Angla tuulikute tulevik: üks tuulik jahvatama, teine öömajaks

Angla tuulikute tulevik: üks tuulik jahvatama, teine öömajaks

 

Seoses Angla tuulikute kümneaastase rendilepingu lõppemisega korraldab Leisi vald uue rendikonkursi eel mõttetalgud, et selgitada välja valla kui omaniku nägemus turismimagneti võimalikust tulevikust.

Mõttetalgutel osalevad Leisi vallavalitsuse, vallavolikogu ja volikogu majanduskomisjoni liikmed eesmärgiga panna paika põhilised tingimused, mida objekti uus haldaja peab täitma.

„Tahaksime näha, et edaspidi võtaks rentnik hooldus- ja remondikulud rohkem enda kanda ja pakuks rohkem teenuseid,“ ütles Leisi vallavanem Ludvig Mõtlep. Uus rentnik peab viima Angla tuulikud kui turismiobjekti kvalitatiivselt uuele tasemele ja parandama nende seisukorda.

Vallavanema sõnul väärib Kuressaare linnuse, Panga panga ja Kaali järve järel tuntuselt neljas turismiobjekt Saaremaal tõsisemat arendamist, kui seni on toimunud.

„Praeguse rentniku põhitegevus on mõningate kaupade ja suveniiride müümine, mis ainuüksi ei ole piisav tuluallikas, et objekti arendada,“ märkis Mõtlep. „Vaja oleks pakkuda täiendavaid teenuseid, mis sunniksid turisti kauemaks paigale jääma ning seega rohkem raha kulutama. Rohkem peaks pakkuma kultuurilist programmi, koht on ju soodne.“

Õlletoobri korraldajad kahtlevad endi konkursil osalemises
Leisi vallas toimuva suveürituse Õlletoober peakorraldaja, kümme aastat tagasi Angla tuulikute rendikonkursil osalenud Andrus Kandimaa ütles Oma Saarele, et Õlletoobri korraldajad on konkursil osalemist arutanud, aga suurt entusiasmi praegu ei ole.

Üheks põhjuseks on asjaolu, et OÜ Tooberfest osanik Andres Jalakas töötab Leisi valla arendusjuhina. „Ükskõik mis moel selle konkursi võidaks, on selge, et meid peetaks sellises olukorras pättideks, seetõttu pole me hakanud seda asja nii tõsiselt üldse võtma,“ selgitas Kandimaa.

Kümme aastat tagasi toimunud rendikonkursil kõrgeima pakkumise teinud, kuid võitjaks mitte osutunud Kandimaa sõnul on Angla tuulikud aukartustäratav objekt, mille arendamine vajaks tõsist mõtlemist ja uut lähenemist. „Seda võiks teha riigi tasandil, asjale peaks lähenema n-ö globaalsemalt, unustamata seejuures, et tegemist on ikkagi Angla tuulikutega,“ lausus Kandimaa.

Tema meelest tuleks üks tuulikutest kindlasti töökorda seada: „Oludes, kus on erinevaid fonde, on see ainult kättevõtmise asi. Teine asi on see, et tuulikute ümbrus peaks välja nägema natuke maitsekam, plastmasstoolid tuuliku ette ei sobi.“

Kandimaa sõnul on tuulikute majandamise võimalusi mitmeid – miks mitte kasutada ühte tuulikut näiteks öömajana. „See oleks päris eksootiline sellises kohas ööbida,“ nentis Kandimaa.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa ütles Oma Saarele, et Angla tuulikud on mälestised, mille vahetusse lähedusse näiteks toitlustusasutuse ehitamine pole niisama lihtne, sest see ei tohi rikkuda sajanditevanust miljööd. Samas pole uute objektide rajamine välistatud, kuid seda saab teha eritingimuste alusel ja see eeldab väga läbimõeldud plaani. Mõeldamatu pole ka tuulikus ööbimiskoha avamine, kui see ei lõhu mälestise konstruktsiooni.

Leisi abivallavanem Enno Reis ütles aasta tagasi ajalehele Äripäev, et Angla tuulikute operaator taotleb igal aastal rendisumma vähendamist, põhjendades seda kehva külastatavusega. “Samas võime me vaid oletada, kui palju nad tegelikult turistide pealt teenivad,” ütles Reis, kelle sõnul saab vald tuulikute väljarentimise eest umbes 10 000 krooni aastas, mis ei korva kompleksi hoolduskulusid.

Kümneaastane rendileping MTÜ Angla Tuulikud ja Leisi valla vahel lõpeb sel kuul ning uus avalik konkurss kuulutatakse välja käesoleval sügisel. „Praegu pole selge, kas me anname tuulikud rendile, kasutusvaldusesse või seame hoonestusõiguse,“ ütles vallavanem.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)