Teadus: lõplikult on tõestatud – mõõganeelamine on kõrile kahjulik

Teadus: lõplikult on tõestatud – mõõganeelamine on kõrile kahjulik

 

Lõppev nädal oli tänavuste Nobeli preemiate avalikustamise nädal. Kuid täpselt nädal tagasi anti Ameerika Ühendriikide väga autoriteetses õppeasutuses – Harvardi ülikoolis – üle 2007. aasta Anti-Nobeli preemiad (Ig Nobel Prize).

Anti-Nobeli preemia meditsiini vallas pälvis sel aastal briti röntgenoloog, kes uuris mõõganeelamise kahjulikku toimet inimorganismile; sama auhind kirjanduse valdkonnas omistati aga teadlasele, kes uuris inglise keele määrava artikli „The” kasutamist ja sellega seoses tekkivaid võimalikke probleeme.

Mõõganeelamise hirmud ja ohud

Mis puutub mõõganeelamisele pühendatud uurimusse, siis see tundub maailmas elavatele mõõganeelajatele tõesti väga oluline olevat – nimelt uurisid meedikud kõiki kõrvalmõjusid ja ohtusid, mis selle elukutsega kaasnevad.

Pärast vaevarikast tööd, mille käigus viidi, nagu ühele teaduslikule uurimusele kohane, läbi rohkesti vaatlusi ja teostati mitmeid eksperimente, jõudsid meedikud – mõõganeelajate lohutuseks – järeldusele, et kõige enamlevinud nähtuseks, mis võib tekkida, kui sisestame oma seedetrakti pika ja terava lõiketera, on vaid lihtlabane ja ebameeldiv kipitus kõris.

See unikaalne „uurimus“ mitte ainult et ei rikastanud meie teadmisi kõnealuse elukutsega kaasnevatest haigustest ja võimalikest traumadest, vaid tõi ka selle autorile, Suurbritannias Gloucestershire’s töötavale röntgenoloogile Brian Witcombe’ile käesoleva aasta Anti-Nobeli meditsiinipreemia.

Nagu juba öeldud, on Anti-Nobeli preemia (ingl k Ig Nobel Prize) midagi paroodia-taolist Nobeli preemiale, mille laureaadid avalikustati sel nädalal. Nii näiteks pälvis 2002. aasta Anti-Nobeli preemia meditsiini vallas Londoni ülikooli teadlane, kes avaldas artikli teemal „Munandite asümmeetria antiikskulptuuridel“ (see artikkel muide ilmus väga autoriteetses teadusajakirjas Nature).

2000. aastal aga määrati sama preemia rühmale hollandi teadlastele, kes avaldasid ajakirjas British Medical Journal pikema artikli teemal „Mees- ja naissuguorganite magnetresonants-tomograafia suguühte ajal ning naiste seksuaalse erutuse ajal“. Möödunud aastal läks Ig Nobel Prize dieotoloogia valdkonnas Briti valitsusele, kes oli välja andnud 6-lehekülje pikkuse instruktsiooni, kuidas valmistada ühte tassi teed.

Uuris ligi 50 juhtumit

Tulles aga tagasi käesoleva aasta meditsiinipreemia juurde, siis kirjutab laureaat Witcombe ajakirjas British Medical Journal avaldatud artiklis, et mõõganeelajad on oma elukutse ohtudest teadlikud.

Kuna teaduslikus kirjanduses õnnestus tal leida vaid kaks kirjeldust mõõganeelajate lemmiktegevuse kohta, siis küsitles Witcombe umbes 50 mõõganeelajat üle kogu maailma, et jõuda lõplikult selgusele meetodites, mida nad kasutavad, ja määratleda mõõganeelamise kõrvaltoimed inimorganismile.

Teadlane teeb järelduse: “Kipitus kurgus ehk nn “mõõga-
neelaja kõri” on täheldatav sel perioodil, kui mõõganeelaja oma elukutset alles õpib. Kuid selline nähtus ilmneb ka siis, kui tal tuleb sageli publiku ees esineda või kui ta kasutab esinemise ajal ebaharilikku kujuga mõõka (näiteks saabel) või kui neelab mitut mõõka korraga.”

