil on saanud traditsiooniks, et igal aastal kohtub B-7 juhtkond Brüsselis mõne kõrgema ametnikuga,“ selgitas Toomas Kasemaa. „Ja sel eesmärgil loodame eelseisval aastal Brüsselis kohtuda Euroopa Komisjoni regionaalpoliitika voliniku Danuta Hübneriga ning energeetikaküsimustega tegeleva voliniku Andris Piebalgsiga.“

Mis puudutab B-7 merenduspoliitikat, millele Saaremaa kavatseb oma eesistumise ajal samuti tähelepanu pöörata, siis selles valdkonnas tõi maavanem välja järgmised küsimused: merelise infrastruktuuri edendamine, transpordiühendus, merelise ohutuse ja rannakaluritega seonduv temaatika. Viimatimainitud küsimused olevat maavanema sõnul suurt huvi pakkunud ka Ölandi saarele.

Rääkides olulisematest üritustest, mis 2008. aastal Saaremaa eesistumise ajal peaks B-7 liikumise raames toimuma, märkis maavanem Toomas Kasemaa Ölandi saarel toimuvaid Läänemere saar-te mänge (neid korraldatakse B-7 raames iga kahe aasta tagant). Veel peaks Saaremaal toimuma B-7 noortelaager ja tõenäoliselt järgmise aasta juunis peaks siin aset leidma keskkonnakaitse temaatikale pühendatud konverents.

„Tegelikult on see Gotlandi saare algatus ja selle käigus leiab aset B-7 kohtumine Läänemere ääres tegutsevate teiste organisatsioonidega,“ selgitas Kasemaa. Tema sõnul on konverentsi peamiseks teemaks, kuidas leida mõistlik tasakaal saarte sotsiaalmajandusliku arengu ja keskkonnakaitse vahel. „Kui võtta arvesse meie tegelikkust, kus sageli on välja öeldud kartus, et Natura kaitsealad võivad takistada Lääne-Eesti saarte sotsiaalmajanduslikku arengut, siis on see Saaremaa jaoks väga valus ja pakiline küsimus,“ märkis maavanem.

Viimati oli Saaremaa B-7 eesistuja-saar 2001. aastal.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 13 korda, sh täna 1)