Fotonäitus Gröönimaast on kui tükike maailma peopesal (1)

Fotonäitus Gröönimaast on kui tükike maailma peopesal

 

Kuressaare Raegaleriis avati laupäeval uus näitus. Maailmas palju rännanud ja läbi fotosilma, filmikaamera ning kirjasule nii mõndagi jäädvustanud Ivars Silis (pildil) tõi Kuressaarde oma fotonäituse „Minu avar valge maailm – 30 aastat koos kaameraga Gröönimaal”.

Juba näituse kutset ehtivat fotot silmitsedes tundsin, kuidas külm hingus ja hea tuttav põhjamaine tervitus minust läbi käis. Fotolt vaatas vastu tühi küla mägede vahel järve kaldal. Külm päikesevalgus ja järve selge vesi annab aimu tegelikust temperatuurist.

Põhja-Gröönimaal, nagu ütles autor hiljem, võib temperatuur olla -25 kuni -40 kraadi. Pildil on siiski Lõuna-Gröönimaa, mille temperatuur on sarnane Oslole, Reykjavikile, Stockholmile ning laupäevast Kuressaaret vaadates sarnane meilegi.

Ivars Silis sündis 1940. aastal Riias ja kasvas üles Taanis. Tänaseks on ta tunnustatud fotograaf, kirjanik, lektor, televisiooni- ja filmiprodutsent. Pärast kolme aastast töötamist geofüüsikuna Põhja-Gröönimaal hülgas ta 1967. aastal oma ilmastikukaardid, pakkis koerakelgule jahipüssi ja kaamera ning liitus põhja-eskimo karuküttidega.

Järgnevatel aastatel spetsialiseerus ta polaarfotograafiale ja ekspeditsioonidele. Ivars Silis on olnud operatsioonide juht, pealik ja konsultant arvukatel ekspeditsioonidel Gröönimaa, Kanada, Kanada Arktika ja Svalbardi ürglooduse uurimise programmides.

1976. aastal rajas ta oma kodu Lõuna-Gröönimaale, kust reisis Arktikasse, et teha kaastööd rahvusvahelistele ajakirjadele National Geographic Magazine, GEO ja Stern, produtseeris teleprogramme ja kirjutas raamatuid. Saaremaal on Silis esmakordselt, ent tema abikaasa näitus oli Kuressaares alles möödunud aastal, millest paljudele on meelde jäänud installatsioon vaalaluudest.

Laupäeval Kuressaarde jõudnud fotonäitusel “Minu avar valge maailm – 30 aastat koos kaameraga Gröönimaal” on 40 fotot Gröönimaast. Fotodel on jäädvustatud nii maailma suurima saare loodust kui ka elu-olu. Galerii esimeses toas on pildid küttimisest. Silis on käinud nii karu-, vaala- kui ka hülgejahil, kord kui jahimees, teinekord fotokaameraga kaadreid püüdes.

Foto kahest koerarakendist paelus näituse külastajaid tükiks ajaks ja pani autorilt aru pärima. Pildil on näha, kuidas koerad jääpangalt jääpangale hüppavad. Silis kirjeldas täpselt, milline koer oma tööd korralikult teeb, milline energiat raiskab. Muide, kui satute selle foto ette, siis kujutage nende jääpankade alla ligi 500 meetrit sügavat vett.

Teises toas on praegune Gröönimaa elu: missivalimine, kunst, linn. Gröönimaa pealinnas Nuukis elab ca 14 000 inimest… Gröönimaa pindala on üle kahe miljoni ruutkilomeetri.

See oli üldse esimene näituseavamine, kus ma nägin külastajaid julgesti küsimas, teada tahtmas – ja Silis rääkis hea meelega. Ta ütles, et kui uskuda seda, et üks foto on parem kui 1000 sõna, siis sellel näitusel võime me kokku lugeda 40 000 sõna. Need on seal olemas – minge ja vaadake oma silmaga!

Näitus “Minu avar valge maailm – 30 aastat koos kaameraga Gröönimaal” jääb Raegaleriis avatuks 10. oktoobrini.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 39 korda, sh täna 1)