Steriliseerimine pole patt (1)

Steriliseerimine pole patt

 

Paar nädalat tagasi ilmus ajakirjanduses hirmutav lugu sellest, kuidas aasta-aastalt kasvab nende loomade arv, kes tänavalt otse surma saadetakse.

Postimehe andmetel hävitatakse sel aastal ligi 30 tonni peremehetuid väikeloomi. Sellise statistika vältimiseks on igal vastutustundlikul loomaomanikul võimalus lasta oma lemmik steriliseerida/kastreerida.
Üldiselt valitseb ilmas teadmine, et kasulikum on ennetada kui tagajärgi likvideerida. Saati peaks see siis kehtima hulkuvate loomade puhul.

Tänavalt leitud elusolendi surmamine on suisa seadusevastane, sest loomakaitseseaduse järgi tuleb talle kahe nädala jooksul püüda siiski kodu leida (kas siis vana või uus).

Et inimeste jaoks mittevajalikud koerad-kassid ei satuks nn merekooli või Väike-Maarja loomsete jäätmete käitlemise tehasesse, kus nad peeneks purustatakse ning seejärel ühtlaseks massiks keedetakse, on võimalik nende sündi ennetada mitmel erineval moel.

Ära anda isased kassipojad. Leitud hall karvane kass Vallimaa tänavalt.

Kui peremehed oma loomade käike kontrollida ei suuda, siis vähemalt vaevugu muretsema, et mõne kuu pärast kusagil kuuri taga järjekordset pesakonda poegi ei oleks. Millegipärast on levinud mall lasta oma armas kass päevaks välja „omi asju ajama“, mõtlemata, et selle asjatamise tagajärjel kipuvad tihti järglased tulema.

Loomaarstidega konsulteerides sai selgeks, et võimalikke ennetavaid vahendeid on kolm: tabletid, süstid ja steriliseerimine/kastreerimine. Igale oma.

Innavastased tabletid on mõeldud kasutamiseks ainult kassidele. Antakse üks tablett nädalas ühel ja samal päeval, soovituslikult isegi samal kellaajal. Ja seda kogu kassi eluaja.

Ära anda kiisupojad. Lõbusad, sõbralikud kassipojad otsivad kodu.

Koertele mõeldud süstide puhul tuleb samuti skeemist kinni pidada, kuid neid tehakse iga 5–6 kuu tagant. Kuna mõlemal juhul on tegemist hormoonravimiga, siis võib esineda mitmeid kõrvalmõjusid – kasvajad (kassidel enamasti pahaloomulised), piimanäärme uusmoodustised, mädaemakas. Viimase operatsioon on kallim kui steriliseerimine.

Suhteliselt kallid on ka süstid. Korrektselt käituvad loomaarstid väljastatavad ravimeid vaid siis, kui on looma enne üle vaadanud.

Kui poegi ei taheta, siis tuleks loom steriliseerida 5.–7. elukuul, et hiljem ei tekiks probleeme.

Ära anda peremehe puudumise tõttu sõbralikud täiskasvanud hiirekuningad.

Täisnarkoosi all tehtaval operatsioonil lõigatakse välja munasarjad ja emakas. Pärast seda ei saa kass enam poegi ega indle kunagi. Loomaarstide sõnul ei ole tegemist raske operatsiooniga. Ei ole mingisuguseid veritsevaid haavu, mida pärast peaks siduma.
Kasside puhul on haava pikkus maksimaalselt 2 cm, koertel 4–5 cm, sõltuvalt looma suurusest.

Kõrvalnähte ei ole mitte mingisuguseid. Kassi võib kliinikust ära viia umbes tunni pärast, koera hoitakse natuke kauem. Operatsioon ise kestab kassil keskmiselt 20 minutit, koeral umbes kolmveerand tundi. Sellele lisandub ettevalmistusaeg.

Ära anda koer, isane laika. 5-aastased kassipojad otsivad uut kodu.

Taluapteegi kliiniku loomaarst Lea Hioväin tõrjub rahva seas levivaid legende. Näiteks ei mõista ta, miks arvatakse, et koerad-kassid peavad vähemalt kord elus poegima.

Teine legend on see, et loom läheb pärast operatsiooni paksuks. Ka kümme korda poeginud loom võib valest toidust paksuks minna.
Paljudele tuleb üllatusena, et koeradel-kassidel on tiinuse pikkus 58–62 päeva ehk kaks kuud.

Kedagi steriliseerima/kastreerima ei sunni ükski loomaarst, aga soovitavad mitmed. Isaste kasside puhul lõpeb ära tuppa sirtsutamine ja öised kassikontserdid.

Ära anda koer. Pooleteist kuu vanused hallivöödilised kassilapsed otsivad sõbralikku kodu.

Kas, miks, kuidas ja kes peab hoolt kandma hulkuvate väikeloomade eest, on küsimus, millele hetkel selget vastust ei ole. Üpris ühene näib aga asjaolu, et igal loomaomanikul on võimalus aidata kaasa selleks, et neid soovimatuid loomakesi üleüldse ei tekiks.

Kas olete mõelnud, silmates ajalehes või kuulutustetulbal pakkumist loom ära anda, kui paljud neist lõpetavad kurvalt, kott peas, merepõhjas või kusagil autorataste all? Ja lahendus on vaid mõnekümneminutiline operatsioon.

Pühadeaeg läheneb. Elus loom ei ole kingitus. Selle asemel, et pista jõuluvana kingikotti koerapoeg või karvane kiisu, võiks ehk kaaluda kinkekaarti „Steriliseerimine/kastreerimine“.

Nooruse tänavalt leitud isane neljakuune kassi-poeg, kes otsib oma peremeest.

Lõpetuseks hiina vanasõna: kes selles elus kassile liiga teeb, see sünnib järgmises elus hiirena.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 89 korda, sh täna 1)