Vähemusrahvuste teatritrupid kohtuvad Kuressaares festivalil „Vananaiste suvi”

Juba viiendat aastat on teatri- ja võõrkeelte huvilistel põhjust septembrikuu teine nädalavahetus Kuressaare Linnateatri jaoks broneerida. 7.–9. septembrini toimub just selles majas Eesti vähemusrahvuste harrastusteatrite festival „Vananaiste suvi”.

Saare Vene Seltsi eestvedamisel toimuval festivalil mängitakse kokku üheksat etendust, millest enamik on venekeelsed, üks eesti ja üks ukraina keeles. „Teater on selline asi, kus keelt pole osata vaja,” on Saare Vene Seltsi esimees Nijole Kärner kindel, öeldes, et etendusi on oodatud vaatama kõik teatrihuvilised.

Ürituse üks eesmärke on, et mitte-eestlastest teatriharrastajad saaksid kokku teiste sarnaste huvidega inimestega ning ka tutvuda Saaremaaga. „Saaremaa on väga eriline paik, siin on päris Eesti keskkond,” meenutas Kärner eelmistel aastatel osalenute vaimustust.

Tänavu on avaetenduseks SA Kuressaare Teater lavastus „Sina minu jaoks”. „Meil on õnn ja au festival oma etendusega avada ja tore on ka see, et „Sina minu jaoks“ on üks armas ja inimlik lugu. Kuigi tegelased on loomad,“ leiab lavastaja Tõnis Kipper. Festivali kavva võeti see lavastus just tänu sellele, et seda mõistavad ka teist keelt kõnelevad inimesed kergemini, ütles Nijole Kärner.

Külalistest on Kuressaares esmakordselt Narva teater „16 tuba“, mille kohta Kärner arvab, et see on väga tugev teater. Samuti võtab festivalist esmakordselt osa Ukraina teater ArtStudio, kelle muusikalised etteasted etenduses „Õhtud külas” kindlasti vaatajate südamed võidavad. Ülejäänud osavõtjad Tallinnast, Jõhvist, Rakverest jm on siin juba eelnevatel aastatel käinud, kes kaks, kes kolm, kes viis korda.

Korraldajate sõnul on publiku huvi festivali vastu aasta-aastalt kasvanud. Kõiki mängitavaid lavastusi hindab žürii, mille töös on sel aastal lubanud osaleda vabakutseline näitleja ja lavastaja Anne Veesaar ning Eesti Vene Teatri näitejuht Mihhail Tšumatšenko.

Pühapäevahommikuse galakontserdi jaoks on iga teater ette valmistanud ühe numbri või etteaste, millega nad tutvustavad oma rahvust või kodukoha eripära.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)