Neljandas klassis tubakavabaks? (1)

Neljandas klassis tubakavabaks?

 

Tubakavastane kampaania „Suitsuprii klass” ajab sel aastal oma juured juba neljanda klassi ehk 10-aastaste laste sekka. Peale sigarettide peavad kõik osalejad lubama kuue kuu jooksul eemale hoida ka teistest tubakatoodetest. Paljude arvates on aga neljanda klassi õpilased taolises kampaanias osalemiseks alles liiga noored.

Kuus kuud kestvast kampaaniast osavõtt on küll vabatahtlik, kuid paljud klassid osalevad selles põhjusel, et üritusega kaasnevad suured auhinnad. Klassid, kes on lubanud tervenisti tubakavabad olla ja selle kinnituseks allkirjad andnud, kuid ei suuda lubadust pidada, kukuvad võistlusest välja. Kõik väljakukkujad ja lõpetajad avalikustatakse.

Eelmistel aastatel 5.–12. klassini toimunud kampaania alustab Eestis sel aastal juba neljandast klassist ja võetakse ette laiema vanusepiiriga kui teistes riikides.

Tervise arengu instituudi tubakaeksperdi Kristel Ojala sõnul on meil toodud vanusepiir ettepoole, kuna Eestis on probleem suitsetamisega suurem kui mujal. „Eestis on probleem tõsisem. Viiendates klassides on olnud suhteliselt palju katkestajaid. Me peame sellele mõtlema hakkama, et harida juba nii noori tubaka teemal ja probleeme ennetada,” rääkis Ojala.

Tema kinnitusel ei ole kindlasti tegu ainult „suitsetamise maha jätmise”-võistlusega. „Pigem tahame me selle võistlusega mittesuitsetajaid esile tõsta,” selgitas Ojala.

Kuigi tegu on ennetava kampaaniaga, arvavad paljud, et säärane üritus võib just liiga noorte seas pöörduda oma eesmärgi vastu. Kuressaare vanalinna kooli algklasside õpetaja Ene Grassi sõnul võib tekkida pigem olukord, kus suitsetamisest ja selle ennetamisele suunatud võistlus tekitab neljanda klassi õpilases huvi tubaka vastu.

„Kui ma lapsele midagi ära keelan, siis tekib tal tõrge ja ta just tahab seda teha,” kirjeldas õpetaja Grass võimalikku tagajärge, kui normaalsele mittesuitsetavale lapsele hakatakse rääkima, et püüame nüüd kuus kuud ilma tubakata olla. „Suitsuvaba olemine on ju normaalne nähtus, miks peab seda siis veel võimendama,” imestas Ene Grass.

Oma jutu näiteks rääkis õpetaja Grass juhtumist, kui lapsed tulid narkoennetusloengust ja ütlesid, et nii huvitav oli. Peaks ka proovima. Samas arvas Ene Grass, et vanemate õpilaste jaoks on see kindlasti tänuväärne üritus, kuna vanemates klassides on tubakas ja sellega seonduv juba tõsine probleem.

Projekti maakonna koordinaator Imbi Jäe möönis samuti, et 4. klassi õpilased on natuke liiga noored. Ka tema arvates tuleks tähelepanu pöörata just vanematele õpilastele. Samas ütles Jäe, et säärase olukorra, kus midagi ennetada tuleb, on täiskasvanud ise tekitanud.

„Kui ikka poes on kahemeetrised viinapudelitest seinad ja kauplusest ei leia joogivett üles, sest see asub kusagil värviliste kokteilipudelite vahel, siis teeme me ise ju kõik selleks, et noored tarbiksid,” rääkis Jäe.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 37 korda, sh täna 1)