Saarlased käisid Järvamaal maakoolide tuleviku üle arutlemas

Saarlased käisid Järvamaal maakoolide tuleviku üle arutlemas

 

Möödunud reedel Järvamaal Kareda vallas Peetris toimunud maakoolide tulevikku käsitleval foorumil osalesid ja avaldasid oma mõtteid ka Saaremaa haridustegelased. Mitmetunnisel arutelul jäi kõlama mõte: maapiirkondades tuleb põhikoolid säilitada.

Saaremaa koolielu hetkeseisu ja tulevikuväljavaateid tutvustas mõttetalgutel Saare maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Raivo Peeters. „Praeguseks on meil koostatud Saaremaa koolivõrgu arengukava, kus pidasime oluliseks, et kõikides vallakeskustes töötaksid põhikoolid. Kui Torgu vallas põhikool kaotati, jäi sealsesse lasteaed-algkooli kõigest kolm last,“ ütles Peeters.

Omaette fenomeniks nii Saare maakonnas kui ka kogu Eestis nimetas Raivo Peeters Ruhnu põhikooli. „Mõni aasta tagasi võisime uhkust tunda sellegi üle, et Ruhnu koolis töötanud kaks õpetajad olid mõlemad mehed. Praegu õpetavad ka seal naispedagoogid,“ lausus Saaremaa haridusjuht.

Riigikogu liikme, kultuurikomisjoni esimehe Peeter Kreitzbergi arvates võiks iga kooli sulgemist võrrelda kirurgilise operatsiooniga. „Paraku on keeruline kõikide koolide allesjäämist tagada. Küllap väärib arutlemist seegi, kas edaspidi peaks algkoolide asemel panustama rohkem hoopis põhikoolidele, mis tagaks kvaliteetse hariduse kättesaadavuse kõikides piirkondades,“ märkis omaaegne haridusminister.

Küsimusele, kuivõrd tasus meretagusel mehel tulla Kesk-Eestisse kooliasju arutama, vastas Kaarma valla haridus- ja kultuurinõunik Rein Orn nii: „Mõttevahetusele tulemine ja kaasamõtlemine ning oma seisukohtade väljendamine on saarlastele kindlasti vajalik. Haridusteema on põletav probleem, millele on vaja lahendusi leida. Põhimure ongi see, et omavalitsusele on pandud kohustus lastele põhiharidus anda, kuid riik ei eralda selleks piisavalt vahendeid. Meie valla hariduselule on iseloomulik see, et valla linnaläheduse tõttu viivad mitmed lapsevanemad oma lapsed Kuressaare koolidesse.“

Riigikogu liige Peeter Kreitzberg teatas, et kavakohaselt annavad koalitsioonierakonnad riigikogu menetlusse eelnõu, mis käsitleb omavalitsuste vahelise tasaarveldussüsteemi ärakaotamist. „Kreitzbergil on igati selge mõtlemine,“ kommenteeris Rein Orn.

Viljandi maavanem Kalle Küttis avaldas arvamust, et tänapäevastes gümnaasiumides ei oleks mõttekas hoida põhikooli klasse. Tema sõnul on need kaks koolisüsteemi täiesti erinevad, põhikoolidel tuleb täita ka sotsiaalset rolli.

Riigikogu liige Paul-Erik Rummo tegi foorumil ettepaneku moodustada koolipiirkonnad, mis hoiaks ära õppeasutuste vastandamise ja annaks paremad võimalused ühe piirkonna kooliprobleemide terviklikumaks lahendamiseks.

Osalejad degusteerisid ka Peetris asuva firma Soya Foods Baltic maasika- ja astelpajulisandiga sojajogurteid. „Päris maitsvad. Sellised tervislikud toidud sobiksid hästi ka koolimenüüsse,“ hindas Rummo sojatoitu.

Jaan Lukas

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)