Edasi kirjeldabki teadlane artiklis juhtumit, kuidas keegi mõõganeelaja lõikas endale kurku, kui püüdis neelata kõverat mõõka, saablit. Üks teine mõõganeelaja aga kahjustas söögitoru ja sai lisaks veel hingetoru kaitsva kõripealise ehk epiglotise põletiku, kuna esinemise ajal segas teda õlal istuv papagoi. Veel õudsam lugu juhtus ühe naismõõganeelajaga, kes neelamise ajal esitas kõhutantsu: tal tekkis tugev verejooks, kui „üks erutunud meespealtvaataja surus ta vöö vahele paar rahakupüüri, mille tagajärjel tungis naise söögitorus olev tera kui žilett kudedesse“.

Geipommiga vaenlase vastu

Ig Nobeli preemia laureaatide autasustamine toimus möödunud nädalal Harvardi ülikoolis. 2007. aasta rahupreemia määrati Ohio osariigis Daytoni linnakeses asuvale USA õhujõudude baasi laboratooriumile. Nimelt tegid selle laboratooriumi töötajad 1994. aastal 3-lehekülje pikkuse taotluse töötada välja keemiline relv, mille abil oleks võimalik muuta vaenuliku armee ridades teenivate sõdurite seksuaalset orientatsiooni.

Idee autorid on veendunud, et sellise relva mõjul hakkaksid vaenlase armee sõdurid üksteise suhtes seksuaalset kiindumust tundma, mis oluliselt kärbiks nende võitlusvõimet.

„Meile pole teada, kas antud juhul lõppes kõik vaid kavatsusega või viidi sellised uurimused ka tõepoolest läbi. Kes teab, võib-olla kestavad need uuringud kuskil ülisalastatud laboratooriumis veel praegugi,” kommenteeris väljaande Annals of Improbable Research toimetaja ja Ig Nobeli preemia idee üks autoritest Marc Abrahams.

Segadusttekitav artikkel

Ig Nobeli tänavuse kirjanduspreemia pälvis austraallanna Glenda Browne. Ta sai selle uurimuse eest, mis puudutab inglise keele määrava artiklit „The” kasutamist. Oma teaduslikus uurimustöös tõi välja terve rea probleeme, mida see artikkel põhjustab aine-temaatiliste registrite koostajatele.

Ajakirjas Indexer kirjutab Browne, et tihti on artikli “The” kasutamine vajalik: „Näiteks raamatu pealkirjas „The Lion, the Witch and the Wardrobe” on kolm korda esinev „The” sama tähtis kui kõik ülejäänu, sest just määrava artikliga anname igale sõnale võrdväärse tähenduse. Kui see artikkel oleks aga vaid esimese sõna ees, siis me tähtsustaksime vaid seda.”

Kuid, jätkab Browne, kui me ka aine-temaatilises registris lisame alati sõnale artikli “The”, siis oleks tagajärjeks, et tekiks väga pikk nimekiri sõnadest, mis kõik algavad ühe tähega ja see raskendaks otsingut. Marc Abrahams kommenteeris sellist „avastust“ teravmeelselt, et Glenda Borowne’i tõstatatud probleemi süvendaks veel sõna „The The“ registrisse lisamine – aga just taolist nime kannab üks inglise rockansambleid.

Rottide tähelepanuvõimest

Lingvistika alal said käesoleva aasta Anti-Nobeli preemia Hispaanias Barcelona ülikoolis töötavad teadlased Juan Manuel Toro, Josep Trobalon ja Núria Sebastián-Gallés.

Nemad tõestasid, et rotid ei suuda eristada jaapanikeelseid sõnu, mis on hääldatud tagurpidi (st tagant ette), samamoodi hääldatud hollandikeelsetest sõnadest. Vastavasisuline artikkel ilmus väga autoriteetses ajakirjas Journal of Experimental Psychology.

Vabas õhkkonnas

Möödunud aastal aga oli Ig Nobeli preemia saanute hulgas Walesist pärit insener, kes leiutas masina tänavatel huligaanitsevate noorukite laialiajamiseks. Nimelt teeb see masin kõrgetel toonidel väga ebameeldivat häält, mida vanemad inimesed sageli lihtsalt ei kuule. 2006. aastal oli laureaatide seas veel ka teadlane, kes avaldas artikli teemal “Miks rähnidel pea valutab?”

Anti-Nobeli preemia kätteandmine toimub Harvardi ülikoolis ja seda teevad tõelise Nobeli preemia laureaadid. Nii näiteks osalesid üritusel sel aastal Richard Roberts (meditsiinipreemia 1993), William Lipscomb (keemia 1976), Craig Mello (meditsiin 2005), Robert Laughlin (füüsika 1998), Roy Glauber (füüsika 2005), Dudley Herschbach (keemia 1986) ja Sheldon Glashow (füüsika 1979).

