Pärandkultuur meie metsas

Pärandkultuur meie metsas

 

Kas meie maakonnas on metsaomanikke, kes oleksid huvitatud 2008. aastal oma maa-alal rajama ja eksponeerima saaremaise, muhumaise… pärandkultuuri matkarada?

Parima pakkumise teinud metsaomanik saab rajamistoetuse 80% maksumusest või kuni 50 000 kr summas. Kõigile huvilistele antakse tasuta nõustamisabi 22.–27. oktoobril toimuvatel ülemaakondlikel Saaremaa metsaühistu õppepäevadel.

Eelduseks oleks vähemalt ühe piirkonnale iseloomuliku pärandkultuuri objekti olemasolu kinnistul. Vanad ehitised, rajatised, kooguga talu- ja karjamaakaevud, taliteed, vanad lautrikohad, savitöngid, lubjapõletuskohad, tõrvaahjud, allikad, linaleotiigid, pärimustega seotud puud ja kivid, kadunud külade põlispuud, muistsed metsateed, kohanimed ning veel loendamatud mälestised, mis seovad meid oma kodukohaga, oma maaga.

Sinna juurde looks võimalusi endisaegseid metsatöid teha: kahemehesaega puude saagimine, heina niitmine, saunaviha valmistamine, tõrva ajamine jms.

Pärandkultuuri mälestusmärke, mis räägivad meile meie maarahvana elamise pikast ajastust, jääb üha vähemaks.

Moodsad ajad, moodne elamisviis, maailm on muutunud! Jäävad unarusse tolleaegseks eluks vajalikud tehisobjektid, alustades tööriistadest ja eluaseme tüüpidest, jätkates tootmisrajatistega nagu vesi- ja tuuleveskid, kivimurrud, lubjaahjud, turbavõtmisaugud ning linaleotiigid, lõpetades tervete pärandmaastikega nagu puisniidud ja -karjamaad.

Parimal juhul kolivad meie vanad asjad muuseumi ja mälestused raamatutesse. Ülejäänu kõduneb, mädaneb, mureneb, võsastub, metsastub.

Info Veiko Maripuu 51 46 732, e-post veikomaripuu@hot.ee

Veiko Maripuu, Valjala–Pihtla (Saaremaa) metsaühistu

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)