Edwardi ja Richardi isa viib poisid kooli läbi mere

Edwardi ja Richardi isa viib poisid kooli läbi mere

 

Laupäeva varahommikul alustas pereisa Jaan Erelt koos poegade Edwardi ja Richardiga Kõinastu saarelt oma maastikuautoga GAZ 3308 teekonda Muhusse, et jõuda õppeaasta avaaktuseks kella poole üheksaks Liivale. Pärast koolitunde sõidutab isa pojad läbi mere koju tagasi. Nii igal koolipäeval.

Kui pakane merelahe kaanetab, kasutab Kõinastu mees laste kooli viimiseks mootorkelku. Haruharva jäävad koolipoisid ilmastikuolude tõttu koju.

Terve õppeaasta jooksul tuleb selliseid päevi ette vaid kümmekond.
„2004. aasta auto on ökonoomne. Veoki dokumentides on kirjas, et sellega võib sõita kuni meetri sügavuses vees, kuigi ka kõrgema veetasemega olen ühelt saarelt teisele pääsenud. Üldiselt olen muutunud alalhoidlikuks ja ekstreemsusi ei katseta,“ rääkis Jaan Erelt.

Kolme ja poole kilomeetri pikkusel mereteel väikesaare elanik eksimist ei karda.

„Kurss on väga oluline. Sõidame ainult kindlas suunas. Pimedal ajal aitab orienteeruda mõlemal kaldal helkuriga post. Uduse ja väga sombuse ilmaga on targem koju jääda. Maastikul me selle autoga ringi ei ralli,“ selgitas Erelt.

Talvel on Kõinastu pere abimeheks mootorkelk Yamaha. „Sellele mahume poistega korralikult ära. Kelgule saame ka järelkäru taha haakida,“ teavitas pereisa.

Richard läks Muhu põhikooli esimesse klassi aasta tagasi ja pidas kogu õppeaasta vapralt vastu. Nüüdne neljanda klassi poiss Edward õppis esimeses ja teises klassis Tallinnas. Elu väikesaarel peavad poisid romantiliseks ja huvitavaks. Tallinnasse nad enam tagasi ei igatse. Tõsi küll, kooliaasta teisel poolel muutus aeganõudev 22 km pikkune koolitee, millest 3,5 km mereteed ja samapalju porist kruusateed, mõnigi kord poistele tüütavaks, aga vennad said sellest üle.

„Pean õigeks, et lapsed elaksid kodus. Harva on nad ka Koguval ööbinud. Kui ilmastikuolud vähegi võimaldavad, siis viin nad hommikul kooli ja toon õhtul tagasi,“ peab endine tallinlane niisugust elustiili õigeks.

Kui palju taoline igapäevane ülemeresõit perekonna rahakotti kergendab, seda ei tihanud pereisa täpselt öelda. Odav see igatahes ei ole.

„Raha pole elus peamine,“ tõdes oma perele Kõinastule kodu rajanud Jaan Erelt.

Kõinastul peavad endised tallinlased hobuseid ja lihaveiseid.
Neljadele ja viitele õppivatel vendadel möödus koolivaheaeg koduümbruses askeldades, meres ujudes ja koolikaaslasi võõrustades.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 193 korda, sh täna 1)