Tallinn – Saaremaa – Tallinn (3)

Tallinn – Saaremaa – Tallinn

 

On reede pärastlõuna. Meie auto stardib Tallinna närvilisest kesklinnast, et olla mõne tunni pärast oma sihtkohas. Algab iganädalane teekond Tallinn–Saaremaa–Tallinn.

Meid pole vähe, kes me oma teel kõiki ootamatusi ja ebameeldivusi ületame – teeremont, metsloomad, eesti ilm ja olematu liikluskultuur. Sellel teel ühendab meid iga saarlase tungiv vajadus esimesel võimalusel Saaremaale sõita, lahutab aga soovunelm jõudmisest just järgmisele praamile. Ja lootuses, et sel reedel ei ole praamisaba keskmisest väga palju pikem, vuravad meie autod Saaremaa poole. Üksteise järel või üksteisest mööda sõites – ükskõik. Peaasi et koju.

Minul jääb sellise iganädalase sõitmise algus kahe ja poole aasta tagusesse aega, mil võimalus lubas juba reede lõunast Tallinnale lehvitada. Ja et tagasitulek maandus mitte nii traditsioonilisele esmaspäevale, siis said meie nädalalõppudest pikad nädalalõpud. Sellest omakorda kujunes elustiil: esmaspäeva hilisõhtust reede lõunani olen tallinlane, reede lõunast esmaspäeva õhtuni saarlane. Nii on kolmandat hooaega meie pere elurütmiks Saaremaa–Tallinn 50/50.

Kindlasti ei ole me ainsad, kes endale sellised kaks elu valinud. Üheks eluks kiire, kasvav, asine, vahel kuri ja võlts, aga ka kasulik ja lõbus pealinn. Teiseks rahulik ja leebe, oma mõnikord naljakaidki arusaamu järgiv päriselu Saaremaal koos kõigi oma pärisasjade ja pärisinimestega. Neid on teisigi, kes kõrvalseisjaile otsekui otsustusvõimetud paistavad, tegelikult aga ennast kahe elu vahel oskuslikult jagama on õppinud.

Pole lihtne end pidevalt ühest elust teise ümber lülitada. Erinevad elurütmid ja maailmatabamus muudavad vahemaa mõnikord reaalsest pikemakski. Ühildada võib küll puutepunkte, kuid mitte maailmu endid, see ajaks kõik ainult keerulisemaks. Abiks tuleb oma lapselt õpitud lihtne tarkus: võtta asju nii nagu need on. Tema jaoks on Tallinna kodu lihtsalt Tallinna kodu ja Saaremaal on loomulikult päriskodu. Minule tähendab see, et Tallinnas oldud aeg tuleb enda jaoks võimalikult meeldivalt ära elada. See on nagu mingi arengu-etapp, mis tuleb läbida või vajaminev kogemus, mille peab omandama, et siis kella kukkudes alustada päästvat teekonda Saaremaa poole. Sest Saaremaa – see tähendab meile kodu, oma elemendis olemist, sügavalt väljahingamist, kergendusohet.

On erinevad põhjused ( ja põhjendused), mis toovad inimesed Tallinnasse: ühed tulevad kooli, teised tööle, kolmandad elu muutma. Aga nagu meie nii ka paljud teised sõidavad reedeõhtuses nädalavahetuse ootuses Saaremaa poole, sest tagasi toob meid ainult üks põhjus – me oleme saarlased.

Ma pole kunagi mõelnud, et Tallinnas elatud aeg mind kuidagi vähem Saaremaa inimeseks teeb. Kuigi mõnikord tunnen, et oht ennast sellesse suurde inimkogumisse ära kaotada on liigagi selgesti tajutav, siis tegelikult pole Tallinnal väga vigagi ja aeg-ajalt kaugemalt vaatamine valgendab ja selgendab pilku. Ja nii saab ümbritsevast ning iseendast paremini aru.

See, kui sa oled saarlane Tallinnas, on nagu mingi veider kvaliteedi garantii, mingi kõrgema sordi kaup, mille peale võib alati kindel olla. Ja kuigi mõned „suuremad“ ja „tähtsamad“, kes samal saarel inimesteks saanud, üritavad aeg-ajalt seda arusaama kõigutada, siis tundub see arvamus nende kiuste siiski ajale ja katsumustele vastu pidavat. Meie kõigi õnneks.
Oma lapsi ei oska ma kuidagi tallinlasteks pidada, olgugi et nad mõlemad on kirjakoha järgi Tallinna kodanikud. See on ju kõigest statistika, numbrid, ja sel on päriseluga õige vähe pistmist.

See, kes sa oled, pole kirjas mitte kusagil paberites, vaid sinu südames. Ja kui ma küsisin oma pojalt, et kas ta on Saaremaa või Tallinna poiss, siis ütles ta, et no emme, miks sa küsid seda, sa ju tead…

Jälle Tallinna poole sõitma hakata on alati võrdväärselt raske Saaremaal veedetud ajaga – mida kauem, seda raskem. Aga minema peab, sest on esmaspäeva õhtu ja pool elu on linnas ning meie pere jaoks ei ole olemas ainult-nädalavahetusel-oleme-pere varianti.

Ja nii me olemegi teel, Saaremaa – Tallinn. Jälle.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 36 korda, sh täna 1)