Sel suvel päästeti merehädast 28 väikelaevameeskonda

Sel suvel päästeti merehädast 28 väikelaevameeskonda

 

Selle aasta navigatsioonihooajal päästsid Lääne piirivalvepiirkonna piirivalvurid merehädast 28 väikelaevameeskonda, mis on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes kolme aluse võrra vähem, teatas Oma Saarele Lääne piirivalvepiirkonna avalike suhete spetsialist Janne Mets.

Tänavuse hooaja esimene merepäästejuhtum Lääne piirkonnas oli 29. aprillil, kui Kihnu lähedal sattus merehätta madalikule sõitnud nimetu purjejaht. Jahti sõitsid madalikult lahti tõmbama Kuressaare piirivalvekordoni piirivalvurid.

Teine juhtum leidis aset kuu aega hiljem, 25. mail Haapsalu lähedal, kui piirivalvurite abi palus kaatri Katrin meeskond. Mootoririkke tõttu ei saanud mehed enam edasi sõita ning piirivalvekaatriga pukseeriti merehädas kaater Rohuküla sadamasse.

Hiiumaa lähedalt päästeti suve jooksul viie aluse meeskonnad. Kahe kaatri meeskonda sattus hätta mootoririkke tõttu, sõukruvi purunes ühel kaatril ning madalikule sõitis kaks lõbusõidujahi meeskonda. Saaremaa rannikul sõitis jahiga madalikule kinni kuus meeskonda. Pukseerimisabi vajas üks alus ning ülejäänuid käisid piirivalvurid madalikelt lahti tõmbamas.

Ekstreemseim olukord oli augusti lõpus, kui tormiselt merelt päästeti kaks merehädalist piirivalve helikopteriga. Pärnu piirivalvekordoni vastutusalast pukseerisid piirivalvurid Pärnu sadamasse viis mootoririkkega väikelaeva.
Metsa hinnangul tekitabki piirivalvuritele igal aastal kõige rohkem muret Vormsi saare ja Haapsalu ümbruse ning Matsalu looduskaitseala merepiirkond.

Lääne piirivalvepiirkonna piiriturvalisuse jaoskonna ülema kohusetäitja piirivalveleitnant Vaido Luksi sõnul on selles piirkonnas palju laide ja madalikke, mistõttu suvel merevee langedes eksivad jahi- ja kaatrijuhid merekaarti lugedes ning satuvad sealsetel madalikel merehätta. Nii oli see ka sellel suvel.

Peamised navigeerimisvead

„Haapsalu piirivalvekordoni meestel tuli sel hooajal madalikult lahti tõmmata kaksteist alust, millest kuus vajas vigastuste tõttu pukseerimisabi. Pukseeritud sõiduvahendid toimetati Haapsalu sadamasse. Tavaliselt ongi merehätta sattumise põhjused tingitud navigeerimisvigadest, aga viimastel aastatel tuleb merel tihti ette ka kaatrite või jahtide mootoririkke juhtumeid. Ilmselt tuleb see sellest, et välismaalt ostetakse sageli odav sõiduriist, mis seal on oma aja juba enam- vähem ära elanud ning vajaks kapitaalremonti. Meie heauskne ostja on aga õnnelik, et sai odavalt luksusliku meresõiduvahendi. Samuti on väikelaevajuhte, kes ei tunne piisavalt hästi merel kehtivaid sõidureegleid. Siinkohal tuletangi meelde, et merele minnes kontrollige alati oma ujuvaluse tehnilist seisundit. Jälgige, et navigatsiooni- ja raadiosideseadmed oleksid töökorras, vajalikud merekaardid, pääste- ja pürotehnilised vahendid olemas ning kindlasti kandke kaasas mobiiltelefoni, mille aku on laetud. Meresõidualaseks täiendkoolituseks soovitan huvilistel külastada veebilehte, aadressil http://www.nupuklubi.ee/images/VL/start.htm ,” manitses piirivalveleitnant Luks.

Merehädas ka kalurid ja surfarid

Lisaks jahtide ja kaatrite merehädast päästmisele tuli piirivalvuritel mitmel korral otsida merel kaduma läinud kalamehi ja surfareid. Samuti helistati ja anti teada mere kohal õhku lastud punastest signaalrakettidest, millele piirivalve reageerib alati kui reaalsele ohuolukorrale merel. Rõõmustav on see, et tänavu suvel saabunud info nähtud punaste rakettide kohta osutus siiski valeteadeteks, ning kedagi päästa ei olnud vaja.

Kuid valeinformatsiooniga seoses osutusid piirivalvurite teostatud asjatud päästeotsingud mitmetunnisteks mittevajalikeks meresõitudeks.

Piirirežiimi eeskirja järgi on keelatud punaste signaalrakettide kasutamine piirivalve tegevuspiirkonnas, mis külgneb territoriaal- ja sisemerega ning Peipsi järve, Lämmijärve ja Pihkva järvega. Punase raketi põhjuseta õhkulaskmine toob endaga kaasa riigipiiriseaduse rikkumise ning raketi laskjale määratakse rahatrahv kuni 12 000 krooni.

Selle aasta üheksa kuu jooksul on Lääne piirivalvepiirkonna piirivalvurid reageerinud 51 merepäästejuhtumile.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 22 korda, sh täna 1)