Tunne Kelam: saared on Euroopas eristaatusega piirkonnad

Tunne Kelam: saared on Euroopas eristaatusega piirkonnad

 

Üks Eesti kuuest europarlamendi liikmest Tunne Kelam on arvamusel, et saared on Euroopa mastaabis kindlalt eristaatusega ja suurema tähelepanu all. Kelami sõnul ilmutavad maailma suurima parlamendi eri jõud just saari puudutavate küsimuste puhul harva nähtavat üksmeelt.

Kuigi koduses Eestis keeratakse viimasel ajal kõik Saare maakonna transpordiga seotud rahakraanid kinni, kinnitab Tunne Kelam, et Euroopa Liidu regionaalpoliitika saartega seotud osa peakski seisnema just suurema tähelepanu pööramises saare kui geograafilise eripäraga piirkonna transpordile, energeetikale ja üleüldise majandusliku arengule.

„Saared on igal pool problemaatilised piirkonnad, eristaatusega. Tänapäeva majandusliku arengu tingimustes on saartel kindlasti raskem. Seal on kõik võimalikud kulud suuremad, transport keerulisem,” seletas Kelam. Seda kinnitab ka viimane Euroopa parlamendi regionaalarengu komisjoni, kuhu kuulub ka Kelam, raport, mis käsitleb saari regionaalpoliitika kontekstis.

Raportis öeldakse, et rohkem tuleks võtta arvesse saarte vajadust omada juurdepääsu ühtsele turule mandripiirkondadega võrdsetel tingimustel, kusjuures parem transpordiühendus peaks olema selles valdkonnas esikohal, eriti seoses sadamate ja lennujaamadega.

Seda, et saared ja neid puudutav teema on üldiselt oluline, näitab Kelami sõnul ka fakt, et taolist üksmeelt nagu saartega seonduvates aruteludes ja otsustes võib Euroopa parlamendis kohata harva. Kelam nentis, et kahjuks ei kinnitanud Euroopa nõukogu kõiki Euroopa parlamendi esitatud ettepanekuid – mis puudutasid alasid, mida mõjutab üks või teine geograafiline või looduslik piirang – aastani 2013 struktuurifondidest raha saamiseks. Siiski lisas ta, et kindlasti tasub heade projektide puhul uurida ka Euroopa-poolseid võimalusi ning oma mõtteid avaldada tasub samuti alati. Isegi kui parlamendi liikmed ei osale otsesel rahajagamisel, saavad nad aidata poliitilise toetusega.

Rääkides projektidest, millele oodatakse Euroopa toetust, ei saa üle ega ümber Saaremaa püsiühenduse loomisest. „See (püsiühendus) on minu jaoks nii loomulik asi. Siinkohal saab näiteks tuua Taani ja Rootsi sillad. See on meie loomulik areng,” ütles Kelam. „Loomulikult on see kohutavalt kallis projekt ja tahab kindlasti tugevat kaalumist.” Kelami sõnul on kõik see, mis me tänaseks oleme saavutanud, meie arengu loomulik tulemus ja siit tuleb edasi minna. „Tavainimese elukvaliteet paraneb, stabiliseerub. Hea on vaadata, kui rahval hästi läheb,” rääkis Kelam.

Mis puutub rahvaste rändamisse ühest riigist teise, arvab Kelam, et see aeg, mil inimesed parema palga otsinguile Euroopasse tööle lähevad, tuleb lihtsalt üle elada. Tema sõnul stabiliseerub olukord 10 aasta jooksul ning tullakse kodumaale tagasi. „Paljud lähevadki sellepärast ju kodust ära, et võõrsil teenitud parema palgaga oma kodukeskkonda paremaks muuta,” seletas europarlamendi liige.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)