SPA igasse kodusse! (1)

Aeg küps rääkida tõtt. Sest vaikida enam ei saa. Ja rahvale valetada ka enam ilmselt mitte. Sest tõerääkimise otsa tegi lahti mujalt tulnu. Ja õnneks ka autoriteetne: nimelt Eesti Sisearhitektide Liidu juhatuse liige ja kunstiakadeemia õppejõud Urmo Vaikla. Arvata, et vaid tänu temale saime teada, mida kavatsetakse rohelinnas Kärdlas lähiajal ehitama hakata.

Hr Vaikla käis nimelt 30. augustil Kärdla linnavolikogu istungil, kus oli muuhulgas ühe päevakorrapunktina arutusel ka Hiiumaa esimese tõelise SPA (sanitas per aqua – tervenemine vee läbi; ld k) detailplaneeringu algatamine. Ja kirjutas sellest ka kohalikus ajalehes. Nii et linnapea oli sunnitud vastama. Tavaliselt meil volikogu istungitest kuigi põhjalikult ei räägita ega kirjutata.

Asjast endast niipalju, et planeeringu algatajaks on lennufirma Avies ja asukoht, kuhu kavandatav 4-korruseline spaa (tänini pole Kärdlas üle kolme korruse kõrgemaid rajatisi lubatud) peaks kerkima, sulgeb Kärdla ühe vähestest vaadetest merele.

Alles see oli, kui võitlesime väga väheste jõududega ühe merevaate sulgemise vastu: uus sinine politseimaja kerkis kolm aastat tagasi ikkagi nagu sein just selle tänava lõppu, mis varem iga Keskväljakult Rannapaargu poole minejat paarisaja meetri kõnni järel merevaatega kostitas.

Aga asi pole ainult vaates. Asi on selles, et investeerimishuvidega Avies (ja-jaa, seesama, kes meil lennuki alla kukutas) plaanib hakata rajatavasse hotell-spaasse tooma rikkureid oma väikelennukitega ja ka personali sisse tuua, sest Hiiumaal pole ju kvalifitseeritud VIP’ide teenindajaid. Kohti peaks tulema 120 spaatajale + 30 taastusravisse + 60 odavamat tüüpi hotellikohta. Jne, jne.

Muide, tänu Urmo Vaiklale said hiidlased teada ka seda, et Kärdla linnal puudub üldse linna üldplaneering (!!!), mille valmimisaeg oli planeerimisseaduse järgi 1. jaanuar 2006…

Linnapea oma vastuses seda punkti ei puuduta. Küll aga teatab ta, et hr Vaikla võitleb „visiooniga” (ehk siis tuuleveskiga?), sest spaa detailplaneeringut pole veel alustatudki! Urmo Vaikla südamevalu meie kauni aedlinna pärast taandatakse lihtviisil emotsiooniks, kuigi ta on teinud ära peaaegu teadusliku uurimistöö Kärdla minevikust, olevikust ja tulevikust ja maakonnaplaneeringust. Ja kui ta poleks 30. augustil volikogu istungil käinud, äkki oleks detailplaneering algatatudki?

Noojahh. Üleüldise spaastumise taustal oleme isegi juba hiljaks jäänud. Pole meil vee-alaselt suurt muuga uhkustada kui Käina ujulaga. Ja arteesia-vetega, mis ilmselt õige pea kanalisatsioonitöödele alla vannuvad. Sest Heltermaa–Kärdla–Kõrgessaare teeremont ei saa tähtajaks (1. oktoobriks) valmis, kuna „probleemiks on olnud keerulised geoloogilised olud, vesiliivad ja arteesia-allikad”, nagu põhjendas tähtaja pikendamise tarvidust Saarte teedevalitsuse Hiiu osakonna juhataja. Ja tõesti – paar-kolm korda kaevati kogemata arteesiasooned läbi ja mõned arteesiakaevud olid päevi kuivad. Ilmselt on teemeestel eeluuringud tegemata ununenud.

Ka merd pole Kärdla ümber ujumiseks kuigi märkimisväärselt – see on madal-madal, kuigi „visioonil” läheb hoonest merre kaks kena ujumissilda.
Nii huvitab mind selle spaa-idee juures veel ka see, kust vesi võetakse – nii tarvitamiseks kui ujumiseks. Kas kogu see kupatus hakkab töötama meie joogivee arvelt? Ja seda ajal, mil puhast vett jääb maailmas aina vähemaks; esmaspäeval „Välisilmas” vastasid afganistani lapsed küsimusele, millest nad kõige rohkem puudust tunnevad: „Kooliraamatutest ja joogiveest.”
Ja üldse – spaade-küsimustes võiks pöörduda saarlaste poole: teil on seal ju küllaga kogemusi nende asutuste headest ja halbadest külgedest, täituvustest ja tasuvustest, keskkonnamõjudest. Ja üldse.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)