Lossi päeval möllavad ratsarüütlite asemel jalamehed (2)

Eile olid ajurünnaku-laadsele koosolekule kutsutud Kuressaare lossi päeva organiseerimisega seotud inimesed.

Kuna lossi päeva peamine atraktsioon ehk rüütlid hobustel ei ole järgmisel aastal toimuva ürituse plaanis, siis tuli otsustada, mida huvitavat ja sama köitvat saarerahvale ja Saaremaa külalistele asemele pakkuda. Seda enam, et ürituse külastajate arv on igal aastal järjest suurenenud. Järgmine lossipäev saab toimuma juba kaheksandat korda, sedakorda juulikuu esimesel nädalavahetusel ehk 4.–6. juulil.

See on üks asi, mis kindel. Kuna aga suur osa üritusel toimuvast lähtub siiski kesksest atraktsioonist, siis võivad päevade kavasse tulla ka mõningad muudatused. Siiski olid arutelul osalenud üksmeelsed selles, et kuna lossi päev on toimiv üritus, siis ei ole mõtet ka väga formaadi kallale minna. Milleks lõhkuda seda, mis nagunii töötab. Kõige lihtsam variant oleks leida ratsanike asemele samaväärne atraktsioon.

Arutelu kulges nii suveetenduste kui ka selle ümber, et miks mitte asendada ratsanikud jalameestega. Esialgu uuriti, et mis võimalused oleksid näiteks Gotlandilt võitlejaid sisse tuua. „Aga oleks on vaid oleks,” kommenteeris Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa. Siiski on ka teisi lahendusi, maavillasemaid, aga sedavõrd omasemaid.

Eestis on olemas ju taaskehastajate klubid, mis sellega tegelevadki, et võimalikult autentsed välja näha, ja püüavad kodakondsetele vanemat aega tutvustada. Kui kokkuleppele saadakse, siis oleks nemad just see võimalus, mida saaks võib-olla ära kasutada.

Et aga atraktsioon näeks välja nagu atraktsioon kunagi, tuleks teatraliseerida ehk terveks etenduseks sättida kogu nende omavaheline mõõduvõtmine, ütles muuseumi kultuurharidustöö osakonna juhataja Raul Salumäe. Väga hea idee oli ka Salumäe väljapakutu, miks mitte moodustada oma saare noortest meestest Piiskopi sõdalaste selts?

Talupojarahvana meil ju oma rüütleid polnud, küll aga olid saarlased kaasatud piiskopi sõdalaste hulka, arutas Salumäe. Muidugi on vaja selles suunas tööd teha ehk luua linnuse juurde töötoad, kus tulevased nn sõdalased saaksid õppida keskaegse sõjamehe maneere ja muidugi mõõgakunsti.

Ajurünnakus osalenud Kuressaare linnavalitsuse kultuurinõuniku Lindia Lallo sõnul plaanib linn lossi päevale oma eelarvest eraldada 50 000 krooni. Selle summaga on juba arvestatud, aga kui lossipäevade organisaatorid peavad väljaspoolt Saare maakonda esinejaid sisse ostma, siis jääb sellest rahast võib-olla napiks, arvas Püüa. Esialgu aga uuritakse, mis võimalusi on taaskehastajate esinema saamiseks. Sest kohapealse viikingiklubiga ei saa ilmselt arvestada. Nemad võitluskunstidega, isegi mitte mängu mõttes, ei tegele.

Teine päevakorras olevad punkt oli järgmine: mis konfessioon lossi päeva viimasel päeval jumalateenistuse läbiviimiseks kohale paluda. Leiti, et kutse peaks seekord adresseerima esmajoones EELK-le. Jutuks tuli ka vennastekoguduste kaasamine. Olid ju praegugi luterliku kirikuga seotud vennaksed eriti Saaremaal aktiivsed usu juurutajad ja seega Saare maakonna kultuuripildis üsna olulise tähtsusega.

Räägiti ka ühe kontserdi asendamisest vabaõhuetendusega ja toitlustamisest. Kuressaare Linnateater toob ilmselt ka sel aastal etenduse välja. Ja küllap oleks ka Saaremaa Maheköök nõus toitlustama selgi suvel. Vähemalt lootis niimoodi Püüa.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)