Lümandas valiti kümnendat korda valla kaunimad kodud (1)

Lümandas valiti kümnendat korda valla kaunimad kodud

 

Sügisel mihklipäeva paiku koguneb Lümanda valla kodukaunistamise konkursi “Kaunis kodu” viieliikmeline komisjon, et teha kokkuvõtteid nähtust-kuuldust. Tänavune kokkusaamine oli juubelihõnguline: koguneti 10. korda.

Valla „Kauni kodu“ konkursi iga-aastane tunnuslause tugineb üle-eestilisele. Tänavu oli selleks “Õige ja kaunis viit kutsub kaema”. 2007. aasta autasud said:

korteriühistu Taru Lümanda külas, esimees Harald Tõru ja abiline Viivi Riisik;

parim suvekodu – Raaja ja Mati Metsa Aadu talu Kulli külas;

parim maakodu – Anne ja Ülo Tohvi Ülgape talu Karala külas;

parim talumajapidamine – Aime ja Vello Sepa Metsapere talu Metsapere külas;

parim turismitalu – Kadri ja Rein Tammini Muha talu Kotlandi külas.

Pidulikule vastuvõtule Lümanda keskusehoones olid kutsutud tänavuse konkursi võitjad ning endised ja praegused komisjoni liikmed, keda tervitas vallavanem Toivo Vaik, väikese kontserdiga esinesid Lümanda kooli lapsed. Võitjatele anti valla tänukiri ja meene, milleks on läbi aastate küll erinev, aga alati eritellimisel valmistatud lauakell.

Tänukirja ja meene sai vallavanemalt ka Lea Isup, kes on kõik need aastad olnud komisjoni eesotsas ning muretsenud kogu valla heakorra eest.
Piduliku osa järel istuti ühisesse kohvilauda, kus elavalt vahetati muljeid ja arvamusi, milliseid puid, põõsaid või lilli sobib kusagile istutada, kes kuidas ja kui sageli muru pügab jne.

Taaselustatud ammune traditsioon

Kaunite kodude hindamisega tegeldi Lümanda vallas juba külanõukogu aegu, siis millegipärast aktiivne tegevus soikus. Uue hooga alustati 1997. aastal pärast president Lennart Meri esinemist emadepäeval, kui ta kutsus tegema kodusid kauniks nii seesmiselt kui väliselt. Siis moodustatigi meie vallas vastav komisjon, mille esimeheks valiti valla keskkonnaspetsialist Lea Isup, kes on seda tööd siiani juhtinud.

Lea Isup tänas oma selleaastases tervituskõnes endisi ja praegusi komisjoniliikmeid ja andis ülevaate kõigi nende aastate jooksul kaunimateks kodudeks nimetatutest.

Parima nimetus antakse vallavalitsuse kinnitatud heakorrakonkursi juhendi järgi, milles on välja toodud põhilised hindamise alused: terviklik ruumimõju, heakord, haljastus, lipumast, väikevormid, keskkonnahoiak. Selle alusel, aga ka üldist kogumuljet arvestades, on alates 1997. aastast hinnatud kaunimaid maakodusid, turismitalusid, korteriühistuid, ühiskondlikke hooneid, tootmistalusid.

Meie valla üks läbi aastate kauneim maakodu on Anne ja Ain Murekase kodu. Presidendi vastuvõtul on nad käinud kahel korral. Ka on presidendi vastuvõtul käinud Siiri ja Meelis Lonn, kellel on hästi heakorrastatud tootmistalu. Vanast sovhoosiaegsest karjalaudast rekonstrueerisid nad veetöötlemistsehhi Saaremaa Vesi. Selle õuel asub ka nende kaunis kodumaja.

Helve Teern

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 120 korda, sh täna 1)