Sukeldujad leidsid karjäärist ohtralt pudeleid ja raudteerelsse

Sukeldujad leidsid karjäärist ohtralt pudeleid ja raudteerelsse

 

Laupäeva pärastlõunal puhastasid sukeldujad rahvusvahelise heategevuskampaania Aware 2007 raames Lääne-Saaremaal Jaagarahu paekarjääri. Ääretult huvitavaid leide ei olnud, kuid karjäär ja selle ümbrus said kindlasti puhtamaks.

Üle tunni aja vees olnud kuus sukeldujat tõid kaldale hulganisti pudeleid, kileprahti, autovelje, vähinata, raudteerelsse ja muud. „Šopingul käiakse ikka oma ostukäruga,“ naljatles sukelduja Andres, kui leitud päästeparve kest mudast tühjaks kallatuna kenasti vee peal hulpis ning muu prügi hoiukohana hästi passis.

Kaldale (aga mitte kuivale, sest vihma sadas) jäänud vabatahtlikud Tallinnas ja Tartus tegutsevast sukeldumiskeskusest Sebak koristasid innukalt kaldapealset, kus prahti ehk rohkemgi veel kui karjääripõhjas.
Sukeldujate hinnangul jagunes veekogu n-ö pooleks – ühel pool jätkub puhastustööd veel mitmeks korraks, teises oli puhas vesi meeldivaks elukeskkonnaks vähkidele ja särjeparvedele.

„Ise oleme siin sukeldumas käinud ja teame, mis siin põhjas on,“ põhjendas Helena Ivanova Tartu sukeldumiskeskusest Jaagarahu valimist tänavuseks heategevusobjektiks. Samas märgib ta, et sukeldujad on üleüldse tänavu palju Saaremaasse panustanud. „Siin on mandri inimese jaoks midagi teistmoodi – selline rahulik, nostalgia, lambad jooksevad vabalt ringi,“ rääkis Ivanova.

Vette läinud kuuest sukeldujast viiel oli märgülikond, ühel aga kuiv. Viimane tähendavat spetsialistide sõnul seda, et kostüümi alla võib panna kas või valge triiksärgi, ilma et see märjaks saaks. „Nagu James Bondil,“ võrdles Ivanova. Märgülikond laseb aga inimese ja „riide“ vahele pisukese veekihi, mis siis soojeneb seal vastava temperatuurini.

Vabatahtlike tegevust käis kaemas ka Kihelkonna kandi kõvem sukelduja ning ajaloouurija Kalju Erik, kes rääkis, kuidas sealsamas asuti paekivi, mida eksporditi paljudesse riikidesse, kaevandama juba 19. sajandi lõpus. Karjäär suleti Teise maailmasõja tõttu, katsed seda uuesti avada on ebaõnnestunud. „Muuseas, lõhketöödega tegeles seal pikka aega üks naisterahvas,“ teadis Erik ning lisas, et iga päev, kui kõik läksid lõunale, lõhkas toosama naisterahvas järgmise tööpinna. Eriku andmetel on Jaagarahu kandis kokku neli karjääri, kõigis vesi sees.

Laupäeval käis heategevuskampaania Aware 2007 raames veekogusid puhastamas ligi miljon vabatahtlikku sukeldujat rohkem kui sajas riigis. Aware (Aquatic World Awareness, Responsibility and Education) on ülemaailmne organisatsioon ja selle põhiline eesmärk on inimeste keskkonnateadlikkuse tõstmine koolituste ja eriprojektide kaudu. Eestis toimub Aware projekti heategevusüritus juba seitsmendat aastat.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 45 korda, sh täna 1)