Esimese kolhoosi sünnivalud – Haruldane dokument aastast 1947

Esimese kolhoosi sünnivalud – Haruldane dokument aastast 1947

 

Tänasel päeval täpselt 60 aastat tagasi (6.–7. septembril 1947) tehti Saaremaal omamoodi ajalugu – Valjala vallas asuvas Sak-la külas sündis sõjajärgse Eestimaa esimene kolhoos. Meie maarahva ajaloos algas nii uus ajastu – kolhoosiajastu.

Tõsi, ega see kolhoosivärk eestlaste seas alguses kuigivõrd populaarne polnud. Statistilised andmed näitavad, et 1948. aasta kevadeks oli kogu Eestis 195 kolhoosi. Arv tundub küll suur olevat, kuid see on petlik – kõik need ühismajapidamised oli imetillukesed ja need haarasid vaid 2,2% Eesti taludest.

Et eestlasi kolhoosi ajada, sel eesmärgil käivitus tohutu propagandamasin, mille teenistusse pandi isegi kaunid kunstid. Klassikaliseks näiteks on Stalini preemia laureaadi Hans Leberechti „surematu“ teos „Valgus Koordis“, mis ülistas kolhoosikorda. Raamatu alusel vändati isegi mängufilm.

Kõik see aga ei aidanud. 1949. aasta 20. märtsi seisuga oli kolhooside arv Eestis 641, kuid need ühendasid vaid 8,2% taludest. Seepärast tuligi maaelanikkonna kolhoosidesse ajamiseks kasutusele võtta sunnivahendid. Alljärgnev tabel näitab selgesti, kuidas pärast 1949. aasta märtsiküüditamist kollektiviseeritud talude arv järsult kasvas.

Loe edasi tänasest lehest!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 74 korda, sh täna 1)