Aarne Saarma alustas talupidamisega enne Eesti Vabariigi taastulekut

Aarne Saarma alustas talupidamisega enne Eesti Vabariigi taastulekut

 

Mustjala Kurissoo talu peremehe Aarne Saarma tabab ajakirjanik Kuressaare linnast, Selverist. Mees on just tulnud põllumeeste koosolekult ning asutab ennast kodu poole teele. „Aega on vähe,“ kurdab ta, märkides, et palju asju, mida tahaks, jääb tegemata. Olgu selleks siis puutöö või raamatute lugemine või tütarde Airi ja Veroonika kantseldamine.

Aarne Saarma alustas talus toimetamisega 1989. aastal – kohe pärast Sakus talupidajate ettevalmistuskursuste lõpetamist. „Eks neid aegu on olnud igasuguseid,“ ütleb ta. „Alguses oli ikka väga raske, siis vahepeal oli kergem ja nüüd kipub jälle raskeks minema,“ arutleb mees. Kütusehinnad on tõusnud, kokkuostuhinnad seisid pikka aega ühe koha peal ning ilmataatki pole põllumehi sel aastal säästnud.

„Ümbruskonnast ongi suurem osa tegijaid ära kadunud,“ räägib Saarna, kelle sõnul just väiksemad ja eakamad tegijad on hakanud loomi kaotama keeruliste eurotoetuste saamise paberimajanduse tõttu. „Mulgi on pooled hallid juuksed neist eurotoetuste taotlemise rägastikust tulnud,“ avaldab Kurissoo talu peremees, kes siiski on suutnud muretseda endale kogu talupidamises vajaliku tehnika.

Ajapuuduse üle kurtev Saar-ma on aga ette võtnud ka kodumaja ehituse ning pooleli on ka endise ühistu lauda remont, kus praegugi loomad sees. „Kui jõuaks, käiks ka merel kalal,“ märgib ta, lisades, et jahimehe pisikut temas ei ole – kui laudas vaja mõnele vasikale hädatapp teha, ei tõuse tema käsi selleks tööks mitte.

Siiski jõuab Saarma lisaks talupidamisele – laudas on 53 lüpsilehma ning noorloomi 135, haritavat põllumaad 229,5 hektarit (üldse on talumaid 256 hektarit) – tunda muret ka koduvalla tuleviku pärast ning seda volikogu liikmena. „Vahepeal olin ka ühe satsi volikogus,“ märgib Saarma, kes ütleb oma „vallapoliitikasse“ tuleku põhjuseks selle, et vallamaad ikka kohalikele jääksid ning neid võõrastele ei müüdaks. Tõsine soov ja tahtmine, eriti kui arvestada seda, kui palju Saaremaa maid on uue omaniku saanud hoopiski raja tagant.

Kalle Kolter, Mustjala vallavanem:

Aarne Saarma on igati tubli talumees, kes on olnud algusest peale ihu ja hingega asja juures. Alustades nullist, on ta arvestatavaks põllumeheks saanud läbi suure töö. Aarne on abivalmis ja aktiivne ühiskondlikus tegevuses, ta on ka vallavolikogu liige.

Heimar Põld, Mustjala vallavolikogu liige:

Võin volikogu nimel öelda, et Aarne on vaatamata kiiretele aegadele talupidamises osalenud aktiivselt volikogu töös. Ta mõtleb alati kaasa, mitte ei käi niisama istumas. Aarne on tubli töömees. Kui selliseid tegijaid oleks rohkem, läheks ka elu vallas paremaks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 140 korda, sh täna 1)