Montoni disainer Piret Puppart: vanaemade kapid ja aidakirstud on maailma parimad paigad (1)

Montoni disainer Piret Puppart: vanaemade kapid ja aidakirstud on maailma parimad paigad

 

Eesti Kunstiakadeemia saarlasest moetudeng ning Montoni abidisainer Piret Puppart (fotol) tõusis avalikkuse huviorbiiti seoses sellega, et ta kavandab Läti olümpiakoondise rõivaid Pekingi olümpiamängudele.

Aga Piret on võitnud juba ka mitmeid auhindu, neist uhkeim on Grand Prix Supernoova konkursil. Pärisin saare oma lootustandva noore moedisaineri Piret Pupparti käest, mis on sel sügis-talvel moes.

Mis on moes sügis/talvel 2007–2008?
Kõik, mis läigib ja särab, on krabamist väärt! Moes on lakk, silikoonprindid ja töötlused kangastel lisavad elegantset läiget. Naiselikud ja taljet rõhutavad 40ndate siluetid käivad kõrvu trapetsjate vormidega. Endiselt on moes vööd ja veel kord vööd – nii peenikesed kui ka laiad. Kleidid on pigem ülespoole põlve kui alla. Pluusid olgu väikeste kroogetega ja eest suure pehme sidusega. Varrukate nn uus pikkus lõpeb ülalpool küünarnukki.

Millised on nn võtmeesemed sel hooajal, mida võiks endale kindlasti soetada?
Sellised võtmeesemed on trapetslõikeline jakk, lakknahast detailid (saapad, kott), lai või peenike pihta rõhutav vöö, kitsad läikivast kangast (eriti soovitatav õlitatud pinnaga teksakangast) püksid või nende täielik vastand – meeste garderoobist laenatud ülilaiad pehme vormiga püksid.

Samuti tasuks endale soetada kõrge pihaga viikarite paar või pliiatsseelik, traksid ning talve absoluutne lemmik – kootud kleit. Ülerõivana on hea peale visata keep.

Millised värvid domineerivad sügistalvises moes?
Eelistatud on suured ühevärvilised pinnad, näiteks üleni erksinine, valge või punane kleidike. Musta võidukäigul ei ole endiselt lõppu näha. Pehmed hallikas-beežid, pruuni suhkru ja kohvioa toonid kombineerituna erksate nüanssidega türkiisi ja lilla näol. Piduperioodiks on oodata erinevaid sügavaid ja tumedaid mürkrohelisi.

Mida sulle kui moedisainerile, kes on kogu aeg trendide keskel, endale meeldib kanda?
Hetkel meeldib kanda erineva, nii läikiva kui mati pinnaga musti asju omavahel kombineerituna. Kitsad püksid on igapäevane riietusese. Samuti meeldivad mulle efektsete mustrite ja värvidega sallid nii peas kui kaelas. Aksessuaaridena kannan ka mütse ja pikki kindaid.

Kuidas käia soodsalt moega kaasas?
Vanaemade kapid ja aidakirstud on selleks maailma parimad paigad. Nendest panipaikadest võib leida praegugi veel ülikihvte vintage-look teksaseid. Vanaemade varamutesse tuleb muidugi kiiresti sukelduda, sest vahest juhtub, et nendele leitakse niisama tükkideks lõigatuna uus kasutus.

Kes muidugi arvab, et vana uueks kanda on veidi peavalu tekitav ja ei pruugi alati õnnestuda, sel soovitan hankida lihtsalt ajatuid rõivaid, mis on omavahel kergesti kombineeritavad – klassikaline džemper või V-kaelusega sviiter, kitsas pliiatsseelik, hästiistuvad teksad, et neid siis vastavalt hetkemoele aksessuaaridega täiendada (kingad, kübarad, kindad, ehted).

Mida arvad tänapäeva koolimoest? Kas pooldad seda, et koolid on hakanud endale taas koolivorme tellima, et rõhutada kooli identiteeti ja isikupära?
Kui üks teeb ees, siis teised teevad järele: ka lapsed lasevad ennast liidritel mõjutada ja ma mõtlen, et ei ole just kõige parem, kui terve viies klass on täis rubiinjaid punapäid ja plaatinablonde.

Samas ei ole ma hea kommenteerija teiste stiili järgimise koha pealt, sest mul on endal alati oma nägemus asjast olnud ja teistsugune olla on nauding. Koolivormi pooldamise poole pealt ütlen küll jah, lihtsalt ei tohi sellest teha ebameeldivat rõivast seoses ülima rangusega ja keeluga seda omanäoliselt olemasolevaga kombineerida.

Milline on sinu ettekujutus koolivormist? Kas keegi on ka sinu käest mingi kavandi tellinud?
Koolivorm võiks koosneda eelkõige omavahel hästi kombineeritavatest esemetest. Samas ei tohiks kinni jääda stampidesse, et must püks musta vestiga. Võiks proovida sobitada hoopis ookerhalli või millegi sootuks julgemaga. Õpilastel, eriti vanematel neist, on kindlasti ettekujutus, et appi, kui nüüd koolivorm tuleb, siis peab hakkama ainult musta ja valget, heal juhul ka mingit stagnaaegset sinist kandma… tegelikult peaks kasutama värve!

Mitte küll üleni, pigem ikka detailides, sest koolivorm on käimarõivas, mis ei tohi kergesti määrduda. Ning muidugi ei mõjuks ka õpetajate närvidele kuigi hästi, kui terve klassituba oleks punaseid marakratte täis. Värvist veel niipalju, et toredaks lahenduseks oleksid kirjud elemendid, siis ei tekiks ka värvisobivuse ja värvieelistuse tõrget.

Üks tore värvilise esipaneeliga vest võiks küll iga koolilapse garderoobi kuuluda. Üldiselt soovitaksin koolivormiks piisavalt erineva iseloomuga asju ning esemete huvitava komplekteerimise jätaksin koolivormi disainijale lisaülesandeks – siis saab ka mitte nii hea moetunnetusega inimene vahvaid kombinatsioone proovida, kui tal abimaterjal ees on!

Samuti ei tohiks koolivorm tekitada „nüüd jääb täpselt selline komplekt meile igaveseks“-tunnet. Mõned stiilsed uuendused iga paari aasta tagant oleksid teretulnud ja mõningane leebus, mis lubab koolivormi kombineerida moekate, ent tagasihoidlike ja üldmuljet mitte lõhkuvate poerõivastega, on minu arust täiesti omal kohal.

Milliseid väljakutseid sinu enda töö lähiajal kaasa toob? Mida pead silmas moekollektsioonide loomisel?
Tööga seoses on jätkuvalt esikohal Montoni kollektsioon – hetkel valmistume järgmiseks suveks. Lisaks jätkub endiselt Läti olümpiarõivaste projekt. Personaalset loomingut on mul plaanis teha järgmisel poolaastal, mil toimub taas ERKI moe-show ja Supernoova. Inspiratsioon võib tulla ükskõik kust ja ükskõik millest, niisugust ühte ja kindlat allikat ei ole kunagi. Võib juhtuda, et suled pooleks sekundiks silmad, ja juba näedki seda kõike kangastumas enda ees…

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 369 korda, sh täna 1)