Tõnu Post – mees, kes ehitas Saaremaale esimese maailmatasemel laudakompleksi (1)

Tõnu Post – mees, kes ehitas Saaremaale esimese maailmatasemel laudakompleksi

 

Tõnu Posti juhitud Kõljala POÜ oli esimene, kes ehitas Saaremaale maailmatasemel laudakompleksi. Ettevõttel on veiseid 900 ja kasutuses 1500 hektarit maad, mille harimiseks on soetatud uued masinad. Kõljala POÜ annab tööd 23 inimesele. Põhirõhk on piimatootmisel ja aastane väljalüps lehma kohta on 8600 kg. Vaikselt hakatakse soetama ka lihaveiste karja.

Tõnu Post tuli Kõljalga loomaarstiks kohe pärast EPA lõpetamist 1991. aastal. „ Kui tuli reformide aeg ja suur kolhoos lagunes, siis alates 1995. aasta aastavahetusest olen firma tegevjuht,” rääkis Post, lisades, et loomade arv oli enam-vähem sama, kuid segased ajad olid olukorra väga raskeks muutnud.

Toodang oli alla käinud, tehnika ainult Vene oma ja suhteliselt päevinäinud. „Nii me vaikselt alustasime,” ütleb Post, kelle sõnul kõige suurem investeering ongi uus farm, mis on väga kaasaegne. Tööjõudu läheb vaja vähem, sest kõik on mehhaniseeritud ja automatiseeritud, et inimestel oleks kergem.

Kõljala POÜ 900 veisest 440 on lüpsilehmad, ülejäänud noorloomad. 99% loomadest on lahtiselt vabapidamisel. „See on eriti hea looma tervise seisukohalt, sest loom saab liikuda,” kiidab Post.

Maad on osaühingul üle 1500 hektari, millest külvipinda 600 ha. „Selle aasta eesmärgiks on, et üle poole teravilja külvipinnast saaks panna talivilja alla, mis Saaremaal annab paremat saaki kui suviviljad,” räägib Post oma plaanidest, lisades, et suurendada kavatsetakse ka külvi all olevat pinda.

Sellel aastal tegi ettevõtte viljasaak olulise hüppe paremuse poole, Posti sõnul ei ole neil kunagi olnud nii head saaki, sest lisaks omatarbimisele läheb sel aastal 800 tonni vilja müüki. Peale vilja kasvatatakse müügiks ka rapsi.

Tänases Kõljala POÜ masinapargis teevad põldudel põhitöö ära neli masinat. „Masinaid jääb iga aastaga vähemaks, sest uued, mis tulevad, on nii palju tootlikumad, et üks selline suur ja hea masin teeb ära mitme vana masina töö,” selgitab Post. Investeeringud on end kahtlemata ära tasunud, sest lisaks paranenud tööviljakusele on selle juures teine ja mitte vähem olulisem külg: uued masinad on inimsõbralikud ega riku meeste tervist.

Kõljala POÜ juhi sõnul on PRIA toetustel väga suur osa põllumajanduse ellujäämises, sest on raske konkureerida avatud turul, kui meie hinnatase või saadav tulu toodangust on kordi väiksem. Tänu toetustele on põllumajanduse areng muutunud aga üha jõulisemaks.

Tänaseks on põllumajandus tõusuteel ja paistab, et see ei ole lühiajaline hüpe, vaid ikka pikaajaline. „Noored, vaadake ja mõelge julgelt põllumajandusele, see on selline tore ja looduskeskne amet ning ka palgad on juba konkurentsivõimelised,” ütleb edukas põllumees lõpetuseks.

Tõnu Hütt, Pihtla vallavanem:

Tragi mees, kes suudab vedada hästitoimivat ühistut. Lisaks sellele teeb Tõnu Post veel tänuväärset tööd volikogu esimehena. Inimene, kes tunneb, tahab, teeb.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 95 korda, sh täna 1)