Segadused rannakaitseehitistega jätkuvad (6)

Segadused rannakaitseehitistega jätkuvad

 

Torgu vallavolikogu esimees ja ärimees Mihkel Undrest on rajanud oma koduranda Torgu vallas Türju külas kividest ja betoonist kaldakaitserajatise, mis peaks Penumetsa maatükki tormide eest kaitsma.

Samuti on renoveeritud paarikümne meetrist muuli. Keskkonnainspektsioon tema tegevusest midagi kuulnud ei ole ja ehitise seaduspärasuse kontrollimiseks on algatatud haldusmenetlus.

Suve jooksul Türju küla randa kerkinud võimas kaldakaitseehitis hakkas esimesena huvi pakkuma kohalikele elanikele, kes ei saanud aru, mida volikogu esimees kaldale ehitab. Kui Oma Saar hakkas teemaga seonduvat uurima, ei osanud ükski antud küsimuses eeldatavasti pädev ametnik rajatise seaduslikkuse kohta midagi öelda. Mihkel Undrest ise on öelnud, et kõik on seaduslik ning rohkem ta kommenteerida ei soovi.

Keskkonnainspektsioon sellest rajatisest midagi kuulnud ei olnud. Inspektsiooni Saaremaa büroo juhataja Tõnu Ausi esmane kommentaar oli, et see on seal meres paigas ja ei kao kuhugi. Küll seda jõuab uurida. Esmalt tulevat kiiremad asjad kaelast ära saada.

Kui toimetus võttis seejärel ühendust keskkonnaministeeriumiga, nõudsid need omakorda inspektsioonilt seisukohta ning kohalikud keskkonna järelevalveametnikud algatasid haldusmenetluse. „Kõigepealt püüame selgeks saada, mis seal on toimunud,” rääkis Aus, kes ise ei ole rajatist näinud ega Mihkel Undrestiga sel teemal vestelnud. Nüüd on inspektsioonil aega 15 päeva, et otsustada, kas asi on seaduslik. „Pärast seda (uurimist – toim) tuleb otsus teha, kas edasi läheme väärteomenetluse peale või mis.”

Ausi sõnul tuleb selgeks teha, mida Undrest oma kaldale siis ehitanud on, ning selleks kaasatakse vastava ala eksperdid.

Seaduse kohaselt ei ole vaja ehitusluba, juhul kui tegu on alla 60-m² ehitisega ning ranna ehituskeeluvöönd ei kehti, kui tegu on ranna- või kaldakaitse ehitisega. Ausi sõnul ei ole inspektsioon teadlik, kes oli see ekspert, kes Mihkel Undrestile ütles, et säärane rajatis kaitseb randa tormide ja adru eest, mitte ei mõju keskkonnale kahjulikult.

Torgu valla ehitus- ja maanõuniku Tiia Kluge sõnul ei ole tema pooleaastase ametiaja jooksul väljastatud ühtegi taolise rajatise ehitamise luba. Samuti ei osanud Kluge öelda, kas valla üldplaneering säärast kaitserajatist ette näeb ning vastuse jäi ta võlgu ka küsimuses, kas selles paigas on enne olnud sadam. Kohalike elanike sõnul ei ole seal kunagi olnud isegi lautrikohti, see koht olevat kasutuses olnud populaarse ujumiskohana.

Valla eelmine maanõunik on haiguslehel ja temalt kommentaari saada ei õnnestunud.

Mihkel Undrest ise on öelnud, et rajatis on mõeldud kaitseks tormide ja kaldale uhtuva adru eest, mida varemalt on igal aastal ära viidud autokoormate kaupa.

Ehitusspetsialist Kaarel Kasemetsa sõnul ei ole tema mainitud juhtumiga kursis, kuid ta meenutas sarnaseid juhtumeid Muhu saarel, Panga külas ja Viimsis, kus ettevõtjad ehitasid merre suuri kaisid ja keegi midagi ette ei võtnud. „Seda isetegevust ei reguleerinud ükski instants. Ei vallavalitsused, keskkonnakaitsjad, ega isegi kohus,” nentis Kasemets.

Sarnase juhtumiga oli seotud ka ekspresident Arnold Rüütel, kes ehitas oma suvekoju Laimjala vallas paadisilla, mille tarbeks ta ei olnud taotlenud vee erikasutusluba, ning keskkonnainspektsioon tuvastas rikkumise.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 47 korda, sh täna 1)