Kümnendike katsumus: trikoos kooli mune vedama

Kümnendike katsumus: trikoos kooli mune vedama

 

Saaremaa ühisgümnaasiumi 10-ndate klasside õpilased ehk jukud peavad oma kolmandal koolinädalal tegema seda, mida käsivad 12. klasside õpilased. Näiteks peavad nad kooli tulema trikoos, kaasas hantel ja ujumisprillid. Vaatamata mõnede lapsevanemate protestile suhtuvad jukud ise asjasse rahulikult.

Viimastel aastatel on teravalt üles kerkinud teema, kus laidetakse nn „rebaste retsimist” ehk siis kümnenda klassi õpilaste väidetavat alandamist abiturientide poolt. Sel aastal protestisid lapsevanemad Saaremaa ühisgümnaasiumi abiturientide soovi peale näha kümnendate klasside tüdrukuid koolis trikoos ja poisse seelikus.

Probleem lahendati

Jukude nädala ürituste üks eestvedajaid, 12C klassi õpilane Maris Mägi kinnitab, et nende üritus kannab siiski nime „jukude nädal”, mitte „rebaste retsimine”, nagu õpilased seda omavahel kutsuvad. Mägi sõnul oli algselt küll probleem jukudelt nõutud riietusega, kuid seejärel otsustasid korraldajad ümber ning kümnendikel paluti kooli tulla „vana kooli spordimehe” vaimus ehk siis dressides, kaasas erinevad sporditarbed.

Mägi väitel ei ole keelatud tulla ka trikoos või seelikus. Vaadates kooli ette kogunenud jukusid, paistab, et enamik on siiski algsele stiilile truuks jäänud ning SÜG-i õu kihab trikoodes õpilastest. Mõni on otsustanud ka kummiülikonna kasuks. „Me ei sunni kedagi millekski, kes tahab, see teeb kaasa,” väidab Mägi.

Kool kontrollib

Kooli huvijuhi Triino Lesta sõnul on kõik nädala raames toimuvad üritused kooskõlastatud ja mingit isetegevust ei ole. Sama kinnitab ka Maris Mägi, kelle sõnul on koolipoolne kontroll tõhus. „Meil on reeglid paika pandud, mida tohib teha ja mida mitte,” räägib Mägi, tuues näiteks keelu, et kedagi näiteks markeriga täis sodida ei tohi, nagu viimasel ajal mitmel pool taoliste ürituste raames kombeks. „Meie eesmärk ei ole kedagi alandada, tähtis on, et lõbus oleks,” räägib Mägi.

Iga päev kohtuvad jukud kahel vahetunnil kooli ees, kus toimuvad teatevõistlused, mille üle peetakse punktiarvestust, ning kogutud punktid tulevad kasuks reedel toimuval nädala lõpuüritusel, kus kümnendikud vannutatakse täieõiguslikeks gümnasistideks. Nädala esimeses võistluses tuli võistlejatel kanda ühest ämbrist teise puruks löödud kanamune.

Suhtumise asi

10C klassi õpilane Miko Pupart ütleb munakollasest tilkuvate kätega, et tema küll jukude nädalas probleemi ei näe. „See on suhtumise asi. Kes tahab, see viriseb,” sõnab Miko, kelle meelest on niisugune üritus hea traditsioon.

Samas klassis õppiv Annemarie Randla arvab, et eks säärane kostüüm ja tegevused natuke alandavad ole, kuid mingit probleemi ta selles ei näe. Ka Annemarie meelest on tegu ikkagi traditsioonilise üritusega, mis käib koolielu juurde.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 31 korda, sh täna 1)