Uus õppeaasta Orissaare internaatkoolis: massiline joomine, peksmine ja lõhkumine (13)

Uus õppeaasta Orissaare internaatkoolis: massiline joomine, peksmine ja lõhkumine

 

Politsei on algatanud esimese kahe koolinädalaga Orissaare internaatkooli õpilaste suhtes kümmekond väärteomenetlust, esmakordselt on kool palganud korra tagamiseks turvafirma.

Orissaare internaatkooli värske direktori kohusetäitja Rainer Helde tunnistas, et uus õppeaasta on alanud koolis ärevakstegevalt huligaanses õhkkonnas. Lisaks purjutamisele on õpilased kooliaasta kahe esimese nädalaga peksnud sisse koolimaja paraadukse klaasid, lõhkunud uksi ja toole. Möödunud nädalal algatas politsei ühe tüdruku peksmisega seoses kriminaalasja.

„Eelmine nädal on internaatkool olnud politseile põhiline tööobjekt, oleme seal alustanud seoses alaealiste alkoholitarvitamisega vähemalt kümmekond väärteomenetlust,“ ütles Ida-Saare konstaablijaoskonna juhtivkonstaabel Ardo Vahter, kelle sõnul jäävad õpilased lubatust kauem alevivahele ja on tagasi kooli saabudes tarvitanud alkoholi. „Praktiliselt igal õhtul oleme kooli kutsel pidanud kohale minema ja rahunemist ei ole veel näha.“

Üks Orissaare valla elanik rääkis Oma Saarele, et nägi internaatkooli õpilasi Orissaare kaubanduskeskuse juures lärmamas ja mööduvatele kohalikele elanikele roppusi hõikamas. Õpilased tülitavad kohalikke inimesi, nurudes, et nood neile suitsu ja alkoholi ostaksid. Seetõttu ootavad pedagoogid kohalikult kogukonnalt suuremat tuge ja paluvad neil mitte osta lastele alkoholi ning vajadusel lapsi ka julgemalt korrale kutsuda.

Orissaare vallavanema Raimu Aardami sõnul lähevad internaatkoolis uue õppeaasta algusega kaasnevad paheteod iga aastaga aina tormilisemaks. „Kui ikka politsei peab sekkuma, siis on asi normaalsusest kaugel. See näitab, et kooli kontingent läheb järjest raskemaks ja õpilaste allumatus kasvab.“

Võitlus liidripositsiooni pärast

„Sügisel on see aeg, kus käib uute liidrite väljaselgitamine, sest vanad liidrid on kevadel koolist lahkunud,“ selgitas Helde, kes on suurema osa ajast uues ametis kulutanud suhtlemisele politseiga ja nõustamiskomisjoniga. „Kõige rohkem aega on võtnud individuaalsed vestlused lastega, kes on millegagi hakkama saanud.“

Ardo Vahteri sõnul on politseile teada ka paar peksmisjuhtumit. Neist ühel juhul on süüdlane kriminaalasja algatamiseks liiga noor, teisel juhul, kus peksa sai 14-aastane tüdruk, algatati kriminaalmenetlus.

Rainer Helde sõnul oli kooli personal juba varem teadlik, et tüdrukut on ähvardatud ning temaga lepiti kokku, et ta püsiks koolimajas kasvatajale lähedal. „Kasvataja, psühholoog ja sotsiaalpedagoog, kõik rääkisid temaga sel teemal samal päeval, kui see asi juhtus. Majast lahkudes andsin olukorrast teada veel turvameestele, aga ikkagi läks tüdruk koolimajast välja,“ meenutas Helde peksmisega lõppenud intsidenti.

Sel sügisel on internaatkool palganud korra tagamiseks turvafirma, kes valvab majas kell 17.00–1.00. „Palkasime turvafirma laste kaitseks, eelkõige nende endi eest, nende kaaslaste eest, et vältida kaklusi ja liigategemist,“ lausus Helde. „Meie koostöö on alles alguses, kuid asjast on kasu – mundris inimene ikkagi mõjub, pealegi on neil teised õigused kui õpetajatel.“

Noored kriminaalid ja erivajadustega lapsed ühes koolis

Rainer Helde hinnangul on olukord äärmiselt kriitiline seetõttu, et Orissaare internaatkoolis käivad lapsed, kes ei peaks seal olema. „Mingisuguste imelike süsteemide tõttu on Orissaare internaatkoolist kujunenud aastatega selline kool, mis on nagu Puiatu erikooli ja Kaagvere erikooli pehme variant.“
Helde märkis, et Orissaare internaatkool on ikkagi erivajadustega laste ja mitte erikohtlemist vajavate laste õppeasutus. Viimaste all pidas ta silmas lapsi, kes ei allu korrale, puuduvad tundidest ja tarvitavad alkoholi. „Need ei ole nagu päris need erivajadused, mille rahuldamiseks see kool on ellu kutsutud,“ selgitas koolijuht ning lisas, et huligaanse käitumisega lapsi ei ole koolis palju, ent nad on domineerivamad ja põhjustavad erivajadusega lastele kannatusi.

Ka juhtivkonstaabel Ardo Vahteri sõnul ei ole internaatkooli õpilaste kontingent päris see, kes peaks selles koolis käima. „Ma arvan, et seal on palju õpilasi, kes peaksid käima Puiatus ja Kaagveres, aga mitte Orissaare internaatkoolis,“ lausus politseinik.

1959. aastal psüühikahäiretega laste harimiseks loodud Orissaare internaatkooli edasise saatuse kohta teeb haridusministeerium otsuse veebruari lõpuks. Raimu Aardami sõnul on vald seisukohal, et kui riik kooli ei investeeri, siis tuleb see vallast ära viia. „Kui seda aga tehakse ning õpikeskkond muutub paremaks, töö tulemuslikumaks, siis ei ole meil kooli vastu midagi,“ on Aardam Oma Saarele öelnud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 37 korda, sh täna 1)