Kuhu lähed, Kuressaare tantsuelu? (1)

Kuhu lähed, Kuressaare tantsuelu?

 

Kuressaare tantsuelu ei saa kindlasti pidada hääbuvaks nähtuseks. Vastupidi, see on värvikirev, pakkudes huvilistele päris laiahaardelist valikut. Huvi tundub samuti olevat – erinevate tantsuringide olemasolu viitab sellele, et leidub neid, kes tahavad end liikumiskunsti kaudu väljendada. Aga mis silma jääb ja millest puudu on?

Kuressaares on legendaarseks muutunud Semiiri dance company ja see paistab olevat tõesti õigustatud. Stiilid nagu breakdance, hip-hop ja street-jazz nõuavad sama palju viimistletud tehnikat ja vastupidavust nagu vana hea ballett.

Tundub, et tehnika ja motivatsiooniga on Semiiril kõik väga paigas. Loomulikult annab tantsudele juurde ekstra-,,funk”, mis juba igas tantsijas endas olemas peab olema. Hip-hop’i vaatama minnes tahaks laval näha tohutut energiat, jõudu ja tantsijate omavahelist sünergiat – sellega nad õnneks tagasi ei hoia. Loodan, et nüüd on ümber lükatud arvamus, et
saarlane tuim on.

Balletitunnid annavad hea aluspõhja

Balletiga, et mitte öelda klassikalise tantsuga, kuna seda väljendit võib tegelikult kasutada ka teiste stiilide puhul, on Kuresaares lood kehvemad. Võib-olla tuleb see järsust huvist lääne tantsude vastu või tantsijate mõistmatusest, et see stiil on paratamatult vajalik, tegelemaks ükskõik millise tantsuga. Ballett lihtsalt annab uskumatult hea vastupidavuse ja kehatunnetuse ning eeldused ükskõik millise teise tantsustiili paremaks omandamiseks. Päris miinuses me balletiga siiski ei ole.

Semiiri koduleheküljelt võib lugeda, et ballett nende harjutusklassis päris võõras ei ole, on ju mõlemad koolijuhid selle alaga tuttavad. Balletitunde on võimalik saada ka Graatsia tantsukoolis, kus on balleti-soojendusel ja -tehnika tunnil siiani suur rõhk. Kuresaare huvikoolis annab vastavaid tunde Ene Vahter, kelle väga põhjalikes tantsuklassides olen ka ise kuue-seitsmeaastaselt käinud.

Kutsun üles noori tantsijaid, kes võib-olla kavatsevad kunagi ka tantsuga edasi tegeleda, balletile rohkem tähelepanu pöörama. See ei tähenda, et unistan sellest, et kõik Saaremaa tantsuõpilased mööda lava kepsleksid. Paar balletitundi nädalas ei jookse aga mitte ühelgi tantsijal mööda külgi maha.

Showtants oli, on ja jääb

Teise klassiku ehk karaktertantsuga võib tutvuda erahuvikoolis tantsukool Graatsia. Praegu ruumiprobleemidega võitlev kool on siiski üks vanemaid Saaremaal ja tegeleb karaktertantsu kõrval ka meelelahutuslike tantsuprogrammidega. Showtantsu-laadse stiiliga saab tutvuda ka Inspira tantsukoolis. Ei saa väita, et meelelahutuse eesmärgil loodud showtantsud ei ole väärtuslikud, sest olen näinud tantsijaid, kes seda suurema pühendumusega teevad kui mõni eriti keerulise tehnika valdaja.

Vaataja tunneb aga armastusega tehtud asja kohe ära ning võib kogeda midagi liigutavamat ja siiramat kui n-ö kunstilise etteaste puhul. Mulle tundub, et nendes kahes tantsukoolis valitseb hästi tantsijasõbralik ja rahulik õhkkond. Eelkõige lähtutakse tantsija võimetest ja huvidest. Kuigi showtants võib alla jääda tehnikastiilidele ja body & mind liikumistele, on nõudlust selle suuna järele alati.

Moderntants nõuab tugevat õpetajat

Kuressaares tundub murelapseks olevat mujal Eestis väga populaarne moderntants. Kuigi Kuressaare huvikeskuses tegutseb moderntantsuklass, annab see õpetaja Ene Vahteri sõnul õpilastele siiski vaid õrna aimduse moderntantsust, on ju tegemist hästi noorte tantsijatega.

Moderntantsu peaaegu et puudumise põhjuseks meie kodulinnas võib olla liigne teatraalsust ja rolli nõudva tantsu võidukäik, sest kõik eelmainitud nõuavad laval ümberkehastumist või mõne emotsiooni/seisundi erilist rõhutamist. Mo-derntants nõuab ehk hoopis süvitsi endasse minekut ning ehk isegi lavastusmomenti otse esinemise käigus.

Vestlesin moderntantsu olukorrast Inspira huvikooli tantsu-juhi Inge Jalakaga ning temagi kinnitas, et paraku ei ole tantsija isiklikku sisemaailma kaasavad tantsustiilid Kuressaares eriti populaarsed. Moderntants nõuab tugevat õpetajat ning tantsijalt väga vastuvõtlikku ja treenitud keha. Kuna selle stiili õpetajad on enamasti koondunud mandrile, täpsemalt Tallinnasse, siis on kahju mõelda, et meie noored jäävad nii suurest valdkonnast ilma.

Võib-olla hirmutab huvilisi ka teadmine, et modernistiilide puhul kasutatakse algmaterjalina just tantsijale eripärast liikumist ning seetõttu on ka õpetatav loomeprotsessis väga tähtis osaline. Moderntants eeldab pikaajalist tööd ja enda avamist. Selle stiili puudumine Kuressaares tundub mulle kui tantsijale päris kurb, sest see valdkond on tohutult lai ning kõikide nende erinevate tehnikate ja õpetuste abil saab oma tuttavale stiilile lisada juurde midagi uut, värsket ja loomingulist.

Ma ei taha väita, et kõikidele võiks sobida igasugune tants, pigem on mu soov ärgitada tantsijaid avastama erinevaid stiile ja proovima rohkemat. Muidugi on tähtis olla stabiilne oma trupis. Võib-olla peaks rohkem korraldatama lihtsaid tehnikatunde, mis ei eeldaks otsest gruppikuulumist ja esinemisrepertuaari valdamist.

Ehk võiks iga tantsuõpetaja pakkuda välja rohkem tehnikaklasse, kus saavad käia kõik huvilised ja tantsijad. Loomulikult on tantsijad ja nende hääl see, mis loeb.

Avastage enda jaoks uut, sest tean ise, milline tunne võib tekkida, kui märkad, et tantsus on nii palju muud kui lihtsalt mõni vana hea tuttav stiil. Ma usun, et seal, kus on soovijaid, on ka õpetajaid ning võimalusi. Tantsige südamest!

Helena Pihel

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 75 korda, sh täna 1)