Abruka suvi oli sündmuste- ja külalisterohke

Tere siis taas. Kiire heinaaeg on tänaseks möödanik ja tegus suvigi hakkab ümber saama.

Tollel päeval juuni lõpus, kui ma viimati Abruka asjadest ilmale pajatasin, lubasin taaskohtumisel üle vaadata, mis vahepeal ka juhtunud. Küllap oleks patt oma lubadusest lihtsalt mööda hiilida, seda enam, et suvi Abrukal on olnud tegus ja sündmusterohke. Üritan alustada sealt, kus suvel aja maha võtsin, ja heita täna põgusa pilgu möödunule.

Juba kuuendat aastat järjepanu mängis Saaremaa Rahvateater Abrukal Jüri Tuuliku „Abruka lugusid“ ja seda suure menuga, vaatamata sellele, et reklaam ja otsene müügitöö sisuliselt puudusid. Ja et küll küllale ju liiga ei tee, siis lisaks tõid Abruka mehe loomingut tema kodusaarele ka haapsalulased Randlase teatrist.

Etenduseks „Meretagune asi“. Need, kes ei pidanud paljuks koduõuest seltsimaja juurde jalutada, said teatrielamuse kodusaarelt lahkumata. Istekohad vabaõhulava juures olid viimseni hõivatud, publikut jätkus murumättalegi, aga istekohti on meil 150 vaatajale-kuulajale. Nii et mõtle ja arva!

Rääkigu siis keegi veel, et Abrukas rahvast napib. Abruka suvesse jagus teatrit kuhjaga ning suuremate ja väiksemate rahvakogunemiste vahele mahtus külalisi igasse päeva. Muidu ehk tuulisest suvest oli saarel kasugi. Vähemalt ei olnud Abrukal toimetanutel otsmik pidevalt higist märg.

Selle suve tippsündmuseks Abruka saarel võib õigustatult pidada Eesti saarte naiste folklooripäevi. Et ürituse korraldus ja organiseerimistöö oli mahukas, siis jagus korralduskomisjonil tegevust ka jõudehetkedeks ehk õigem oleks öelda, et neid viimaseid tegelikult polnudki. Möödunule tagasi vaadates võib öelda, et asi oli vaeva väärt. Üritust võib igati kordaläinuks lugeda.

Kindlasti oli selle suve kultuurisündmuste õnnestumisel Abruka saarel oluline osa Kaarma valla uuel haridus- ja kultuurijuhil Rein Ornil, kes oli Abrukal n-ö pidevalt pildil, nii ürituste toimumise eel kui ajal. Ka siis, kui otsi kokku tõmbama ehk maakeeli öeldes koristama pidi. Siinkohal tahaks Abruka rahva nimel Rein Orni tänada ja tagantjärele ka õnnitleda teda sünnipäeva puhul. Nii et jõudu ja jaksu sulle, Rein, ja meeldivat koostööd edasiseks!

Tore on tõdeda, et tavakodanike kõrval avastavad Abrukat enda ja oma külaliste jaoks ka prominentsed ühiskonnategelased. Selle suve tuntud külaliste hulka mahtus ridamisi riigikogu saadikuid ja tipp-poliitikuid ning Riia, Vilniuse ja Tallinna linnapead. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse kaudu külastas augustis Abrukat Soome televisiooni võttegrupp, kes kogus materjali oma uue, järgmisel suvel käivituva saatesarja tarvis, mis peaks laiemalt tutvustama Eestimaa eri paikkondi.

Samuti on EAS-i vahendusel Abrukat külastanud ajakirjanikud maailma eri paigust – Euroopast ja Põhjamaadest Aasia ning Ameerikani välja, Eestist rääkimata. Toredaks traditsiooniks on muutumas seegi, et ei möödu suve, kui Abrukaga ei käiks tutvust sobitamas mõni pealinna linnaosavalitsus. Ja eks teisedki Eesti linnavalitsused kasuta oma töötajate puhkusepaigaks ja „akude laadimiseks“ Abruka ainulaadset looduskeskkonda, võtame või Pärnu linnavalitsuse.

Eeltoodut ei maksa pidada rutakaks kokkuvõtteks möödunud suvest, suvi ju kestab veel, mis sest, et sügise ilminguid on õhus tunda ja käega katsuda. Pigem on see kiire ülevaade sellest, mis on Abrukal kahe kuuga toimunud ja mis teoksil. Teoksil on aga nii mõndagi.

Ümber sai see aeg, mil tuli esitada omapoolsed parandused ja ettepanekud Abruka saare üldkogu reglemendi osas. 1. jaanuarist 2008 peab Saare maavanem nimetama Abrukale ametisse saarevahi. Enne seda tuleb aga ametisse määrata Abruka saarevanem. See omakorda eeldab, et tuginedes kehtivale seadusandlusele ja õigusaktidele on määratletud kodanike ring, kes omavad volitusi ja on pädevad saarevanemat valima. Nii ongi Kaarma vallavolikogu töötanud välja Abruka saare üldkogu reglemendi, mis praeguseks on suunatud teisele lugemisele.

Nagu näha, osatakse Abrukal ka tõsiselt asju ajada, kui vaja. Aga nii viletsad me ka ei ole, et ei oska rõõmu tunda ja pidu pidada, kui selleks paras põhjus ja õige aeg. Reedel tähistas oma 75. sünnipäeva üks auväärt Abruka daam, proua Liidia Väli. Kohalike ehk omade jaoks on ta lihtsalt Liidi. Kui kellelgi juhtub möödaniku meenutamisel auke või muidu mälulünki esinema, siis Liidi käest saab alati abi. Palju õnne sulle, Liidi, kõigi abrukalaste, ka nende poolt, kes hetkel kodusaarest kaugel.
Seekord siis sellised lood.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)