Jagelemine Itaalia moodi ehk Kähmlus Luciano Pavarotti pärandi ümber

Jagelemine Itaalia moodi ehk Kähmlus Luciano Pavarotti pärandi ümber

 

Itaalia ajakirjanduse väitel on hiljuti manalateele läinud maailmakuulsa ooperilaulja naised ja tütred on alustanud ägedat võitlust kadunukese pärandi pärast. Tenori varanduse suuruseks hinnatakse olevat 500 miljonit dollarit (s.o veidi vähem kui 5,7 miljardit krooni).

Kogu tüli põhjuseks on asjaolu, et ajakirjandusse imbusid väited selle kohta, et veidi enne surma olevat Pavarotti ootamatult muutnud testamenti ja teinud seda oma esimesest abielust pärit tütarde kasuks.

Selle meelemuutuse tagajärjel olevat oluliselt vähenenud Pavarotti teisele naisele määratud pärandi suurus.

Ja nii puhkeski tüli Pavarotti pärijate vahel, sest selgus, et rikka kadunukese maise vara „õiglane jagamine“ pole just väga lihtne ülesanne. Põhja-Itaalias Torinos ilmuv päevaleht La Stampa väidab, et vaid nädal enne surma olevat Pavarotti ootamatult oma viimast tahet muutnud, andes advokaatidele korralduse kirjutada uus testament.

Kogu loo teeb ajalehe väitel intrigeerivaks asjaolu, et sellise äkilise meelemuutuse tagamaad on selgusetud. Uue testamendi järgi – loomulikult juhul, kui see tõepoolest eksisteerib – olevat tenori esimesest abielust sündinud tütardel õigus pretendeerida laulja teisele naisele Nicoletta Mantovanile ettenähtud pärandiosale. Teise naisega oli Pavarottil tütar Alice.

Tekkinud skandaali lahkamisse sekkusid aktiivselt ka briti ajakirjanikud. Tõsi, nende tõlgenduste valguses näeb kogu pilt veidi teistsugune välja.
Londoni päevalehe The Independent andmetel olevat Pavarotti tunded elu lõpuaastatel teise naise suhtes märkimisväärselt jahenenud. Ajalehe sõnul ei jätnud ta oma naist maha vaid seepärast, et kolm aastat tagasi sündis neil väike tütar Alice.

Veel enam, briti ajakirjanikud on välja uurinud, et Pavarotti justnagu olevat taastanud suhted oma esimese naise Adua Veroniga, kelle ta umbes kümme aastat tagasi senjoora Mantovani pärast maha jättis. Suhete jahenemine teise naisega olevatki olnud põhjuseks – see on The Independenti tõlgendus –, miks 71-aastane tenor langetas vahetult enne surma otsuse jagada oma varandus kõige laste vahel võrdselt.

Vastavalt varem kehtinud testamendile, mis kirjutati alla New Yorgis 2006. aasta juulis, kuulus laulja kogu varandus tema teisele naisele. Ajaleht The Independent kirjutab aga, vihjates seejuures Pavarotti suguvõsale lähedal seisvale, kuid anonüümseks jääda soovivale allikale, et kuulus tenor siirdus ootamatult advokaatide juurde ja „muutis suisa viimasel momendil oma testamenti kolme esimesest abielust sündinud tütre – Lorenza, Cristina ja Giuliana – kasuks, andes neile Alice’iga võrdse osa pärandist”.

Kõigele lisaks olevat ta oma nimele registreerinud mitu kompaniid, mis varem olid kirjutatud erinevate pereliikmete nimedele. See aga tähendab, et uue testamendi järgi kuuluvad ka need ettevõtted pärijate vahel jagamisele – sellise värvingu andis kogu loole briti teleajakiri Tonight.

Lesk alustas rünnakut

Nicoletta Mantovani, kes lootis – nii väidab ajakirjandus – pärida tenori kogu varanduse, olevat alustanud Pavarotti vanemate tütarde vastu väga agressiivset lahingutegevust. Ja võidelda on, mille nimel! Nagu eelpool öeldud, hindavad eksperdid laulja varanduse suuruseks ligi 5,7 miljardit krooni. Sellele rahasummale lisaks kuuluvad päranduse hulka luksuskorterid ja -majad New Yorgis, Monte-Carlos ja mõis Pavarotti sünnilinna Modena lähistel.

Briti teleajakiri Tonight tsiteeris Luciano Pavarotti dietoloogi professor Andrea Stratat, kes ütleb: „Kõik see on äärmiselt kurb, sest kui see heitlus pärandi ümber algas, polnud laulja veel isegi maamulda sängitatud.”
Professor Strata oli Pavarottiga väga usalduslikes suhetes.

Dietoloogi sõnu kinnitas ajakirjandusele ka tema abikaasa Franca, teatades, et umbes poolteist kuud enne laulja surma olevat talle helistanud Pavarotti paanikasse sattunud teine naine, senjoora Mantovani ja kurtnud, et ei suuda kuskilt leida dokumente, mis puudutavad New Yorgis asuvat kolme luksuskorterit.

Senjoora Mantovani olevat tundnud huvi, et kas need dokumendid pole juhuslikult sattunud professor Andrea Strata, kelle majas Pavarotti tol hetkel peatus, seifi. Nii vähemalt edastas kogu seda skandaali Tonight.

Tütred asusid kaitsele

Nii need kui ka kõik teised ajakirjanduses ilmunud tõlgendused on Itaalias esile kutsunud tugeva vastukaja. Asi läks isegi nii kaugele, et selle nädala alguses esinesid Pavarotti tütred esimesest abielust itaalia riigitelevisioonis avaldusega. Ja nagu eeldada võis, lükkasid nad selles avalduses tagasi kõik ajakirjanduse spekulatsioonid selle kohta, et nemad olevat justnagu asunud võitlusse laulja päranduse pärast Pavarotti teise naisega. Tütred kinnitasid, et testamendi muutmisest ei teadvat nad midagi, veel vähem olevat need muutused tehtud nende intriigitsemise tagajärjel.

„Meil on väga kahju, et Itaalias ja ka välismaal on levima hakanud kuuldused ja laim, mis oluliselt määrivad meie nime,” on avalduses öeldud. Suure tenori esimese perekonna liikmete arvates on spekulatsioonid Pavarotti varanduse „müütilise suuruse üle alusetud“, samuti olevat mõttetud väited pärijate omavahelise tülitsemise, muudetud testamendi ja „jumal teab veel mille“ kohta.

Selle avalduse luges itaalia televisiooni esimeses kanalis ette Cristina Pavarotti. Naine ise ei ilmunud ekraanile kordagi, kaadri tagant kõlas vaid tema hääl. Sellest hoolimata jäi ajakirjanikele mulje, et teksti lugemise ajal ta nuttis. Kuigi kogu avaldust ette ei loetud, jäi sellest siiski kõlama Pavarotti esimese perekonna tungiv nõudmine, et ajakirjandus nad rahule jätaks.

Kuid kus suitsu, seal tuld. Ajakirjanikud pole oma jonni jätnud ja väidavad, et kahtlused Pavarotti testamendi muutmise suhtes vahetult enne laulja surma püsivad endiselt. Lõpliku vastuse saame sellele loole siis, kui Pavarotti testament avalikustatakse. Agentuuri Associated Press andmete peaks see juhtuma alles paari kuu pärast.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 55 korda, sh täna 1)