Laureaatide autasustamine toimub sans façon ja sans gêne – s.o lihtsas ja sundimatus õhkkonnas. Tavaliselt lauldakse selle ajal, lennutatakse saalis paberlennukeid ja peetakse etteantud teemal kaheminutiline kõne (näiteks sel aastal pidi kõne sisaldama sõna „kana“). Kõigele lisaks antakse Anti-Nobeli preemia pälvinud isikutele õigus – nagu ka tõelise Nobeli preemia laureaatidele – lugeda loenguid Massachusettsi tehnoloogiaülikoolis.

Käesoleva aasta Ig Nobeli laureaatide kohta ütles Marc Abrahams: „Kui esimest korda neist kuuled, siis ei suuda naeru tagasi hoida. Kuid pärastpoole ei taha mõte neist kuidagi peast kaduda, sest pole lihtne uskuda, et sellised uuringud tõepoolest ka toimuvad – et see polegi üldse müstifikatsioon.”

Anti-Nobeli preemia ehk Ig Nobel – tegemist on rahvusvaheliselt tunnustatud Nobeli preemia paroodiaga. Preemia asutati 1991. aastal ja selle üks autoreid on ajakirja Annals of Improbable Research (Uskumatute Uuringute Kroonika) toimetaja Marc Abrahams. Preemia nimetus Ig Nobel Prize on tegelikult sõnademäng – selle hääldus meenutab ingliskeelset sõna „ignoble“, mis tõlkes tähendab „alatut“, „nurjatut“.

Preemia määratakse teadussaavutuste eest, mis alguses kutsuvad esile naeru, kuid seejärel panevad mõtlema (ingl k first makes people laugh, and then makes them think).

Anti-Nobeli (Ig Nobel) laureaadid 2007
Meditsiinipreemia: Brian Witcombe (Gloucester, Ühendkuningriik) ja Dan Meyer (Antioch, Tennessee, USA) –uurimuse „Mõõganeelamine ja selle kõrvalefektid“ (Sword Swallowing and its Side-Effects) eest, mille tulemused on avaldatud ajakirjas British Medical Journal.

Füüsikapreemia: L Mahadevan (Harvard, USA) ja Enrique Cerda Villablanca (Santiago ülikool, Tšiili) – uurimuse eest, kuidas elastsed (voodi)linad kortsuvad.

Bioloogiapreemia: Johanna van Bronswijk (Eindhoveni tehnoloogiaülikool, Holland) – meie voodites elutsevate lestade, putukate, ämblike ja pseudoskorpionite, koorikloomade, bakterite, vetikate (sic!) ja seentaimede loendamise eest.

Keemiapreemia: Jaapanis asuv Yamamoto rahvusvaheline meditsiiniuuringute keskus – väljatöötatud meetodi eest, mille abil saaks lehmasõnnikust eraldada vaniljeessentsi.

Lingvistikapreemia: Juan Manuel Toro, Josep Trobalon ja Núria Sebastián-Gallés (Barcelona ülikool, Hispaania) – tõestuse eest, et rotid ei erista inimest, kes kõneleb tagurpidi jaapani keelt, inimesest, kes kõneleb tagurpidi hollandi keelt.

Kirjanduspreemia: Glenda Browne (Austraalia) – inglise keele artikli „The” käsitleva uurimuse eest, milles ta väitis, et see artikkel tekitab probleeme aine-teematiliste registrite koostamisel.

Rahupreemia: Daytonis Ohios asuv USA õhujõudude laboratoorium – algatatud uurimuse eest, kuidas muuta vaenlase armee sõdurid omasooiharateks.

Dietoloogiapreemia: Brian Wansink (Cornelli ülikool, USA) – uurimuse eest, mis tõestas, et inimese isu on praktiliselt ammendamatu, nimelt viis teadlane läbi eksperimendi, mille käigus ta võimaldas katsealustel süüa suppi põhjatust kausist, mis ise automaatselt pidevalt täitus.

Majanduspreemia: Kuo Cheng Hsieh (Taiwan) – teadlane patenteeris pangaröövleid püüdva seadme, võrgu, mis langeb ülalt röövlitele peale.

Lennunduspreemia: Patricia V. Agostino, Santiago A. Plano ja Diego A. Golombek (Argentiina) – avastuse eest, et Viagra aitab hamstritel kiiresti toibuda pärast seda, kuid neid on ootamatult ühes ajavööndist teise toimetatud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 175 korda, sh täna 1)